Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ktoś chętny na motorówkę? To niezwykła darowizna od Urzędu Morskiego w Szczecinie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Motorówkę można oglądać na terenie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego UMS w Świnoujściu, przy ul. Fińskiej 5
Motorówkę można oglądać na terenie Bazy Oznakowania Nawigacyjnego UMS w Świnoujściu, przy ul. Fińskiej 5 Jacek Jasiewicz
To 56-letnia "Malwina", która jest jednostką hydrograficzną. Urząd Morski w Szczecinie odda motorówkę organizacji pożytku publicznego. Za darmo.

- Dwukrotna próba sprzedaży nie powiodła się, próba nieodpłatnego przekazania również, dlatego teraz próbujemy przekazania w formie darowizny - mówi Ewa Wieczorek, rzecznik UMS. - Dodam, że jednostka, jak na swój wiek jest bardzo zadbana i w świetnym stanie.

Motorówka nie jest jednak dla każdego. Nie może to być osoba prywatna.

- Mogą to być np. organizacje pozarządowe, ale tylko takie, które są organizacjami pożytku publicznego - wyjaśnia Ewa Wieczorek.

Na darowiznę mogą liczyć podmioty prowadzące działalność oświatową, charytatywną, kulturalną, wychowawczą, sportową lub turystyczną.

- Warunki przekazania nie są, naszym zdaniem, trudne do spełnienia, jednak wiadomo, że podmiot, który zechciałby „Malwinę” pozyskać i utrzymać ją jako czynną jednostkę pływającą, musiałby liczyć się z nakładami finansowymi, jakich to wymaga (koszty eksploatacji, konserwacji) - dodaje Ewa Wieczorek.

Jednostka mogłaby pełnić rolę niewielkiego wycieczkowca, ale to nie wyczerpuje pomysłów na użytkowanie "Malwiny"

- Do czego mogłaby służyć, to, oczywiście, zależy już od tego, kto ją przejmie, konstrukcyjnie mogłaby do takich przewozów służyć, kartę bezpieczeństwa ma na trzy osoby załogi plus jedenastu pasażerów. Jeśli ktoś chciałby ją do tego przystosować, musiałby uzyskać niezbędne dokumenty od klasyfikatora i wydawaną przez nas kartę bezpieczeństwa, czyli wszystkie wymagane przepisami prawa niezbędne dokumenty żeglugowe - wyjaśnia Ewa Wieczorek.

Dane techniczne "Malwiny"

Motorówka ma niemal 18 metrów długości i 4,2 m szerokości, zanurzenie maksymalne to 1,5 m. Powstała w 1967 roku w stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Silnik główny jest sprawny technicznie. Na wyposażeniu jednostki jest GPS, radar, transponder radarowy. Na pokład może wziąć maksymalnie 14 osób, w tym trzech członków załogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński