MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto znajdzie relikty kościoła św. Mikołaja? Poszukiwany jest wykonawca

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wyjątkowe zdjęcie zarysu murów z kwietnia 1999 roku. - W tym czasie był budowany budynek będący obecnie siedzibą m.in. redakcji „Głosu Szczecińskiego” - opowiada Bogusław Tomaszewski, nasz czytelnik. - Jako, że wspomniany wykop znajdował się w pobliżu tego budynku, u jego podstawy, wszedłem do niego i z ostatniego piętra pstryknąłem zdjęcie. Po jakimś czasie wykop został zasypany.
Wyjątkowe zdjęcie zarysu murów z kwietnia 1999 roku. - W tym czasie był budowany budynek będący obecnie siedzibą m.in. redakcji „Głosu Szczecińskiego” - opowiada Bogusław Tomaszewski, nasz czytelnik. - Jako, że wspomniany wykop znajdował się w pobliżu tego budynku, u jego podstawy, wszedłem do niego i z ostatniego piętra pstryknąłem zdjęcie. Po jakimś czasie wykop został zasypany. Bogusław Tomaszewski
Do 28 grudnia szczeciński magistrat czeka na oferty dotyczące badań archeologiczno-architektonicznych oraz opracowanie koncepcji architektonicznej dotyczące Starego Miasta.

Obszar opracowania obejmuje plac Rynek Nowy i część ulicy Panieńskiej. Szacunkowa powierzchnia całkowita terenu objętego badaniami to ok. 1840 metrów kwadratowych. Chodzi o poszukiwania pozostałości kościoła św. Mikołaja.

- Podziemne relikty budynku wciąż znajdują się pod brukiem Rynku Nowego, po północnej stronie Ratusza Staromiejskiego – mówi Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. - Na podstawie wyników badań zostaną wypracowane szczegółowe wytyczne konserwatorskie określające optymalny sposób ekspozycji historycznych reliktów. Tym samym przywrócona zostanie historyczna funkcja placu – jako ogólnodostępnej przestrzeni publicznej o charakterze rynku staromiejskiego, uwzględniającego rozwiązania funkcjonalne i estetyczne dostosowane do zabytkowej przestrzeni.

Co to za świątynia?

Kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche) był najprawdopodobniej budowlą halową o stosunkowo krótkim korpusie. W połowie XVII w. został poddany gruntownej restauracji, podwyższono wówczas wieżę i zwieńczono ją prześwitowym hełmem. W 1806 roku po wkroczeniu Francuzów do miasta kościół został został zamieniony na magazyn siana. W nocy z 9/10 grudnia 1811 roku między północą a pierwszą w nocy kościół wypełniony aż po powałę 20000 centnarami siana spłonął.

Jakie zadanie będzie miał wykonawca prac?

- Oprócz szczegółowych badań archeologicznych i ich opracowania wykonawca powinien również wykonać m.in. pełną inwentaryzację odkrytych reliktów architektonicznych metodą skaningu laserowego 3D w dokładności umożliwiającej pełne rozpoznanie i udokumentowanie pierwotnej formy obiektu dawnego kościoła p.w. św. Mikołaja oraz ustalenie zakresu jego kolejnych przekształceń, a także opracować ekspertyzę stanu technicznego reliktów, a także szczegółowe wytyczne konserwatorskie do projektu zagospodarowania placu, uwzględniające możliwości ekspozycji odkrytych reliktów dawnego kościoła oraz innych elementów zagospodarowania terenu mające na celu właściwą ich ekspozycję, zachowanie i oznakowanie - mówi Sylwia Cyza -Słomska z Urzędu Miasta Szczecin.

Wykonawca będzie musiał opracować koncepcję architektoniczną zagospodarowania Rynku Nowego.

- Wyjątkowy charakter, objętego ochroną konserwatorską Starego Miasta wpłynął na decyzję o przywróceniu historycznego rozplanowania i rodzaju zabudowy na tym obszarze. To z kolei wiąże się z uspokojonym ruchem i ograniczonym parkowaniem. Jednocześnie w planach Miasta jest integracja Starego Miasta ze Śródmieściem i Międzyodrzem m.in. poprzez stworzenie przyjaznej i spójnej przestrzeni publicznej - informuje Sylwia Cyza-Słomska. - W tym obszarze docelowe powiązanie przestrzeni publicznej dolnego i górnego tarasu będzie przebiegało na trasie od placu Orła Białego ulicą Koński Kierat, Kuśnierską do rynków Siennego, Nowego i Warzywnego. Na całym obszarze Starego Miasta zostanie wprowadzony priorytet ruchu pieszego, z uspokojonym ruchem aut i komunikacją miejską na obrzeżach tego terenu.

ZOBACZ TEŻ:

Wykopaliska na Podzamczu w Szczecinie. Co udało się odkryć w...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński