Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Jana Ewangelisty w Szczecinie zyska iluminację

Marek Jaszczyński [email protected]
Obecnie trwa wymiana oszklenia w południowej części świątyni.
Obecnie trwa wymiana oszklenia w południowej części świątyni. Fot. Andrzej Szkocki
Kościół św. Jana Ewangelisty, stojąca nad Odrą najstarsza świątynia Szczecina, odzyskuje swój blask. Trwa wymiana okien, będzie czyszczona elewacja i montowana iluminacja. Plany są jednak bardziej ambitne.

Kościół przy ul. św. Ducha wraz z klasztorem zakonu franciszkanów został zbudowany z cegły na kamiennych fundamentach. Około 1300 roku rozpoczęto budowę prezbiterium, a w połowie XIV wieku korpus nawowy.

- To kolejny etap remontu. Korzystając z funduszy unijnych wymieniamy przeszklenie świątyni - mówi ksiądz Marek Borowski, proboszcz parafii

pw. św. Jana Ewangelisty. - Będziemy czyścili także elewację. Na zakończenie tych prac planujemy iluminować kościół. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten etap skończymy na przełomie maja i czerwca przyszłego roku.

Ale plany wobec remontu świątyni są bardziej ambitne. Chodzi o utworzenie trasy turystycznej, pokazującej średniowieczną więźbę dachową.

- Musimy nad tym jeszcze pomyśleć z projektantem - dodaje proboszcz. - Póki co brakuje pieniędzy na tak ambitne zadanie.

Wielkie odkrycie w kościele św. Jana Ewangelisty

W 2008 roku, podczas prac remontowych w kościele, doszło do sensacyjnego odkrycia. Więźba dachowa na korpusie świątyni pochodzi z lat 1368-1372. Dowodzi to, że część świątyni, nie zniszczona podczas II wojny światowej, przetrwała także ostrzał artyleryjski miasta przez Brandenburczyków w 1677 roku.

- Splot szczęśliwych okoliczności spowodował, że kościół przetrwał do naszych czasów, opatrzność czuwała - mówi ks. Marek Borowski. - Nikt nie podejrzewał, że więźba jest tak stara.

Cała więźba została wykonana z drewna sosnowego. Gdy powstawała, nie wykorzystywano do łączenia konstrukcji gwoździ, całość spinały drewniane kołki. Wrażenie robią drewniane kloce, których długość to kilkanaście metrów, a są wykonane z jednego kawałka drewna. Konstrukcja ma około 18 metrów wysokości licząc od sklepienia do szczytu dachu.


Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński