Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzywy Las pod Gryfinem zyska nowe, lepsze oblicze! Co się zmieni?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Udał się montaż finansowy dotyczący jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji. Gmina Gryfino dzięki wsparciu PGE i współpracy z Lasami Państwowymi przystępuje do procesu rewitalizacji tej najpopularniejszej na świecie atrakcji przyrodniczej Pomorza Zachodniego.

Zarząd Fundacji Polskiej Grupy Energetycznej przyznał Gminie Gryfino kwotę 250 tys. zł na rewitalizację Krzywego Lasu. Wraz z wkładem własnym Gminy pozwoli to nadać mu nowe, atrakcyjniejsze oblicze.

- Rewitalizacja Krzywego Lasu jest efektem współpracy Gminy Gryfino, Polskiej Grupy Energetycznej i Lasów Państwowych, która ma uchronić obecny zasób przed zniszczeniem, wyeksponować dla ruchu turystycznego oraz stworzyć nowe plantacje - mówi Jakub Matura, kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie.

Koncepcja zagospodarowania terenu Krzywego Lasu zakłada udostępnienie unikatowego obszaru dla ruchu turystycznego bez ingerencji w jego naturalną substancję. Na rewitalizowanym terenie powstaną utwardzone ścieżki ekokompozytowe, prowadzące do lasu od strony drogi publicznej oraz oprowadzające po jego terenie. Towarzyszyć im będzie mała architektura wykonana z drewna, której głównym celem jest ukierunkowanie ruchu zwiedzania Krzywego Lasu: bramy tworzące naturalny tunel, pylony informacyjne oraz ławki stylizowane na kształt wygiętych pni Krzywego Lasu.

Krzywy Las pod Gryfinem zyska nowe, lepsze oblicze! Co się zmieni?

Zmotoryzowani turyści będą mogli zostawić pojazd na parkingu, podobnie jak cykliści. Natomiast w zielonej otulinie elektrowni, w przestrzeni między Gryfinem a Nowym Czarnowem, planowane jest założenie łąk i nasadzenie drzew miododajnych. Tym sposobem wzmocniona zostanie lokalna populacja pszczół.

- Po otrzymaniu darowizny Gmina Gryfino przystąpi do realizacji inwestycji: wydzielenia gruntu, wyboru wykonawców dokumentacji projektowej i prac budowlanych, i finalnie - realizacji prac budowlanych. Zakończenie rewitalizacji Krzywego Lasu planuje się na rok 2022 - mówi Jakub Matura.

Skąd wzięły te dziwne drzewa pod Gryfinem?
To sprawka UFO? Ziemskiej grawitacji? Prawda jest jednak chyba bardziej prozaiczna. Drzewa posadzono prawdopodobnie na początku lat trzydziestych XX wieku w celu uzyskania kształtek naturalnych do produkcji krzeseł, stołów, sań lub na potrzeby szkutnicze. Gdy uważnie przyjrzymy się pniom zauważymy na początku zgięcia ślady starych sęków. To one - według zwolenników teorii "meblarskiej" - mają dowodzić, że młode drzewka były celowo nacinane przy bocznych gałęziach w drzewach liczących 7-10 lat.


POLECAMY TEŻ:

Pojezierze Ińskie - Jeziora położone w obrębie gminy Ińsko są dogodnym terenem dla rozwoju kajakarstwa, sportów wodnych i wędkarstwa. Atrakcją dla wodniaków są pokaźne długości jezior oraz liczne zatoki, półwyspy i wyspy spotykane na szlakach. Łącznie na terenie Gminy znajduje się 10 jezior, w tym największe i najczystsze - Ińsko - o powierzchni 650 ha, położone na wysokości 122 m n. p. m., z wodą I klasy czystości.CZYTAJ TEŻ: Tam nie powinno być tłumów w weekend. A warto zobaczyć to miejsce! Moryń - co zwiedzić, co można zobaczyć? Najlepsze atrakcje w Moryniu

10 niezwykłych miejsc w Zachodniopomorskiem. Pomysły na weekend

CZYTAJ TAKŻE:

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wieża widokowa w Nowym WarpnieWieża widokowa zlokalizowana jest przy promenadzie nad brzegiem Jeziora Nowowarpieńskiego. Usytuowana jest ona w sąsiedztwie kościoła pw. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, niedaleko zbiegu ulic Warszawskiej i Kościelnej. W pobliżu znajduje się przystań żeglarska oraz dwa lokale gastronomiczne. Wieża doskonale widoczna jest z wód Jeziora, Zatoki i Zalewu. Aby ją zobaczyć jadąc samochodem lub rowerem należy dojechać do samego końca miejscowości, ponieważ znajduje się ona w jej głębi.

Tu znajdziesz spokój i poznasz historię naszego regionu

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński