"Kreda" ozdobił ścianę Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT w Szczecinie. To już kolejny mural w mieście!

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Mural inspirowany freskiem Michała Anioła pojawił się na ścianie ZUT-u
Mural inspirowany freskiem Michała Anioła pojawił się na ścianie ZUT-u ZUT
Maciej "Kreda" Jurkiewicz wciąż aktywnie ozdabia ulice Szczecina kolejnymi muralami. Niedawno zakończył prace na bulwarach, a teraz stworzył dzieło mające upamiętnić 75-lecie Szkoły Inżynierskiej, która była zaczątkiem obecnego ZUT.

- Chcąc upamiętnić rocznicę 75-lecia powołania Szkoły Inżynierskiej, która jest początkiem naszego uniwersytetu, na ścianie budynku Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii ZUT został namalowany mural. Symbolizuje on dyscypliny związane z naszą działalnością naukową. Można już go w pełni podziwiać – mówił rektor Jacek Wróbel, podczas uroczystości inauguracji roku akademickiego 2021/2022.

Kolejne dzieło "Kredy"

Mural wykonał Maciej "Kreda" Jurkiewicz, znany szczeciński artysta, który ma na koncie już kilka prac znajdujących się w przestrzeni miejskiej. Jest absolwentem Wydziału Architektury dawnej Politechniki Szczecińskiej.

- Projekt inspirowany był freskiem „Stworzenie Adama” autorstwa Michała Anioła. Dwie dłonie ukazują dwie uczelnie – Akademię Rolniczą oraz Politechnikę Szczecińską, które w 2009 roku połączyły się i utworzyły Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie – mówi Maciej „Kreda” Jurkiewicz.

ZOBACZ TEŻ:

Połączenie techniki i świata przyrody

Dwie dłonie zostały namalowane w różnych kolorach. Zielona ma reprezentować świat przyrody, a niebieska technologię. Pomiędzy dłońmi znajdują się atrybuty nawiązujące do dyscyplin naukowych, które reprezentuje Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

- Kolory, które widać na muralu to zielony i niebieski. Dłoń zielona przedstawia świat przyrody, jest delikatna i ma łagodne kontury. Dłoń niebieska, robotyczna jest silna, mocna - odzwierciedla postęp technologiczny, który powinien wspierać i podtrzymywać naturalne procesy – wyjaśnia Jurkiewicz.

Dzieło zostało wykonane farbami fotoaktywnymi firmy Pigment. Wyprodukowano je na licencji Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie według wynalazku prof. dra hab. inż. Antoniego Waldemara Morawskiego z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

ZOBACZ TEŻ:

Trwa Urban Art Festiwal 2021 w Szczecinie

Urban Art Festiwal 2021 w Szczecinie. Niesamowite prace arty...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie