MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto musi pamiętać o wymianie prawa jazdy w 2023 roku? Wkrótce koniec z dokumentami bezterminowymi

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Bezterminowe prawo jazdy będzie wymieniane w latach 2028-2033.
Bezterminowe prawo jazdy będzie wymieniane w latach 2028-2033. K_kapica_afk
Minęło już 10 lat, odkąd zaprzestano wyrabiania bezterminowego prawa jazdy. Osoby, którym się „poszczęściło” i nie mają wpisanego terminu ważności i tak nie unikną obowiązku wymiany tego dokumentu. Jeśli tego nie zrobią, mogą zostać ukarani mandatem w wysokości nawet 5 tys. złotych. Kto powinien pamiętać o wymianie prawa jazdy w 2023 roku?

Spis treści

Zgodnie z przepisami, od prawie trzech lat kierowcy nie muszą pamiętać o wożeniu ze sobą prawa jazdy. W razie kontroli policjanci sprawdzą wszystkie informacje w internetowej bazie danych. Nasze „plastiki” leżą zatem zapomniane w szufladach, przez co często zapominamy, do kiedy są ważne.

Wymiana prawa jazdy 2023 – kto musi to zrobić?

Obecnie prawo jazdy wydawane jest na maksymalnie 15 lat, choć termin ten może zostać skrócony do 5 lat w przypadku ograniczeń zdrowotnych. Skrócony okres obowiązuje też kierowców z kategoriami C1, C1+E, C+E, C, D, D1, D1+E oraz D+E. Osoby te muszą także przejść wtedy specjalne badania lekarskie.

Prawo jazdy w 2023 roku będą musiały wymienić osoby, którym wygasa termin ważności dokumentu. Dodatkowo obowiązek ten dotyczy kierowców, którzy zmienili imię czy nazwisko lub zgubiły prawo jazdy. Niektórzy muszą też wtedy zrobić badania lekarskie, lecz dotyczy to tylko kierowców z ograniczeniami zdrowotnymi lub tych, którzy mają wymienione wyżej kategorie.

Warto pamiętać, że utrata ważności tego dokumentu nie jest równoznaczna z utratą uprawnień do kierowania pojazdami. Nie trzeba więc ponownie zapisywać się na żadne kursy lub egzaminy.

Kiedy wymiana bezterminowego prawa jazdy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wymiana prawa jazdy bezterminowego zaplanowana została na lata 2028-2033. Osoby, których dokument traci ważność w tym czasie, nie będą musiały wykonywać dodatkowych badań lekarskich.

Osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. zobowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1. 4. Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. – czytamy w zapisach ustawy.

Dokładny termin wymiany zostanie wyznaczony przez ministra ds. transportu. Możliwe będzie też dokonanie tego we wcześniejszym terminie po złożeniu odpowiedniego wniosku.

Wymiana prawa jazdy – ile kosztuje, jakie dokumenty?

Wydanie nowego prawa jazdy wiąże się z dwiema opłatami: w wysokości 100 zł i 50 groszy. Pierwsza z nich to opłata komunikacyjna, a druga ewidencyjna. Koszt ten może być wyższy w przypadku konieczności przeprowadzenia badań lekarskich, które kosztują dodatkowe 200 złotych. Nie należy też zapominać o wymaganym zdjęciu, za które zapłacimy około 30-50 złotych.

Wymiana prawa jazdy będzie możliwa po dostarczeniu następujących dokumentów:
formularz wniosku (dostępny na stronie obywatel.gov.pl),

  • aktualne zdjęcie (35x45 mm),
  • kserokopia prawa jazdy,
  • dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej oraz opłaty za wydanie prawa jazdy,
  • dowód osobisty (do wglądu),
  • badania lekarskie (jeśli jest wymagane).

Zazwyczaj nowe prawo jazdy będzie gotowe w terminie do 9 dni roboczych od dostarczenia wniosku. W niektórych sytuacjach termin ten może jednak zostać wydłużony do 2 miesięcy. Aktualny status dotyczący dokumentu sprawdzimy na stronie info-car.pl.

Formularz dotyczący nowego prawa jazdy składamy, zależnie od miejsca zamieszkania, w urzędzie miasta, dzielnicy lub starostwie powiatu. Dokumenty można też przesłać pocztą lub internetowo za pomocą platformy ePUAP.gov.pl.

Jaki mandat za nieważne prawo jazdy?

Kierowanie pojazdami bez ważnego prawa jazdy jest karane, dlatego lepiej nie zwlekać z wymianą tego dokumentu. Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że dokument kierowcy stracił ważność, zostanie on potraktowany tak, jakby nie wyrobił wcześniej tych uprawnień.

Zgodnie z polskimi przepisami grozi za to kara od 1500 do nawet 5 tys. złotych. W przypadku gdy sprawa trafi do sadu, roztargnieni kierowcy zapłacą nawet 30 tys. zł. W skrajnych sytuacjach możliwe jest także nałożenie zakazu na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto musi pamiętać o wymianie prawa jazdy w 2023 roku? Wkrótce koniec z dokumentami bezterminowymi - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński