Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Szczecinie. Posłowie apelują, a kuria działa. W naszej diecezji wprowadzono dyspensę

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Abp Andrzej Dzięga przychylił się do zaleceń Rady Stałej Episkopatu Polski i wprowadził na terenie archidiecezji dyspensę od udziału w niedzielnych mszach świętych.

Katarzyna Kotula, zachodniopomorska posłanka Lewicy zaapelowała do władz szczecińsko-kamieńskiej diecezji o wysłuchanie rekomendacji Episkopatu, dotyczącej udziału w niedzielnych mszach.

ZOBACZ TEŻ NASZ INFORMATOR:

- W czasach, gdy wszyscy zmagamy się z pandemią koronawirusa i ograniczamy kontakty nawet z bliskimi Kościół Rzymskokatolicki w Polsce wciąż organizuje msze święte. Ba, nawet w zwiększonej ilości! Pragnę, byśmy zachowali zdrowy rozsądek w czasach, gdy kontakt z drugą osobą rodzi ryzyko zarażenia, a w skutkach nawet śmierci. Apeluję do ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity kurii szczecińsko-kamieńskiej o zawieszenie mszy świętych oraz udzielenie dyspensy wiernym na uczestnictwo w niedzielnej mszy świętej, w celu zwiększenia bezpieczeństwa osób starszych, które są w grupie największego ryzyka - wyjaśnia posłanka.

Na decyzję szczecińsko-kamieńskiej kurii nie trzeba było długo czekać i w piątek zdecydowała się na wprowadzenie proponowanych przez Episkopat zmian.

ZOBACZ TEŻ:

- Tak, będzie dyspensa. Proszę śledzić stronę internetową archidiecezji - poinformował ksiądz Sławomir Zyga z kurii.
Do 29 marca została udzielona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

ZOBACZ TEŻ:

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację zagrożenia zdrowotnego w naszej Ojczyźnie, uwzględniając również zalecenia Rady Stałej KEP z dnia 12 marca br., na podstawie kan. 87 §1, w związku z kan. 1245 i 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udzielam niniejszym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla całej Archidiecezji, zgodnie z kryteriami ujętymi we wspomnianych zaleceniach Rady Stałej, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie dla chorych poprzez telewizję, radio lub Internet, a dla osób będących w dyspozycji duchowej (stan łaski uświęcającej lub szczery żal za grzechy, połączony z postanowieniem naprawy życia wg zasad wiary świętej) także z duchową Komunią świętą. Po tak przeżytej w domu Liturgii, proszę ponadto o modlitwę w intencjach Ojca Świętego Franciszka, Kościoła Powszechnego, oraz o pokój na świecie i w intencji naszej Ojczyzny (np. Ojcze nasz ..., Zdrowaś Maryjo ..., Któryś za nas ... lub inną modlitwę z modlitewnika.
Całą wspólnotę Ludu Bożego nad Odrą i Bałtykiem ogarniam modlitwą w tym szczególnym czasie domowych rekolekcji i osobistych oraz rodzinnych modlitw.
Na duchowe owoce tego czasu i pogłębienie wiary udzielam błogosławieństwa.
Arcybiskup Andrzej Dzięga
Metropolita Szczecińsko-Kamieński
Szczecin, 13 marca 2020 roku

ZOBACZ więcej:

ZOBACZ TEŻ:

Usługodawcy ze Szczecina nie zawieszają swoich działalności, ale wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa. O zmianach informują za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zobacz więcej na kolejnych slajdach!

Koronawirus w Szczecinie. Kolejne zamknięte kluby, dodatkowe...


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński