Korzystanie z toalety bez bólu! Nadzieja dla setek kobiet

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Lekarze podczas operacji: z lewej lek. Macieja Oszczudłowskiego, proktor-urolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie, obok nad polem operacyjnym dr n. med. Krystian Kaczmarek z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie
Lekarze podczas operacji: z lewej lek. Macieja Oszczudłowskiego, proktor-urolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie, obok nad polem operacyjnym dr n. med. Krystian Kaczmarek z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie Bogna Bartkiewicz
Wszczepiony pacjentkom system neuromodulacji krzyżowej pomaga w nadwrażliwości pęcherza moczowego oraz zaburzeniach oddawania moczu, wynikających z nieprawidłowej regulacji nerwowej. To pierwszy taki zabieg wykonany przez urologów na Pomorzu Zachodnim.

Korzystanie z toalety bez najmniejszych problemów? W Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala przy al. Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie wszczepiono system neuromodulacji krzyżowej. To niewielkie urządzenie, które w sposób kluczowy wpływa na efektywne działanie pęcherza moczowego i odbytu. To dla pacjentek ulga, po kilkunastu latach choroby!

System neuromodulacji krzyżowej to instrumenty służące do modulacji nerwów obwodowych. Wykorzystuje się je m.in. w nadwrażliwości pęcherza moczowego oraz zaburzeniach oddawania moczu, wynikających z nieprawidłowej regulacji nerwowej. Poziom skuteczności takich zabiegów ocenia się na około 80 proc.

W przypadku zabiegu wykonanego w środę (19 kwietnia), chodziło o modulację nerwów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego. Upośledzenie funkcji nerwów w tych rejonach często uniemożliwia właściwą pracę pęcherza. Powody bywają różne. Czasem są to zespoły chorobowe, a czasem pacjent się z tym rodzi.

Upośledzenie to na co dzień jest niezwykle dotkliwe, bo uniemożliwia naturalne, bezbolesne i prawidłowe oddawania moczu, a czasem wpływa także negatywnie na funkcje seksualne. W przypadku operowanych w Szczecinie młodych pacjentek, dolegliwości trwały kilkanaście lat - u jednej od urodzenia. Dysfunkcje te dotyczą nie tylko jakości życia. Niebezpieczne są również powikłania pod postacią nawracających zakażeń układu moczowego - mogą prowadzić do upośledzenia funkcji nerek.

Zabieg polega na wszczepieniu w okolice kości krzyżowej elektrody (około 20 cm przewodu). Elektroda jest połączona z zewnętrznym stymulatorem (nieco większym niż pudełko zapałek), umieszczonym tymczasowo na pasku wokół bioder. Kiedy pęcherz jest pełny, mózg otrzymuje informację, że należy skorzystać z toalety. Włączony w stymulatorze sygnał przekazywany jest do wszczepionej elektrody, a ta poprzez impuls do nerwu rozluźnia mięśnie pęcherza, umożliwiając funkcje fizjologiczne.

To wersja testowa. Po 2-3 tygodniach okresu próbnego zewnętrzny stymulator jest usuwany. W zamian pacjent ma wówczas wszczepiany na stałe stymulator w okolice lędźwi - podobny do tych kardiologicznych (krążek nieco większy niż moneta). Operacje pod okiem lek. Macieja Oszczudłowskiego, urologa z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w Warszawie przeprowadził (z anestezjologiem i zespołem pielęgniarek) dr Krystian Kaczmarek z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Kolejne zabiegi w szpitalu na Pomorzanach będą wykonywane już samodzielnie przez urologów Kliniki, bez konieczności nadzoru. Przeprowadza się je w znieczuleniu ogólnym. Procedura jest refundowana przez NFZ.

Zoperowane w środę pacjentki czują się dobrze. Na drugi dzień po operacji zostały poinstruowane w zakresie ustawień programowania stymulatora i zaplanowano ich wyjście do domu.

Budowa Centrum Frame Running w Złotowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie