Krajowa Administracja Skarbowa blokuje konta, biznes ucieka z Polski za granicę

Agnieszka Moryc/AIP
Minister finansów Teresa Czerwińska, konferencja prasowa w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie
Minister finansów Teresa Czerwińska, konferencja prasowa w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Andrzej Szkocki/Polska Press
Udostępnij:
Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych. Polski biznes emigruje za granicę.

Nowe uprawnienia przyznane Krajowej Administracji Skarbowej mogą skutkować zablokowaniem kont bankowych firm podejrzanych o oszustwa podatkowe. System STIR ma usprawnić wymianę informacji pomiędzy bankami a Krajową Administracją Skarbową w celu wyeliminowania nieuczciwych firm. Nowe uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej mogą skutkować nadużyciami paraliżującymi funkcjonowanie uczciwych firm, co słusznie wywołuje niepewność u wielu polskich przedsiębiorców.

Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

System STIR - co to jest?

STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej, to narzędzie KAS do zwalczania wyłudzeń w VAT, w tym tzw. transakcji karuzelowych, tworzonych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych podmiotów. STIR został wprowadzony ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych.

Według Ministerstwa Finansów efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku. Obecnie monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków podmiotów kwalifikowanych.

Wprowadzenie systemu wymiany informacji STIR z pewnością wpłynie pozytywnie na zmniejszenie ilości wyłudzeń skarbowych, jednak stwarza to także ryzyko dla uczciwych przedsiębiorców. Wielokrotnie polskie organy podatkowe dokonywały nadużyć wobec uczciwych podatników, co w przypadku zablokowania rachunku bankowego na okres nawet trzech miesięcy będzie skutkować opłakanymi rezultatami, a nawet bankructwem dla wielu uczciwych firm.

Wskaźniki ryzyka dla poszczególnych podmiotów są analizowane pod kątem wykorzystywania działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do wyłudzeń skarbowych. W przypadku wystąpienia takiego zagrożenia Szef KAS ma prawo zablokować rachunek podmiotu kwalifikowanego. Jeżeli szacowana wysokość zobowiązania podatkowego przekracza 10 tys. euro, blokada rachunku będzie mogła być przedłużona na okres do trzech miesięcy.

Polski biznes emigruje za granicę

Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

Uprawnienia przekazane na ręce KAS i brak szczegółowych wytycznych co do procedury blokowania rachunków wzbudza wśród przedsiębiorców uzasadnione obawy. Jak pokazuje raport przygotowany przez międzynarodową kancelarię podatkową Admiral Tax 57,8% polskich przedsiębiorców przeniosło swoje biznesy za granicę z powodu dużej biurokracji i niejasnych przepisów obowiązujących nad Wisłą. Najwięcej na tym zyskują kraje przejawiające pro-biznesowe podejście jak Wielka Brytania czy Irlandia. Według badania ponad 61-proc. firm założonych przez polskich przedsiębiorców za granicą działa w Wielkiej Brytanii, chociaż popularność zyskała także Irlandia, która zrównała się z Czechami – oba kierunki mają po blisko 15-proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Krajowa Administracja Skarbowa blokuje konta, biznes ucieka z Polski za granicę - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Najlepiej, by Capgemini wyniosło się z Krakowa. Nie potrzeba nam korposzczurów w Krakowie. Z tej pracy nie ma pożytku a nadmiar biurowców to ogromny ruch samochodów (niestety, ludzie do biur lubią dojeżdżać samochodem "osobistym", podczas gdy robotnik do fabryki chętnie jeździ autobusem lub tramwajem) a z takiej pracy nie ma dochodu narodowego (gdyż nie jest to produkcja). Korposzczurom won z Krakowa. Wywalić Capgemini z Krakowa. Moze by Katowice pokosztowały problemów związanych z licznymi biurowcami? A może do Nowego Sącza, do Tarnowa?
G
Gość

"W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych. "
 

 

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie