Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krok bliżej do butelkomatów. Komisja jest za pilotażowym wprowadzeniem

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Postawienie trzech, a nie 37 jak wnioskowali pomysłodawcy, butelkomatów poparli szczecińscy radni zasiadający w komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży.

Z inicjatywą ustawienia automatów przyjmujących butelki PET w zamian za np. bilety komunikacji miejskiej wyszło stowarzyszenie Pogoń Plastik oraz inicjatywa Nowy Szczecin.

- Butelkomaty mają motywować mieszkańców do segregacji. Mamy w Szczecinie Ekoporty, ale nie namawiają one szczecinian do recyklingu. Skontaktowaliśmy się z dwoma producentami takich urządzeń i istnieje możliwość tak je skonfigurować, by zamiast pieniędzy wydawały na przykład bilety na komunikację miejską - tłumaczy swój projekt Mateusz Gieryga ze stowarzyszenia Pogoń Plastik.

Butelkomaty mogą być receptą na zaśmiecone bulwary w Szczecinie. Trwa zbiórka podpisów

Takie butelkomaty działają już w Krakowie.

Butelkomaty mogą być receptą na zaśmiecone bulwary w Szczeci...

Plan zakłada, że tego typu automaty pojawiłyby się na każdym osiedlu i były ogólnodostępne. Pomysł społeczników wzbudził mieszane uczucia wśród radnych i przedstawicieli urzędu miasta.

- Sama idea jest bardzo szczytna, ale niesie ze sobą kilka zagrożeń. Nie chodzi mi o ryzyko ekonomiczne, ale o kreowanie niepożądanych zachowań. Segregacja powinna być naturalną czynnością, a nie próbą przekupienia kogoś darmowymi przejazdami - uważa Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta.

Zobacz także: Automat do segregacji odpadów w Wieluniu nagradza mieszkańców. „To świetny pomysł”

Źródło:
TVN 24

Po trwającej ponad godzinę dyskusji radni zasiadający w komisji zdecydowali się częściowo poprzeć tę inicjatywę. Pilotażowo mają powstać trzy butelkomaty. Radni chcą również wystosować stanowisko do rządu, by zajął się sprawą kaucjowania opakowań (tak jak ma to miejsce np. w Niemczech) oraz wyrazili chęć wprowadzenia programu edukacyjnego dla uczniów szkół. Program miałby polegać na rywalizacji między poszczególnymi szkołami i dotyczyłoby to segregacji odpadów.

Zaczęli od siebie

Podczas posiedzenia po raz pierwszy zamiast plastikowych kubków pojawiły się papierowe, a woda podana była w szklanej karafce, a nie jak to było dotychczas w plastikowych butelkach.

Młodzież coś pali, biją się dziewczyny, trzy osoby demolują łódki, pobity zamknął się w toalecie, dziewczyna wskoczyła do wody – to tylko niektóre z interwencji zgłaszanych policji na szczecińskich bulwarach. Sprawa stała się szczególnie aktualna, bo prokuratura chce wprowadzenia zakazu picia piwa i wina nad Odrą. Twierdzi, że od czasu, gdy radni miasta pozwolili na niskoprocentowy alkohol,  na bulwarach zrobiło się bardziej niebezpiecznie. Decyzję, czy uchylić uchwałę radnych  podejmie wkrótce sąd. Czytaj również: „To nie na bulwarach jest niebezpiecznie”. Urzędnicy zbijają argumenty prokuratury, która chce przywrócić zakaz picia alkoholu nad OdrąPOLICJA NA BULWARACHOd czerwca do grudnia 2018 roku w rejonie szczecińskich bulwarów policjanci interweniowali 113 razy. To średnio około 20 interwencji miesięcznie.  ---------------------------PEŁNA ROZPISKA INTERWENCJI ZGŁASZANYCH POLICJI NA KOLEJNYCH ZDJĘCIACH >>>>>>>>>-----------Joanna Biranowska-Sochalska – Prokuratura Okręgowa w Szczecinie o piciu na bulwarach w Szczecinie

Bulwary w Szczecinie - co tam się wyprawia? Mamy listę zgłos...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński