Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ku atrakcyjnej posadzie

(opr. jsz)
Mozolnym poszukiwaniom dobrego zatrudnienia zawsze towarzyszy stres i niepewność. Dziś dodatkowy niepokój wzbudza ciagle nie najlepsza sytuacja na rynku pracy.

Odpowiednie przygotowania i silna motywacja zwiększą nasze szanse. Poszukiwania pracy powinniśmy więc zacząć od dokładnej analizy naszych umiejętności i zainteresowań - radzi Anita Kolano z agencji pracy Job Impulse Polska. Wbrew pozorom świadomość mocnych oraz słabych stron jest bardzo ważna w określaniu swej tzw. ścieżki kariery. Dzięki niej unikniemy błędnych decyzji, a tym samym będziemy mogli skoncentrować się na naszych rzeczywistych predyspozycjach. Warto także wyznaczyć sobie cel - wymarzone stanowisko bądź branże - a następnie kroki, jakie podejmiemy, aby go zrealizować.

Dyplom to za mało

Doświadczenie zawodowe to dla wielu pracodawców najważniejszy czynnik decydujący o wyborze kandydata. Dlatego już na studiach warto udzielać się w różnego rodzaju organizacjach, stowarzyszeniach i wolontariatach. Zdobyte umiejętności idealnie uzupełnią wiedzę teoretyczną ze studiów. Nie oszukujmy się: sam dyplom to dziś już za mało, aby móc dostać wymarzoną posadę. Ostatnio coraz bardziej popularne są wakacyjne staże dla studentów, organizowane przez duże firmy i korporacje. Wielu pracodawców oferuje kandydatom miesięczne praktyki, podczas których obie strony mają okazję do lepszego zapoznania i podjęcia decyzji o dalszej współpracy.

Na wiele sposobów

W poszukiwaniu pracy trzeba wykazać się niezwykłą determinacją i cierpliwością. Do codziennych obowiązków należy dołączyć przeglądanie ofert oraz wysyłanie dokumentów aplikacyjnych. Szybka odpowiedź na ogłoszenie zwiększa szanse na pozytywną reakcję ze strony pracodawcy.
Istotna jest także różnorodność źródeł, z których korzystamy w trakcie poszukiwań. Najbardziej popularne są oczywiście serwisy internetowe z wyszukiwarką ofert oraz ogłoszenia zamieszczane w prasie. Poza nimi kandydaci mogą udać się również do agencji pośrednictwa pracy, gdzie wykwalifikowani konsultanci na podstawie krótkiego wywiadu określą nasze predyspozycje zawodowe oraz przedstawią nam najtrafniejsze oferty. Podobne wsparcie oferują Biura Karier, działające zazwyczaj przy uczelniach wyższych.
Praktycznym rozwiązaniem może okazać się także branie udziału w targach pracy, podczas których możemy bezpośrednio porozmawiać z przedstawicielami firm, poznać ich oferty a także zostawić swoje CV.

Portale

Skuteczną metodą jest posiadanie rozbudowanej sieci kontaktów. Nie należy zatem wstydliwie ukrywać przed najbliższymi i rodziną, że szukamy pracy. Liczni znajomi stanowią nieocenione źródło informacji o wielu ofertach. Mogą nas rekomendować pracodawcom, do których nie mamy bezpośredniego dostępu. Jest to sposób "stary jak świat" choć dziś coraz mniej doceniany.
Czasami nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby powiadomić dużą liczbę osób o tym, że szukamy zatrudnienia. Taką możliwość dają nam właśnie portale społecznościowe. Umieszczając swoje CV na branżowych serwisach, dołączamy do bazy, którą być może będzie przeglądał nasz przyszły szef. Również z tego powodu, użytkownicy portali powinni być bardzo ostrożni. Wszystkie treści - zdjęcia, notki, które zamieszczamy na takich serwisach mogą być oglądane przez osoby rekrutujące.

Dokumenty

Dotarcie do interesującej nas oferty to dopiero początek drogi. Kolejnym krokiem jest staranne przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Atrakcyjne CV i dobrze zredagowany list motywacyjny to sposób na wzbudzenie zainteresowania pracodawcy a także wyróżnienia się spośród wielu ofert napływających do firmy.
Dobre CV powinno być przejrzyste i interesujące. Oprócz informacji o miejscu dotychczasowej pracy a także zajmowanym stanowisku, warto dopisać zakres obowiązków oraz najlepsze osiągnięcia. Dodatkowym atutem są przebyte szkolenia i kursy językowe. Nie zapominajmy, że o naszym wizerunku świadczy także poprawność stylistyczna i graficzna tekstu.

Wyróżnij się

Nierzadko kandydaci masowo wysyłają dokumenty aplikacyjne, skutkiem czego wyglądają one niemal identycznie. Rażącym błędem i zaniedbaniem jest także niezmienianie nazwy firmy, do której aplikujemy. Wbrew pozorom zdarza się to bardzo często - jeden szablon przygotowany dla przedsiębiorstwa X rozsyłamy do wielu innych firm. W praktyce sprawia to, że bardzo wiele tracimy w oczach potencjalnego pracodawcy. Ważne jest więc, aby dokumenty były dostosowane do treści ogłoszenia oraz rodzaju stanowiska. W niektórych branżach, takich jak np. reklama czy agencje public relations, należy wykazać się kreatywnym i odważnym pomysłem na zaprezentowanie swojej osoby. Z kolei w przypadku bankowości czy administracji biurowej nie można już pozwolić sobie pozwolić na tak luźny styl.

Aplikacje pod kątem wymagań.

W liście motywacyjny musimy pokazać, dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem na konkretne stanowisko oraz co nowego możemy wnieść do firmy. Nie powielajmy jednak treści zamieszczonych w CV. Najlepiej jeśli długość listu nie przekroczy jednej strony A4.
Wysyłając aplikacje przez internet, musimy pamiętać o odpowiednim zatytułowaniu plików. Dokument powinien zawierać w nazwie nasze imię i nazwisko. Podobnie w przypadku tematu wiadomości e-mailowej, gdzie warto jeszcze dopisać nazwę stanowiska oraz numer referencyjny, jeśli taka prośba jest umieszczona w ogłoszeniu. Standardową procedurą jest dołączanie klauzuli wyrażającej zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński