Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kreatywne przedszkole w Szczecinie. "Rozpoczynamy tworzenie"

Celina Wojda
Celina Wojda
Dzieci z PP nr 18 na tydzień zapominają o tradycyjnych zabawkach.

Z kartonowych pudełek, plastikowych kubeczków, guzików, paru sznurków i taśmy klejącej powstają niesamowite zabawki. Przedszkolaki z przedszkola publicznego nr 18 właśnie mają „Tydzień bez zabawek”. Z półek zniknęły lalki, samochody, tablety, a pojawiły się kartony i dużo ciekawych pomysłów.

- Bazując na wyobraźni dzieci rozpoczynamy tworzenie. To bardzo rozwija wyobraźnię naszych maluchów i daje im niesamowitą radość z tworzenia - mówi dyrektor placówki, Agnieszka Czeglik.

Przedszkolaki na tydzień zamieniają się w małych projektantów, inżynierów i wcale nie ubolewają nad brakiem tradycyjnych zabawek, wręcz przeciwnie są przeszczęśliwe, że same mogą stworzyć coś do zabawy.

W akcję zaangażowały się zarówno przedszkolaki, jak i rodzice. Przez kilka ostatnich dni rodziny zbierały surowce i przynosiły je do placówki.

- Emocje są przeogromne. Przez cały tydzień nie opadają - dodaje dyrektorka. - Pod koniec tygodnia idę do każdej grupy i okazuje się, że dzieciom wcale nie brakuje tradycyjnych zabawek.

Dzięki takim zabawom dzieci uczą się współpracy i kompromisów. Nabywają nowych doświadczeń, poznają swoje umiejętności.

- To jest ciężka praca - mówi mi mały inżynier Tomek. - Czeka nas jeszcze dużo pracy, musimy przyciąć karton, dokleić kubeczki.

„Tydzień bez zabawek” w PP 18 odbywa się już po raz piąty. Kiedyś przedszkolaki obchodziły tylko dzień bez zabawek.

- Pomyślałyśmy, że taki jeden dzień to trochę mało, zwłaszcza, że dzieciom to się tak podoba - dodaje Agnieszka Czeglik.

W tym roku wspólnie z dziećmi jest Michał Malinowski - muzealnik, inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek, który w magiczny sposób pobudza wyobraźnię przedszkolaków i sprawia, że spod ich ręki wychodzą takie cuda.

- Każde dziecko tworzy coś innego. Zaczęliśmy od tworzenia planety pełnej instrumentów, dzieci stworzyły pojazdobęben, który służy do przenoszenia się w czasoprzestrzeni, była też wyspa skarbów, gdzie była apteka żółwia, która miała uzdrawiać, powstał piknik samolotowy - mówi Michał Malinowski. - Głównie chodzi o to, aby poruszać wyobraźnię dziecka w równych kierunkach. Zależy nam na tym, aby z tych przedmiotów, które są wokół nas powstały bardzo różne twory. Ważne jest również stworzenie do nich opowieści.

W piątek wszystkie zabawki wykonane „z odzysku” zostaną posegregowane i wyrzucone do odpowiednich pojemników na odpady.

Polecamy na gs24.pl:

Sanprobi Bieg Kobiet 2017 już za nami. Ależ to był bieg!

Przyznaliśmy Laur Piękna 2017 [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński