MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszty ogrzewania. Gdzie było tej zimy drogo, a gdzie tanio? Jak oszczędzamy na ogrzewaniu?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wzrost kosztów ogrzewania różnie wyglądał w różnych województwach. Przejdź do kolejnych slajdów rankingu, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. Wszystkie dane pochodzą z badania firmy Resideo.
Wzrost kosztów ogrzewania różnie wyglądał w różnych województwach. Przejdź do kolejnych slajdów rankingu, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. Wszystkie dane pochodzą z badania firmy Resideo. 123RF.com
Najchłodniejsza od lat zima sprawiła, że koszty ogrzewania wzrosły. Sprawdziliśmy, jak to wyglądało w poszczególnych województwach.

Koszty ogrzewania naszych mieszkań i domów poszły na przełomie 2020 i 2021 r. w górę. Po wyjątkowo mroźnej zimie nadeszła chłodna wiosna – w wielu miejscach sezon grzewczy przedłużył się nawet do połowy maja. W efekcie, jak szacują eksperci HRE Investments, nasze rachunki za ogrzewanie wzrosły nawet o jedną trzecią.

Sprawdź w galerii, jak zmieniły się koszty ogrzewania w twoim województwie:

Koszty ogrzewania w górę. Jak sobie z tym radzimy?

Za wzrost kosztów ogrzewania domu odpowiada oczywiście większa liczba chłodnych dni i niższe niż w ostatnich latach temperatury – ale nie tylko. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2021 r. opał kosztował w Polsce o 2,6 proc. więcej niż przed rokiem, a energia cieplna o 2,2 proc. więcej. Trzeba też pamiętać o osobach ogrzewających się elektrycznością – ceny prądu poszły w górę aż o 9,5 proc.

W połączeniu z niełaskawą pogodą te podwyżki sprawiły, że ponad jedna trzecia z nas (34 proc.) odczuła w tym roku wyższe koszty ogrzewania, a 6 proc. nie zdołało zapłacić rachunków za ciepło. Nic więc dziwnego, że aż trzy czwarte badanych (76 proc.) starało się tej zimy grzać oszczędniej.

Zobacz, gdzie ogrzewanie podrożało najbardziej i jak sobie z tym radziliśmy:

Jak wynika z badania firmy Resideo, tej zimy stosowaliśmy różne metody, by obniżyć rachunki za ogrzewanie:

  • regulowanie temperatury w pomieszczeniach (ponad 70 proc. badanych),
  • montaż termostatów umożliwiających regulację temperatury (blisko 40 proc. badanych),
  • uszczelnianie drzwi i okien (dwie trzecie badanych),
  • wyłączanie ogrzewania, gdy nikogo nie ma w domu (ponad połowa badanych),
  • całkowita rezygnacja z ogrzewania (21 proc. badanych).

Wiele osób odczuwa też potrzebę zmian w domu, by zwiększyć komfort cieplny i obniżyć rachunki. 33 proc. ankietowanych rozważa wymianę całego systemu grzewczego. Podobny odsetek badanych chce dokonać modernizacji swojego systemu.

Badanie Resideo pokazało też, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne są regularne przeglądy domowej instalacji. Tylko 55 proc. z nas dokonuje przeglądu przed każdym sezonem grzewczym – pozostali robią to rzadziej niż raz w roku.

Różnie w różnych województwach

Co ciekawe, badanie wykazało różnice między regionami Polski, jeśli chodzi o pomysły na oszczędzanie. Podczas gdy jedni stawiają przede wszystkim na nowoczesną technologię, inni wolą polegać na prostszych metodach takich jak przykręcanie czy zakręcanie grzejników.

– Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego (54 proc.), mazowieckiego (42 proc.) i lubelskiego (41 proc.) najczęściej wybierają nowoczesne rozwiązania takie jak inteligentne termostaty. Natomiast mieszkańcy (...) pomorskiego (86 proc.) i opolskiego (84 proc.) decydują się na oszczędne ogrzewanie – podaje firma Resideo.

[QUIZ] W której części Polski powinieneś mieszkać?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszty ogrzewania. Gdzie było tej zimy drogo, a gdzie tanio? Jak oszczędzamy na ogrzewaniu? - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński