Krzystek w ocenie radnych. Sprawdź, co mówią o prezydencie

Redakcja
Tydzień temu w Głosie Szczecina podsumowaliśmy pierwszy rok drugiej kadencji Piotra Krzystka i opublikowaliśmy wywiad z prezydentem. Dziś druga część podsumowań. Głos oddaliśmy radnym miasta.

Małgorzata Jacyna-Witt, radna niezależna

- Przez pierwszy rok swojej drugiej kadencji prezydent Piotr Krzystek bardzo sprytnie zmanipulował wszystkie partie w Szczecinie. I to była podstawowa praca, jaką się zajmował. Widać wyraźnie, że Piotr Krzystek buduje sobie komitet wyborczy na przyszłe wybory, co jest priorytetem jego obecnej prezydentury.

A przy okazji wydaje pieniądze na chaotyczne inwestycje, które w żaden sposób nie poprawiają jakości życia w naszym mieście. Proponuję, aby prezydent Piotr Krzystek w następnych latach zaczął naprawiać to, co dotychczas zepsuł czyli przede wszystkim centrum miasta, oraz rozpoczął autentyczną współpracę z ważnymi lokalnymi środowiskami jak np. przedsiębiorcy czy uczelnie, generującymi rzeczywiste dochody do budżetu miasta. Bo na razie są to tylko działania pozorowane.

Piotr Krzystek w roku 2006 obiecywał, że do roku 2010 wybuduje stadion piłkarski oraz Śródodrze, a był to okres światowej prosperity gospodarczej. Nie zrealizował swoich obietnic - jak więc mam oceniać kolejne pomysły na lata 2011 - 2020, gdzie nikt obecnie nie jest w stanie przewidzieć jakie skutki dla nas będzie miał światowy kryzys gospodarczy?

Uważam, że jest to kpina z mieszkańców naszego miasta. Ten program to sypanie pomysłami z rękawa, zamiast podjęcia działań zmniejszających skutki dotychczasowych złych decyzji i inicjatyw. Dlaczego nie ma tam nawet jednego zdania na temat miejskiej spółki SCR, która odpowiada za zniszczenie ogromnej części centrum Szczecina i powinna być pilnie zlikwidowana? Dlaczego nie ma ani jednego zdania o współpracy z uczelniami szczecińskimi i wspólnych inwestycjach, jak chociażby centrum kongresowe, a zamiast tego jest propozycja kontynuowania budowy tworu urzędniczego jakim jest archaiczna miejska spółka Szczeciński Park Naukowo Technologiczny, mająca tylko nowoczesną nazwę?

Dlaczego jest propozycja budowy stadionu piłkarskiego w Dąbiu, gdzie każdy wie, iż jest to niewykonalne ze względu na warunki gruntowe, a nie ma ani słowa o koniecznej pilnej modernizacji stadionu przy ul. Twardowskiego? Dlaczego nie ma propozycji wsparcia nowej uczelni, jaką jest Akademia Sztuki i zbudowania na jej bazie polityki kulturalnej naszego miasta, zamiast rozproszonych inicjatyw, generujących koszty, a nic nie wnoszących? Dlaczego wreszcie nie ma nic o autentycznej poprawie jakości życia w naszym mieście poprzez zadbanie o przestrzeń publiczną, skoro powoli przekonujemy się do hasła Floating Garden?

Prezydent Piotr Krzystek nie dał odpowiedzi na pytanie: Jaki ma być Szczecin w roku 2010? Ale za to powiedział: Chcę być prezydentem miasta do roku 2020. To arogancja.

Jolanta Balicka, Szczecin dla Pokoleń

- Piąty rok kadencji prezydenta oceniam bardzo dobrze. Na 5 +.

Piotr Krzystek kontynuuje rozpoczęte inwestycje, takie jak modernizacja ulicy Struga, budowa filharmonii, hali sportowej. Na pochwałę zasługują skuteczne starania o dofinansowanie projektów. I nie tylko ze środków Unii Europejskiej.

Chodzi mi np. o budowę Orlików. Obecnie najważniejsze sprawy do załatwienia, to znalezienie pieniędzy na remont ulicy Potulickiej, poprawienie uchwały o przedszkolach i budowa aquaparku.

Według mnie prezydent powinien rozważyć scenariusz, że ta inwestycja będzie budowana w ramach partnerstwa publiczno-prawnego.

Dawid Krystek, radny SLD

- Ocena pierwszego roku drugiej kadencji prezydenta musi być związana z czterema latami poprzedniej. Dzięki temu, że prezydent ma stabilne zaplecze w radzie miasta, inwestycje mogą być kontynuowane. Widać, że miasto się rozwija, poprawia się jakość życia mieszkańców.

Nowe tramwaje, torowiska, drogi, hala sportowa, filharmonia. Oczywiście nigdy nie jest tak, ze wszystko idzie idealnie. Dobrze byłoby, gdyby udało się przyspieszyć rewitalizację śródmieścia. Prezydent bezpośrednio za to nie odpowiada, bo kamienicami zajmuje się spółka SCR, ale jednak to spółka miejska. wiele rzeczy udałoby się zrobić szybciej, gdyby nie kłopoty, które są dziełem rządu Donalda Tuska.

Widać, że sytuacja gospodarcza się pogarsza, a to przekłada się na mniejsza ilość pieniędzy w portfelach mieszkańców i budżecie miasta. Po zakończeniu inwestycji prezydent powinien się skupić na pozyskiwaniu kolejnych inwestorów. Muszą się znaleźć pieniądze na przystosowanie stadionu Pogoni do wymogów ekstraklasy.

Szczecin musi mieć też aquapark. Za miniony rok wystawiam Piotrowi Krzystkowi czwórkę, ale jeśli miasto się będzie szybciej rozwijać, to na koniec kadencji ta ocena może być jeszcze lepsza.

Tomasz Hinc, radny PiS

- Pierwszy rok tej kadencji to początek realizacji Porozumienia dla Szczecina. To inicjatywy, które służą mieszkańcom i rozwojowi miasta.

Na pełną ocenę przyjdzie czas za trzy lata. Ale idziemy w dobrym kierunku. Przy okazji realizujemy nasze zobowiązania wyborcze, jak bezpłatny dostęp do internetu, czy ułatwienia w komunikacji miejskiej.

Przed nami dyskusja na temat inwestycji, które będą finansowane z unijnych pieniędzy w nowym budżecie Unii. W tym tygodniu prezydent ogłosił swoje propozycje. My do tej dyskusji na pewno się włączymy.

Marcin Paluch, radny PO

- Jako największy plus obecnej kadencji prezydenta Piotra Krzystka uważam fakt, że kontynuuje on inwestycje uchwalone w zeszłej kadencji przez klub radnych PO (niejednokrotnie przy sprzeciwie SLD i PiS-u).

Widzę również, że prezydent wyciągnął wnioski z zeszłej kadencji, kiedy to jednym z zarzutów wobec jego osoby była zbyt mała otwartość na mieszkańców. Teraz wyraźnie widać, że nad tym pracuje. Mam tylko nadzieję, że po tych spotkaniach pomoc dla mieszkańców będzie rzeczywista i że nie są to jedynie PR-owskie sztuczki.

Na pewno prezydent w przyszłych latach powinien zastanowić się jak sprawić, by kluczowe inwestycje dla miasta (szczególnie drogowe) nie były tak mocno opóźnione, bo to dość mocno utrudnia życie mieszkańcom.

Jestem mocno rozczarowany, że minął kolejny rok rządów prezydenta, w którym nie było mowy o stadionie. Mam nadzieję, że wraz z dobrą grą szczecińskiej Pogoni, prezydent dojrzeje do decyzji budowy nowego obiektu. Wierzę również, że w przyszłych latach współpraca prezydenta z klubem radnych PO będzie lepsza, bo nie mam wątpliwości, że na takiej współpracy skorzystają mieszkańcy Szczecina.

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pe
Zamiast tych wszystkich orlików, które zostały wykonane byle jak ale za ogromne pieniądze mielibyśmy już stadion. To jest właśnie te rozdrabnianie o którym mówiła Pani Małgorzata Jacyna Witt

Jakie rozdrabnianie!?. Orliki są dla mieszkańców, szczególnie młodzieży, by mogli tam spędzać czas. Piłkarzom nikt nie zabrania też tam pokopać. Poza tym Orliki są wpółfinansowane przez państwo i chwała miastu za to, że wykorzystuje mozliwość uzyskania dofanansowania na obiekty, które będą nam służyć przez lata. Może kasę na budowę placów zabaw dla dzieci też przeznaczyć na stadion?. Proszę zapytać innych;)
P
Paweł
Pani J.-W. ma zdaje się manię wielkości.... Szczecin w porównaniu z innymi miastami naprawdę zaczął się rozwijać! Inne miasta nie są wcale lepsze, tylko po prostu mają lepszą reklamę!

Czy Ty byłeś dalej niż w Stargardzie? Bo nie wydaje mi się. Trójmiasto, Wrocław, Kraków, Kielce, Lublin, Rzeszów i wiele innych już dawno prześcignęły Szczecin. A jeśli są miasta gdzie jest gorzej to nie może to być żadnym usprawiedliwieniem dla nędzy szczecińskiej, tylko ostrzeżeniem! Równać się nalezy zawsze do lepszych, bo do gorszych to tylko niedojdy, fajtłapy, lenie i kombinatorzy się porównują.
P
Paweł
Zamiast tych wszystkich orlików, które zostały wykonane byle jak ale za ogromne pieniądze mielibyśmy już stadion. To jest właśnie te rozdrabnianie o którym mówiła Pani Małgorzata Jacyna Witt

A ja wolę, żeby to mieszkańcy mieli gdzie uprawiac sport, zamiast siedzieć raz czy dwa razy w tygodniu na trybunach za kilkaset baniek podziwiając kopaczy. Plwam na stadiony, hale, ważne są osiedlowe centra sportów, przyszkolne baseny, duże, nowoczesne sale gimnastyczne, to wszystko dostępne również, w odpowiednich godzinach, dla wszystkich ludzi, a nie tylko dla garstki wybrańców. Niech młodzi nie wystają po bramach, snują się smętnie, tylko wyżyją na sportowe. Niech starsi nie siedzą przed TV tylko też niech będą aktywni. Sportowcy niech korzystają przy okazji.
;-/

gdzie szybki tramwaj, głupie kładki budują już ponad rok, wspaniały to bałagan w tym mieście!!!

S
Stefan

Ludzie , jakie pozytywy , zrujnowane centrum , zrujnowane dzielnice nad Odrą , brak stadionu , parku wodnego , brak inwestycji gospodarczych , nowych inwestorów , szalejące bezrobocie ,poziom na uczelniach słaby od lat , zero pomocy przyjezdnym studentom , słaba komunikacja między lewo a prawobrzeżem .Sytuacje mają poprawić nowe biurowce , markety , galerie , nowa filharmonia czy mała na dzisiejsze warunki hala sportowa . Dobrze że coś się dzieje , ale proponuję się przejechać do innych większych polskich miast , a nie pisać jak jest wspaniale , bo to chyba piszą ludzie którzy najdalej byli pięćdziesiąt kilometrów od Szczecina .

s
sawo
Radni się podlizją bo prezydent może im zaoferować ciepłą posadkę i dlatego go chwalą.

Ale dlaczego naszym kosztem.
Głosują jednomyślnie za podwyżkami min za przedszkola.
Z naszych podatków daje im wysokie premie i angaże.

Z bezrobocie w Szczecinie z kroczącego zmieniło się w galopujące, płace zamiast być na stałym poziomie lub wzrosnąć spadło powodując iż zarabiamy najmniej w kraju.
Gdzie ta ich sumienna i rzetelna i sumienna praca, gdzie ci inwestorzy i miejsca pracy?
K
Klapki na oczach?

Radni nie muszą mówić co im każe prezydent, radni mają pracować dla nas bo to my ich wybraliśmy. Radni się podlizją bo prezydent może im zaoferować ciepłą posadkę i dlatego go chwalą. Jacyna Witt nie potrzebuje posadki dlatego mówi prawdę. Ludzie czy wy dalej jesteście ślepi na to co się dzieje wokół was??????

p
przybysz

Pani J.-W. ma zdaje się manię wielkości.... Szczecin w porównaniu z innymi miastami naprawdę zaczął się rozwijać! Inne miasta nie są wcale lepsze, tylko po prostu mają lepszą reklamę!

h
he

radni muszą mówić co im każe prezydent więc co to za opinie?

r
rudy

Nie można tej baby czytać, takiego poziomu populizmu to nie widać nigdzie. Wszystko co robi ktos poza nią jest złe i be. Mogę się założyć, że jakby powstawał stadion zamiast np filharmonii czy bulwarów to by krzyczała, że po co stadion, trzeba inwestować w bulwary i filharmonie.

D
Duszek

Jacyna-Witt jako dobry przedsiębiorca generujący zyski i dający pracę wielu ludziom wie, o czym mówi. Krzystek nie ma jak i nie wie, jak wziąć za mordę miejskie spółki, żeby zaczęły w końcu przynosić zyski i polepszać wizerunek miasta. Wpuszczenie do Szczecina wielkich biurowców jest koleją rzeczy. Ludzie, którzy nie mają pracy będą zasuwać dla zachodnich korporacji, które tną koszty i przenoszą się do biednej Polski. Jacyna ma jaja za wszystkich tych pasożytów w krawatach, którzy robią sobie z nas żarty. Żyjemy w syfie, a pasożyty nie są się w stanie same sfinansować i tym samym naszych potrzeb.

a
artur102

Pani Jacyno Witt niech Pani xxxxxx ala na drzewo w lasku arkońskim .jest pani nie kompetantną babą i tyle.

s
szczecinianka

Zamiast tych wszystkich orlików, które zostały wykonane byle jak ale za ogromne pieniądze mielibyśmy już stadion. To jest właśnie te rozdrabnianie o którym mówiła Pani Małgorzata Jacyna Witt

D
Dominik Przybylski

Zgadzam się z opiniami fachowymi i konstruktywnymi wyrażonymi przez przedstawicieli głównych klubów UM natomiast Jacyna-Witt pluje jadem i w zasadzie nic ważnego nie powiedziała - Czas pożegnać się z rządzeniem mieszkańcami jak się nie potrafi obiektywnie oceniać swego szefa. Nie da się prowadzić tak wielu inwestycji i jeszcze dodatkowo wziąć sobie na głowę budowę stadionu, który tak naprawdę nie jest nam potrzebny przynajmniej jak na razie, obecny 15tyś obiekt Pogoni Szczecin nigdy jak do tej pory nie zapełniał się nawet w 1/3. Wolę aby w Szczecinie powstała hala widowiskowo-sportowa z prawdziwego zdarzenia niz stadion-nikomu jak na razie niepotrzebny, taka hala na blisko półmilionowe miasto to warunek NIEZBĘDNY!!!!

Dodaj ogłoszenie