Tuż po rozpoczęciu sesji przewodniczący uzupełnił porządek dnia o kolejny punkt - dot. informacji o stanie powietrza nad Szczecinkiem. Na sesję zostali zaproszeni pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego.
Goście za Szczecina bili się w piersi. Np. szef WIOŚ Andrzej Miluch ujawnił, że województwo nie poczyniło obowiązujących działań w tym zakresie (zarzut ten postawiony został w raporcie o stanie czystości powietrza w województwie w 2008 roku). Z kolei przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego tłumaczył opóźnienia w działaniu brakiem kasy. Zastrzegł jednocześnie, że w możliwie najkrótszym terminie taki program powstanie.
Na opisywanie dalszej części wystąpień zacnych gości ze stolicy województwa po prostu szkoda czasu. Np. radni dowiedzieli się, że WIOŚ nie najmniejszego wpływu na to, co jest emitowane z kominów "Kronospanu".
Na sesję przybyli też członkowie Komitetu Obywatelskiego, którzy po naszych publikacjach na stronach internetowych i w wydaniu papierowym gazety postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Szefowa Komitetu dr Joanna Pawłowicz poinformowała, że w ciągu zaledwie kilku dni inicjatywa uzbierała ponad 5,5 tys. podpisów mieszkańców Szczecinka pod protestem przeciwko budowie spalarni. Listy trafiły w ręce burmistrza.
Co teraz? Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas powiedział: dość! I zapewnił, że ratusz będzie działał konsekwentnie, nie wszczynał niepotrzebnego nikomu zamieszania, ale doprowadzi do wyeliminowania wszelakich uciążliwości dla środowiska czynionych przez "Kronospan".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?