MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korzystasz z wody? Czeka cię 500 złotych mandatu. Sprawdź, zanim zapłacisz karę 21.07.2024

MS
W Polsce trwa susza, która wpływa na wszystkie regiony kraju. Lokalni urzędnicy są zmuszeni do wprowadzania rygorystycznych zakazów dotyczących wykorzystania zasobów naturalnych. Za nieprzestrzeganie tych zaleceń można otrzymać wysokie mandaty.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>
W Polsce trwa susza, która wpływa na wszystkie regiony kraju. Lokalni urzędnicy są zmuszeni do wprowadzania rygorystycznych zakazów dotyczących wykorzystania zasobów naturalnych. Za nieprzestrzeganie tych zaleceń można otrzymać wysokie mandaty.Szczegóły na następnych slajdach naszej galerii >>>Polska Press
W Polsce trwa susza, która wpływa na wszystkie regiony kraju. Lokalni urzędnicy są zmuszeni do wprowadzania rygorystycznych zakazów dotyczących wykorzystania zasobów naturalnych. Za nieprzestrzeganie tych zaleceń można otrzymać wysokie mandaty.

Używasz wody? To będzie kosztowało 500 złotych

Ilość opadów w ciągu roku w ostatnich latach jest nierównomierna. Zdarzają się intensywne burze, które zalewają okolice. Jednak woda nie ma możliwości wsiąknąć w ziemię. W większości spływa ona do rzek i pozostawia okolicę zniszczoną, ale dalej z niską ilością wody w gruncie. Pomimo intensywnych opadów deszczu w ostatnich dniach w różnych rejonach kraju panuje susza. 500 złotych mandatu za używanie wody jest jednym ze sposobów na jej oszczędzanie.

Szczegóły znajdziesz w naszej galerii!

ZOBACZ RÓWNIEŻ

500 złotych mandatu za złamanie zakazu

Gmina Linia w powiecie wejherowskim na Pomorzu wprowadziła zakaz używania wody do podlewania ogródków, trawników, upraw rolnych oraz napełniania basenów ogrodowych.

Wprowadza się zakaz używania wody do podlewania ogródków przydomowych, działkowych, tuneli foliowych, trawników, upraw rolnych oraz napełniania basenów ogrodowych powyżej 200 l z wodociągu gminnego w godzinach 7-22 od 1 czerwca do 15 września każdego roku kalendarzowego" - informuje w komunikacie gmina Linia w powiecie wejherowskim na Pomorzu - czytamy w komunikacie.

Mieszkańcy, którzy nie przestrzegają tych zakazów, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 500 złotych.

Apel o zmianę nawyków

Władze lokalne, aby złagodzić skutki suszy, apelują do mieszkańców o zmiany w codziennych nawykach. Zaleca się, aby brać prysznic zamiast kąpieli w wannie. Pozwala ona zaoszczędzić znaczne ilości wody (50 litrów w porównaniu do 180 litrów).

Podkreślają również znaczenie oszczędzania zasobów przy codziennych czynnościach, takich jak mycie zębów czy zmywanie naczyń. Wskazują także na korzyści z inwestowania w zmywarki do naczyń, które zużywają mniej wody niż tradycyjne mycie ręczne.

Wodociągi Podlaskie zaapelowały, żeby wody z wodociągów "używać jedynie do celów spożywczych i higienicznych mieszkańców oraz zwierząt gospodarskich. Brak reakcji ze strony odbiorców może skutkować czasowym zakłóceniem dostaw wody".

Gdzie w Polsce jest obecnie największa susza?

Najtrudniejsza sytuacja panuje na wschodzie oraz w centrum Polski. Na „Mapie apeli i zakazów ograniczenia użycia wody wodociągowej” widnieje już kilkadziesiąt pozycji, a w poprzednich latach ograniczenia wprowadzało od ponad 200 do blisko 400 gmin.

Gmina Chmielno na Pomorzu oraz gmina Brześć Kujawski w powiecie włocławskim wprowadziły zakaz wykorzystywania jej do celów innych niż socjalno-bytowe „do odwołania”. W innych regionach, jak w Brwinowie na Mazowszu, zakazy obowiązują w określonych godzinach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński