Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kruzensztern w Szczecinie do niedzieli. Żaglowiec można zwiedzać do wieczora [wideo]

Anna Folkman
Kruzensztern w Szczecinie
Kruzensztern w Szczecinie
Kruzensztern, drugi co do wielkości szkolny żaglowiec na świecie, przypłynął do Szczecina w piątek i zostanie do niedzieli. W sobotę można go zwiedzać do godz. 23.

Rosyjski żaglowiec przypłynął na zaproszenie Akademii Morskiej w Szczecinie. Stanowił wyjątkowe tło dla zgromadzonych u stóp Wałów Chrobrego studentów pierwszego roku, którzy dziś złożyli uroczystą przysięgę i tym samym zainaugurowali nowy rok akademicki.

Jak się dowiedzieliśmy, około godziny 12 załoga żaglowca dała występ w siedzibie Akademii Morskiej. Impreza była zamknięta.

Kruzensztern jest otwarty dla zwiedzających w sobotę do godz. 23. W niedzielę, około godz. 8 żaglowiec wypłynie ze Szczecina.

Kruzensztern
To żaglowiec rosyjski - czteromasztowy bark, zbudowany w 1926 r. przez niemiecką stocznię J.C.Tecklenborg w Wasermünde jako "Padua", na zamówienie F.Laeisza - armatora flotylli żaglowców, znanej jako P-Flying Line. Był jednym z wielu ówczesnych windjammerów. Pływał jako statek szkolno-towarowy wożąc saletrę z Chile, a potem pszenicę z Australii. Po wojnie został przejęty przez ZSRR i pływał jako statek szkolny Ministerstwa Rybołówstwa Morskiego.

Zabiera na pokład ok. 60 osób stałej załogi i ok. 200 praktykantów. Jest drugim, co do wielkości (po "Siedovie") żaglowcem szkolnym na świecie.

Kruzensztern ma 114 metrów długości. Nosi łącznie 34 żagle, o łącznej powierzchni 3400 metrów kwadratowych.

Jest też jednym z ostatnich windjammerów, czyli "pogromców wiatrów", jak nazywano na przełomie XIX i XX wiekuostatnie wielkie żaglowce, czyli wielkie transoceaniczne statki towarowe o napędzie żaglowym, które były de facto "łabędzim śpiewem" odchodzącej bezpowrotnie ery statków żaglowych. (wikipedia.org)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński