Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ktoś musi naprawiać tysiące wiatraków na Bałtyku. I dlaczego nie mamy to być my? [WIDEO]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, senatorowie Stanisław Gawłowski i Janusz Gromek oraz samorządowcy z Władysławowa wystąpili na konferencji w Koszalinie, poświęconej budowie gigantycznej farmie wiatrowej na Bałtyku.
Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, senatorowie Stanisław Gawłowski i Janusz Gromek oraz samorządowcy z Władysławowa wystąpili na konferencji w Koszalinie, poświęconej budowie gigantycznej farmie wiatrowej na Bałtyku. Radek Koleśnik
Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska, burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, senatorowie Stanisław Gawłowski i Janusz Gromek oraz samorządowcy z Władysławowa wystąpili na konferencji w Koszalinie, poświęconej budowie gigantycznej farmie wiatrowej na Bałtyku.

Politycy i samorządowcy żałowali, że tylko dwa porty w Polsce - Ustka i Łeba - będą portami serwisowymi, z których wypływać ma dziennie nawet 100 jednostek do obsługi wielkiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

- Dlaczego zapomniano o Kołobrzegu, o Darłowie, o Władysławowie? - pytali samorządowcy.

Zaczął senator Stanisław Gawłowski, który przypomniał historię przedsięwzięcia. - Już w 2011 roku rząd wyznaczył na Bałtyku pola do budowy wiatraków. Trwały prace badawcze, środowiskowe, które jednak w 2016 roku rząd mocno wyhamował, stawiając na węgiel. Jak wiemy, już przestał budować elektrownię węglową i znowu mówimy o wiatrakach.

Według senatora Gawłowskiego oraz senatora Gromka, to gigantyczna, ale w Polsce bardzo niedoceniana inwestycja, dla której na przykład w Danii wyznaczono specjalnego urzędnika. - Chodzi o naprawdę olbrzymie pieniądze, które powinny zostawać w Polsce. Dlatego tak bardzo zależy nam, żeby porty serwisowe działały w Polsce, a nie na przykład na Bornholmie - podkreślali.

Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska przekonywała, że utworzenie bazy serwisowej dla bałtyckiej farmy w Kołobrzegu, to ogromna szansa nie tylko dla jej miasta, ale dosłownie dla całego regionu. A wystarczy jedynie poszerzyć i pogłębić tor wodny, by można było tu działać. Podobnie mówił burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz. - Mamy w okolicach naszego portu 20 hektarów własnych terenów i około 30 ha należących do skarbu państwa. Miejsce na przygotowanie odpowiedniej bazy więc jest. Darłowo jest przygotowane do tego, by być portem serwisowym - zapewniał.

- Pominięcie w ogóle portów województwa zachodniopomorskiego i wyznaczenie jedynie Ustki i Łeby, jako portów serwisowych, jest zaskakujące. My jednak nie atakujemy rządzących. Apelujemy, chcemy rozmowy i wsparcia dla naszych portów, by je unowocześnić - mówił senator Gromek.

Głos zabrali też samorządowcy z pomorskiego: wiceburmistrz Władysławowa Kamil Pach oraz wicestarosta powiatu puckiego Tomasz Herrmann. - Nasze postulaty są dobrze znane ministrom. Współtworzyliśmy przecież wszelkie opracowania i dokumenty, także w ministerstwie, które dotyczyły planowanej budowy wiatraków. I w związku z tym nasze potrzeby, potrzeby naszych portów, są tam dobrze znane. Niestety, odcięto nas od tego. Wyznaczone są tylko dwa porty. Wszyscy uważamy, że to za mało, że musi ich być więcej.

- Chodzi o to, żeby serwis wypływał od nas, a nie z Danii, z Bornholmu - podkreślali senatorowie. Wkrótce w senacie ma być rozpoczęta dyskusja o sprawie.

Wyjaśnijmy, zgodnie z założeniami polskiej strategii energetycznej, morskie farmy wiatrowe mają stanowić filar polskiego systemu. Obecnie trwa proces zawierania niezbędnych porozumień i przygotowań, by polskie firmy wraz z zagranicznymi partnerami mogły zacząć prace. Morska energetyka wiatrowa to szansa polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Szacuje się, że ponad sto krajowych podmiotów z powodzeniem może zostać włączonych w procesy przygotowania, budowy i eksploatacji farm w polskiej części Morza Bałtyckiego. Potencjał morskiej energetyki na Bałtyku oceniany jest na około 11 GW do 2040 roku, a szacowana łączna wartość inwestycji w morskie projekty wiatrowe to nawet 160 mld zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński