Ksiądz odmówił godnego pogrzebu parafianki

  Ksiądz odmówił godnego pogrzebu parafianki

  Piotr Kawałek

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Elżbieta Rabenda przy niepoświęconym grobie matki.

  Elżbieta Rabenda przy niepoświęconym grobie matki. ©Krzysztof Tomasik

  W poniedziałek została pochowana zmarła mieszkanka Warcina. Bez kapłana, w niepoświęconym grobie. Ksiądz chciał ją ukarać za niechodzenie do kościoła.
  Elżbieta Rabenda przy niepoświęconym grobie matki.

  Elżbieta Rabenda przy niepoświęconym grobie matki. ©Krzysztof Tomasik


  Teresa Parszczyńska (68 lat) z Warcina dwa dni przed Wigilią wracała od znajomych do domu. Było późno, na dworze siarczysty mróz. Kobieta nie dała rady dojść o własnych siłach. Zamarzła na polu, dwieście metrów od drzwi własnego domu. Rodzina szukała jej - bez skutku. Znalazła martwą na drugi dzień rano.

  - To dla nas podwójna tragedia, bo ksiądz odmówił uczestniczenia w pogrzebie - mówi Elżbieta Rabenda, córka. - Matka faktycznie nie chodziła do kościoła, ale była bardzo gorliwą katoliczką, codziennie się modliła i słuchała katolickiej rozgłośni.

  Nie potrafili zrozumieć, dlaczego ksiądz pozostawił ich samych w tak ważnym momencie. - Całe święta przepłakaliśmy - opowiada pani Elżbieta. - Mieliśmy nadzieję, że w Boże Narodzenie ksiądz zmieni zdanie.

  Nie zmienił. Byli inni księża, którzy zgodzili się pochować zmarłą, ale proboszcz się nie zgodził, bo powiedział, że to jego teren. Msza w intencji zmarłej trwała zaledwie dwadzieścia minut. Mieszkańcy wsi byli zbulwersowani, gdy wychodzili z kościoła. Niektórzy krzyczeli, że ksiądz nie ma serca.

  Rodzina zmarłej do dziś nie może się pozbierać po ciosie, jakiego doznali. Wszyscy we wsi wiedzieli, że pani Teresa miała cięty język i nie bała się powiedzieć, co myśli, nawet kapłanowi. To, według rodziny i mieszkańców wsi, było prawdziwą przyczyną zachowania proboszcza.

  Mieszkańcy z którymi rozmawialiśmy nie chcą się ujawniać, żeby nie zostać wytkniętymi podczas mszy świętej. Wszyscy jednak potępiali zachowanie swojego kapłana.

  - To nie pierwsza taka sytuacja, gdy odmawia pochówku - powiedziała nam starsza kobieta. - Takich przykrości nie robi się rodzinie zmarłego.

  Inni mówią że odmówił chrztu dziecka, którego rodzice nie mieli ślubu.
  Ksiądz Jerzy Urbański, proboszcz parafii w Kępicach i Warcinie, twierdzi, że musi być gradacja wiernych. Jego zdaniem ci gorliwi powinni być lepiej traktowani od niepraktykujących katolików.

  - Przez 7 lat, jak jestem w tej parafii, ani razu nie widziałem tej pani w kościele - tłumaczy proboszcz Urbański. - Skoro nie chciała przyjść, ja też nie przyszedłem. A poza tym z punktu widzenia teologicznego wszystko odbyło się prawidłowo, została odprawiona msza za zmarłą.

  Ksiądz Dariusz Jaślarz, rzecznik kurii koszalińsko-kołobrzeskiej, broni kapłana z Kępic. - Ksiądz wybrał jedną z form pogrzebu, jaką jest odprawienie mszy za zmarłą osobę, nie musiał być na cmentarzu - mówi.

  - Poświęcenie grobu jest bardziej dla ludzi niż dla zmarłej, dla której najważniejsza jest modlitwa oraz eucharystia.

  Wczoraj proboszcz chodził z kolędą w Warcinie. Ominął dom pani Elżbiety - mimo że go zapraszała. Zastaliśmy ją zapłakaną przy pustym stole specjalnie udekorowanym na wizytę kapłana.

  Źródło:
  Ksiądz z Kępic odmówił posługi kapłańskiej - gp24.pl

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.gs24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów