"Kronospan" truje w Szczecinku? Radni debatują

Sławomir Włodarczyk
"Kronospan" budzi w mieście olbrzymie emocje. Jedni życzą firmie, by wyniosła się stąd na koniec świata, drudzy dają na tacę, by została i rozwijała się dalej. - Bez niej miasto stoczy się na dno bezrobocia - przekonują.
"Kronospan" budzi w mieście olbrzymie emocje. Jedni życzą firmie, by wyniosła się stąd na koniec świata, drudzy dają na tacę, by została i rozwijała się dalej. - Bez niej miasto stoczy się na dno bezrobocia - przekonują. Fot. Sławomir Włodarczyk
Dzisiejsze obrady Rady Miasta Szczecinka zdominowały kwestie czystości powietrza nad aglomeracją i plan zbudowania na terenie firmy "Kronospan" spalarni biomasy.

Tuż po rozpoczęciu sesji przewodniczący uzupełnił porządek dnia o kolejny punkt - dot. informacji o stanie powietrza nad Szczecinkiem. Na sesję zostali zaproszeni pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego.

Goście za Szczecina bili się w piersi. Np. szef WIOŚ Andrzej Miluch ujawnił, że województwo nie poczyniło obowiązujących działań w tym zakresie (zarzut ten postawiony został w raporcie o stanie czystości powietrza w województwie w 2008 roku). Z kolei przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego tłumaczył opóźnienia w działaniu brakiem kasy. Zastrzegł jednocześnie, że w możliwie najkrótszym terminie taki program powstanie.

Na opisywanie dalszej części wystąpień zacnych gości ze stolicy województwa po prostu szkoda czasu. Np. radni dowiedzieli się, że WIOŚ nie najmniejszego wpływu na to, co jest emitowane z kominów "Kronospanu".

Na sesję przybyli też członkowie Komitetu Obywatelskiego, którzy po naszych publikacjach na stronach internetowych i w wydaniu papierowym gazety postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Szefowa Komitetu dr Joanna Pawłowicz poinformowała, że w ciągu zaledwie kilku dni inicjatywa uzbierała ponad 5,5 tys. podpisów mieszkańców Szczecinka pod protestem przeciwko budowie spalarni. Listy trafiły w ręce burmistrza.

Co teraz? Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas powiedział: dość! I zapewnił, że ratusz będzie działał konsekwentnie, nie wszczynał niepotrzebnego nikomu zamieszania, ale doprowadzi do wyeliminowania wszelakich uciążliwości dla środowiska czynionych przez "Kronospan".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xyz..
Proponował bym dokładne przebadanie wody którą Kronospan spuszcza do jeziora, ile tam jest rakotwórczego formaldehydu. Tutaj jest większy problem niż z emisją w powietrze, tyle tylko,że tego nie widać. Za to działa zabójczo i podstępnie. A jakie burmistrz może podjąć konsekwetne działania? Niech facet nie udaje. Wyda decyzję o zamknieciu Kronospanu i tym samym wyrzuci pracowników na bruk? Populistyczne krzyki, w stylu: ja wam teraz pokażę, nic nie zmienią. Guzik pan pokaże, będzie tak jak jest.
M
Muminek
proszę się spytać swoich korespondentów - jak czesto są dni,że w ciągu nocy samochody i miasto są pokryte centymetrową warstwą pyłu-TEST NA INTELIGENCJE-czy ktoś za tuszowanie spraw bierze łapówki?a może gmina jest szantażowana że zostanie zamknięta fabryka i nie będzie JEDYNEGO pracodawcy?
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie