Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kształcenie ustawiczne - grubo poniżej średniej europejskiej

opr. jsz
Jak wynika z Europejskiego Indeksu Kształcenia Ustawicznego (European Lifelong Learning Indicators - ELLI), udział Polaków w tego rodzaju edukacji jest ciągle niski.

Badanie indeksu wykształcenia, to pierwszy w Europie projekt badawczy porównujący poziom kształcenia. Fundacja Bertellssmanna, zrzeszająca międzynarodowe grono badaczy, opublikowała, pierwsze na tak szeroką skalę, badanie porównawcze poziomu kształcenia w całej Europie.
Jako punkt wyjścia do badań wzięto podejście do kształcenia ustawicznego, zaproponowane przez UNESCO. Edukację podzielono na następujące kategorie: edukację szkolną, rozwój zawodowy, osobisty oraz społeczny. Pozwoliło to lepiej zrozumieć złożoność problemu kształcenia przez całe życie oraz przyjrzeć się edukacji we wszystkich sferach działalności człowieka .

Edukacja a poziom życia

Relacja pomiędzy poziomem kształcenia i rozwojem państwa wyrażona jest w ogólnym indeksie ELLI. Rozwój państwa analizowany jest w dwóch kategoriach: ekonomicznej (przychód, poziom bezrobocia, wydajność) oraz społecznej (satysfakcja z życia, udział w życiu politycznym, zrównoważony rozwój).
Dla państw wysoko rozwiniętych, takich jak Dania, Holandia i Szwecja wynosi on około 70 punktów. Średnia europejska wynosi 45 punktów.
Polska znajduje się poniżej średniej europejskiej i w ogólnym indeksie ELLI otrzymała tylko 29 punktów. Wśród naszych sąsiadów wyprzedają nas np. Litwini, Słowacy czy Czesi.
Wnioski z badania pokazują, że jest bezpośrednia zależność pomiędzy poziomem edukacji a dobrobytem państwa.

.
Alarmujące wyniki

Udział dorosłych Polaków w kształceniu, po ukończeniu formalnej edukacji, jest ciągle
bardzo niski. Indeks rozwoju zawodowego pokazuje przede wszystkim, jak wygląda edukacja pracowników w miejscu zatrudnienia.
W tym wskaźniku średnia europejska wynosi 44 punkty. Polsce przyznano tylko 26 punktów. Za nami są tylko Węgry, Rumunia, Litwa, Bułgaria i Grecja.
- W porównaniu do zagranicznych przedsiębiorców, polscy pracownicy i pracodawcy wyraźnie mniej inwestują w rozwój kwalifikacji. Dlatego warto podkreślać, jak istotne jest dokształcanie podnoszenie umiejętności zawodowych. Wiedzę i umiejętności trzeba zdobywać przez całe życie - przekonuje Aleksander Drzewiecki, przewodniczący Rady Polskiej Izb Firm Szkoleniowych. - Słaby rozwój zawodowy wpływa tym samym na mniejszą zdolność Polaków do adaptacji w nowych warunkach rynkowych, skutkuje mniejszą innowacyjnością oraz możliwością konkurowania z zagranicznymi firmami.
- Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Bertelssmanna utwierdzają nas w przekonaniu, jak ważne jest szkolenie pracowników oraz ciągłe podnoszenie ich kwalifikacji i kompetencji - mówi Anna Świebocka - Nerkowska, dyrektor Zespołu Rozwoju Zasobów Ludzkich Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - W związku z szybkim tempem globalizacji oraz rozwoju technologii na świecie, koncentracja na wiedzy i umiejętnościach powinna stać się jednym z kluczowych działań podejmowanych dla zapewnienia zrównoważonego rozwoju w Polsce. Nie zapominajmy, że uczenie się jest naturalnym stanem dla człowieka i powinno trwać nieprzerwanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński