MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto będzie rządził w zachodniopomorskim sejmiku? Jutro decyzja

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Andrzej Szkocki
Radni Prawa i Sprawiedliwości domagają się, by środowe wybory przewodniczącego sejmiku województwa odbyły się podczas obrad w siedzibie sejmiku. Wybory będą jednak hybrydowe - kto nie chce, nie musi się fatygować do Szczecina.

Najbliższa sesja sejmiku odbędzie się 26 kwietnia. Zwołała ją obecna wiceprzewodnicząca Sejmiku Teresa Kalina, która po śmierci Marii Ilnickiej-Mądry przejęła funkcję przewodniczącej. Stało się tak na mocy upoważnienia do przejęcia obowiązków, które zostało wystawione przez Ilnicką-Mądry - w czasie jej choroby. Jednak według radnych Prawa i Sprawiedliwości upoważnienie to straciło ważność.

- Jak wiemy z kodeksu cywilnego, wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia wygasają z chwilą śmierci mocodawcy - tłumaczył w sobotę Rafał Niburski (PiS), radny województwa. - W przypadku śmierci przewodniczącej obowiązki powinien przejąć najstarszy wiekiem wiceprzewodniczący, czyli w tym przypadku pan Zbigniew Dziewguć z PSL-Nowej Lewicy.

Zdaniem radnych PiS zgodnie z prawem powinno to wyglądać tak: wiceprzewodniczący Dziewguć zwołuje sesję, a potem odbywają się wybory nowego przewodniczącego, który następnie prowadzi dalsze obrady. Sesja w żadnym wypadku nie powinna odbywać się online.

- Głosowanie zdalne budzi wątpliwość tajności i może mieć wpływ na decyzje radnych - tłumaczy Maciej Kopeć (PiS), wiceprzewodniczący sejmiku.

Jak twierdzą radni PiS, wszystkie uchwały przegłosowane podczas najbliższej sesji mogą zostać cofnięte z powodu złamania prawa. Ale Zygmunt Dziewguć zapewnia, że nic nie wie o pomyśle PiS.

- Nikt się ze mną w tej sprawie nie kontaktował - twierdzi. - Pani Kalina ma upoważnienie do reprezentowania sejmiku. Może więc zwołać sesję. Najważniejsze, by nie doprowadzić do zablokowania prac sejmiku, bo za dużo jest ważnych spraw do załatwienia. Najważniejsze, to nie komplikować.

Innego zdania jest Rafał Rosiński, przewodniczący Klubu Pro Centrum. Uważa, że sesję powinien jednak zwołać najstarszy wiekiem wiceprzewodniczący sejmiku. I to on ma przeprowadzić wybory nowego przewodniczącego.

- Nasz klub już tydzień temu złożył wniosek, aby dodać do porządku obrad punkt: wybory przewodniczącego sejmiku - mówi.

Zdaniem szefa Pro Centrum, wybory mogą się odbyć zdalnie. Nie ma żadnych przeciwwskazań.

- System e-sesja zapewnia tajność wyborów - uspokaja.

Tak twierdzi również radny Wojciech Dorżynkiewicz, przewodniczący Klubu KO: - W czasie pandemii COVID-19 wielokrotnie w ten sposób głosowaliśmy. A jeśli ktoś ma wątpliwości, to może przyjść do sali sesyjnej i osobiście wrzucić swój głos do urny. Sesja bowiem ma charakter hybrydowy.

Przewodniczący Dorżynkiewicz zakomunikował, że kandydatem Koalicji Obywatelskiej na przewodniczącą sejmiku jest wiceprzewodnicząca Teresa Kalina.

- Będzie pani startować w wyborach? - pytamy.

- Nie wiem. Jeszcze się nie zastanawiałam. Tak naprawdę, dobrze się czuję w roli wiceprzewodniczącej, ale... Najważniejsze, by wybory przebiegły sprawnie.

Kalina przyznaje, że w porządku obrad najbliższej sesji jest punkt dotyczący wyborów.

- Upoważnienie sporządzone przez ś.p. Marię Ilnicką-Mądry obliguje mnie do pełnienia obowiązków przewodniczącego. I będę je wykonywać do czasu, aż sytuacja się wyjaśni, czyli do czasu wyboru następcy pani Ilnickiej-Mądry. Czy w środę odbędą się wybory? O tym zdecydują radni.

W sprawie wyborów komunikat wydało Biuro Obsługi Sejmiku. Nie wyjaśnia jednak powstałego zamieszania. W komunikacie czytamy, że w przepisach ustawy o samorządzie województwa przewidziano sytuację, gdy przewodniczący sejmiku nie może pełnić swojej funkcji.

„Jeśli przewodniczący sejmiku wyznaczył wiceprzewodniczącego, to ta osoba pod nieobecność przewodniczącej, która może mieć charakter trwały (powodowany śmiercią), wykonuje wszystkie obowiązki przewodniczącej. Upoważnienie jest faktycznym aktem wyznaczenia do pełnienia tej funkcji. Innymi słowy, udzielone przez śp. Marię Ilnicką-Mądry upoważnienie do zastępowania jej w wykonywaniu zadań przewodniczącej Sejmiku jest podstawą prawną do zwoływania i kierowania pracami Sejmiku przez wiceprzewodnicząca Sejmiku p. Teresę Kalinę”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński