Kreta – rajska wyspa pełna zabytków i bajkowych plaż

Materiał informacyjny TUI
Kreta jest bardzo popularnym kierunkiem podróży na wymarzone wakacje. Ta największa, grecka wyspa, dzięki swoim licznym atrakcjom, przepięknym krajobrazom i bajkowym plażom, przyciąga wielu Polaków. Nie da się tam nudzić podczas urlopu, wręcz przeciwnie – ciekawych miejsc i zabytków jest tyle, że nie sposób wszystkiego zwiedzić w ciągu tylko jednego wyjazdu. Co trzeba zobaczyć na Krecie?

Wyspa Kreta słynie z pięknych plaż!

Na tak dużej wyspie jak Kreta nie mogło zabraknąć rajskich plaż, ale, co najciekawsze, właśnie w tym miejscu możemy spotkać się z naprawdę sporą różnorodnością krajobrazu. Chyba najbardziej znanym miejscem jest Laguna Balos – krystalicznie czysta, turkusowa woda oraz drobniutki, jasny piasek tworzy iście bajkowy widok. Ta plaża będzie równie atrakcyjna dla miłośników aktywnego wypoczynku, bo można tam swobodnie pływać i nurkować oraz dla wielbicieli leżakowania. Balos świetnie sprawdzi się też podczas spaceru połączonego z brodzeniem w wodzie, a to dzięki rozległym płyciznom.

Na szczycie listy z atrakcjami na Krecie znajduje się również plaża Elafonisi, która też wygląda jak ze snu. Znajdziemy tam jasnoróżowy piasek, który idealnie nadaje się do leniwego odpoczynku oraz bardzo czystą i błękitną wodę. Za to niedaleko od Elafonisi możemy przenieść się w zupełnie inny wymiar plażowania, a to za sprawą plaży Kedrodasos. To miejsce jest o wiele bardziej tajemnicze i surowe. Biało-czarny piasek porasta dookoła las jałowcowy, a na samej plaży można znaleźć mnóstwo sporej wielkości kamieni. Jeżeli wybierzemy się do Seitan Limania, czyli Zatoki Szatana, znajdującej się blisko Chanii, to możemy się sami zaskoczyć. Sama plaża jest jak z rajskiego obrazka, ale żeby się do niej dostać, należy pokonać strome i bardzo kamieniste zbocze.

Heraklion i Knossos – najsłynniejsze miejsca na Krecie

Heraklion, nazywany też Iraklionem, to stolica Krety i bardzo popularny wakacyjny kurort w jednym. Będąc w tym mieście, warto przyjrzeć się bliżej kilku interesującym zabytkom oraz ciekawym miejscom. Punktem obowiązkowym jest wycieczka do Muzeum Archeologicznego, gdzie można podziwiać neolityczne posążki, ceramikę miejską czy freski z pałaców minojskich. W tym jednym z najważniejszych greckich muzeum znajdują się również barwne sarkofagi minojskie, puchar w kształcie byczej głowy, malowane wazy i wiele innych eksponatów. Przespacerujmy się także do dawnego Portu Weneckiego, a po drodze obejrzyjmy pochodzącą z XVI wieku twierdzę Rocca del Mare.

Godna uwagi jest także bazylika Agios Marcos (lub też San Marco) pełniąca obecnie rolę galerii sztuki. Niedaleko bazyliki znajdziemy też fontannę Morosiniego z rzeźbami przedstawiającymi sceny z mitologii oraz ozdobioną arkadami loggię wenecką. Ogromne wrażenie sprawia również katedra Agios Titos oraz weneckie mury obronne, z których można podziwiać bajeczne widoki. Około 6 km od Heraklionu znajduje się Knossos, gdzie można zobaczyć ruiny Pałacu Minojskiego ze słynnym labiryntem Minotaura. Właśnie z tą atrakcją Kreta jest najbardziej kojarzona na całym świecie. Będąc już w Knossos warto także odwiedzić pozostałości pałaców z Fajstos oraz Mallii.

Chania – miasto z niepowtarzalnym klimatem

Chania często jest nazywana najbardziej urokliwym miastem Krety, a jej zabytki stanowią prawdziwą perłę na tle innych miejsc na wyspie. W tym miejscu warto zobaczyć praktycznie wszystko, dlatego przeznaczmy sporo czasu na zwiedzanie. Tłem dla Chanii są Góry Białe, a samo miasto graniczy z wieloma pięknymi plażami. Swoje kroki warto skierować w stronę Weneckiego Portu zbudowanego w XVI wieku. Spacer wśród barwnych kamienic i pięknych kawiarenek warto zakończyć zwiedzaniem Meczetu Jantarów, w którym znajduje się galeria sztuki. Wielbiciele przechadzek po pięknych miejscach powinni wybrać się do Ogrodów Miejskich. W tym zakątku Chanii można spędzić relaksujący czas wśród zieleni i pięknych kwiatów, a dzieci na pewno będą zadowolone z wizyty w mini zoo z kozami kri-kri.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Chanii? Na pewno XVI-wieczną latarnię morską, z której rozciągają się piękne widoki na morze, miasto oraz Góry Białe. Ciekawa będzie też wyprawa do Muzeum Morskiego, gdzie znajdują się modele statków od czasów minojskich po nowożytne oraz inne eksponaty o tematyce marynistycznej. Wszyscy, którzy chcieliby posmakować lokalnych delicji, znajdą je na Hali Targowej. Jeżeli szukamy tymiankowego miodu czy migdałów zanurzonych w miodzie, to udajmy się właśnie tam! Miasto dzieli się na wiele dzielnic, które skrywają piękne zabytki. W Dzielnicy Willowej znajduje się kościół św. Magdaleny, a w Dzielnicy Weneckiej (Kasteli) pozostałości weneckiego Pałacu Rektorskiego, starych murów obronnych oraz katedra Marii Panny. Wybierzmy się też do Dzielnicy Żydowskiej oraz Dzielnicy Tureckiej, w których na pewno nie zabraknie ciekawych miejsc do zwiedzania.

Wąwóz Samaria – dla wypoczywających aktywnie

Czas spędzony na Krecie w otoczeniu pięknej przyrody nie musi być koniecznie związany z plażami. Osoby preferujące aktywny wypoczynek na pewno zainteresują się wąwozem Samaria. To wyjątkowo piękne miejsce, a co ciekawe jednocześnie najdłuższy wąwóz w Europie. Aby w pełni przeżyć wycieczkę do wąwozu należy przygotować się na kilka godzin wędrówki. Do przejścia jest ponad 16 km, ale naprawdę warto! Oczywiście podczas przemierzania Samarii natkniemy się na wiele miejsc przeznaczonych do odpoczynku, dlatego nie ma się co zrażać dość długą trasą. Jeżeli poczujemy się zmęczeni, warto zrobić sobie przerwę na podziwianie wspaniałych krajobrazów pełnych ogromnych, kamiennych skał, majestatycznych drzew i bujnej roślinności, pośród których żyją dzikie zwierzęta. Dobrym pomysłem będzie też odwiedzenie Parku Narodowego Samaria, który otacza wąwóz.

Spinalonga – gratka dla wielbicieli tajemniczych miejsc

Czy w okolicach Krety znajdziemy tylko przepiękne miejsca jak z bajki? Niekoniecznie. Tuż obok Krety znajduje się niewielka wysepka Spinalonga, czyli Wyspa Trędowatych. Kiedyś funkcjonowała tam kolonia trędowatych zamknięta ostatecznie w 1957 roku. W tej odosobnionej osadzie umieszczano zarażonych trądem, a sama wysepka stała się nowym domem dla tych nieuleczalnie chorych ludzi. Obecnie Spinalonga jest wyludniona, a po dawnych zabudowaniach zostały tylko gruzy. To miejsce przypadnie na pewno do gustu wszystkim wielbicielom tajemniczych i trochę ponurych zakątków.

Chcesz poznać jeszcze więcej atrakcji Krety? Dodatkowe informacje znajdziesz na: https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/kreta.

Wakacje na Krecie w czasach COVID-19

W czasie pandemii koronawirusa wyjazdy urlopowe wyglądają trochę inaczej niż wcześniej. Podróż musi odbywać się w ściśle określonych warunkach przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny. Dlatego najlepiej skorzystać z ofert biura podróży, które szczególnie dba o swoich klientów i czuć się bezpiecznie podczas swoich wakacji. Liderem na rynku jest TUI. Każdy podróżujący może być pewien, że podczas wyjazdu został zachowany odpowiedni reżim sanitarny. Co więcej, na stronie internetowej TUI znajdziemy szczegółowo opisane warunki pozwalające na bezpieczny wjazd do danego kraju (https://www.tui.pl/warunki-podrozy), rozbudowane międzynarodowe standardy bezpieczeństwa (https://www.tui.pl/nowe-standardy-bezpieczenstwa?pm_source=SG&pm_name=belka_Standardy_bezpieczenstwa) oraz ochronę ubezpieczeniową od skutków zakażenia COVID-19 (https://www.tui.pl/ubezpieczenia-turystyczne?pm_source=SG&pm_name=2_Ubezpieczenie-allianz_Bezpieczne-podrozowanie).

Wybierając się na urlop na Kretę, zadbajmy o spełnienie wszystkich formalności wymaganych w Grecji. Będziemy także potrzebować wypełnionej karty lokalizacji pasażera (PLF) i deklaracji zdrowia. Podczas rezerwacji wycieczki w biurze podróży TUI dowiemy się o wszystkich aktualnych informacjach związanych z wyjazdem zagranicę. To naprawdę duży plus. Jeżeli mamy obawy, co się stanie jeżeli w czasie wyjazdu zachorujemy na COVID-19, to warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie związane z tą chorobą. Podczas podróży możemy być pewni, że zostaną zachowane wszystkie elementy standardów bezpieczeństwa, czyli dystans społeczny, maseczka oraz częsta dezynfekcja wszystkich powierzchni.

Dodaj ogłoszenie