Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Szczecinie: Obawy pracowników prokuratury. Chcą pracować bardziej elastycznie

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Napięta sytuacja w szczecińskiej Prokuraturze Okręgowej. Pracownicy skarżą się, że nie mogą pracować zdalnie i bardziej elastycznie, bo prokurator okręgowy nie wyraża na to zgody. Powołują się na dokument z Prokuratury Krajowej, która zaleca rozważenie pracy zdalnej, aby nie narażać pracowników na koronawirusa.

- W szczecińskiej prokuraturze okręgowej szefowie nie respektują wczorajszego pisma Prokuratora Krajowego o możliwości pracy zdalnej i mimo to każą pracować. Może mieć to ogromnie złe skutki, w prokuraturach rejonowych i okręgowej w Szczecinie pracują setki pracowników którzy maja swoje rodziny, także dzieci i osoby starsze, a których mogą z ogromna łatwością zarazić - skarżą się pracownicy.

Sprawą zajmuje się Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratur. Już w ubiegłym tygodniu Rada Główna związku zaapelowała, aby funkcjonalnie wymiaru sprawiedliwości do czasu opanowania sytuacji ograniczyć do niezbędnego minimum.

- Specyfika funkcjonowania sadów i prokuratur czyni bowiem ten obszar szczególnie sprzyjającym rozwojowi epidemii koronawirusa. W polskich prokuraturach i sądach, każdego dnia przyjmuje się dziesiątki tysięcy stron procesowych oraz ich pełnomocników. Ich obsługą zajmuje się kilkudziesięciotysięczny korpus prokuratorów, sędziów, urzędników i pracowników obsługi. Specyfika funkcjonowania tego systemu, podobnie jak w przypadku szkolnictwa, czy też wydarzeń o charakterze masowym, generuje zwiększone zagrożenie dla rozprzestrzeniania się pandemii - napisali związkowcy.

I proponują m.in. odwołanie, poza niezbędnymi przypadkami, czynności procesowych, zawieszenie dyżurów, na których przyjmowanie są strony procesowe poza szczególnie uzasadnionymi przypadkami, wprowadzenie elastycznej formuły czasu pracy, tak aby pracownicy korzystający ze środków komunikacji publicznej mogli dojeżdżać do prokuratur poza godzinami szczytu.

Jeszcze dalej poszła Prokuratura Krajowa, która w dokumencie rozesłanym do prokuratur okręgowych zaleca "rozważenia pracy zdalnej". Pracownicy szczecińskiej prokuratury wystosowali apel.

- Powstaje coraz więcej pytań i próśb od pracowników o pomoc w rozwiązaniu problemu narażenia na infekcję !!! Sądy i część prokuratur znalazły rozwiązanie a MY ??? POMOCY DZIAŁAJMY !!! U NAS TEŻ PRACUJĄ LUDZIE KTÓRYCH BLISCY TO LUDZIE STARSI, DZIECI. Czy warto narażać nas tylko dla statystyki ?…….- piszą.

I proponują: zmiany godzin urzędowania i skrócenia czasu pracy, rotacyjny system w jednostkach, praca zdalna.

Mamy odpowiedź Prokuratora Okręgowego. Zapewnia, że wdrożono już procedury, które mają na celu ochronę pracowników.

- Zarządzeniem Prokuratora Okręgowego w Szczecinie, wydanym już w dniu 13.03.2020r., w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników Prokuratury Okręgowej, i podległych jej jednostek organizacyjnych, a także mając na względzie nadzwyczajną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 (koronawirus), oraz celem zapewnienia realizacji zadań leżących w kompetencjach Prokuratury Okręgowej i podległych jej jednostek, wdrożono stosowne procedury, które uwzględniają również treść pisma Prokuratora Krajowego z dnia 16.03.2020r. - mówi prokurator Ewa Obarek, rzeczni PO w Szczecinie.

Procedury polegają m.in. na zawieszeniu do odwołania przepisów dot. przyjmowania interesantów w wyznaczone dni tygodnia przez kierownictwo i prokuratorów, informując jednocześnie zainteresowanych o możliwości skorzystania z innych pośrednich form kontaktu, tj. za pośrednictwem poczty elektronicznej poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą ePUAP Prokuratury Okręgowej w Szczecinie oraz właściwych prokuratur rejonowych okręgu szczecińskiego, jak również w formie kontaktu telefonicznego. Ponadto zarządzono ograniczenie do niezbędnego minimum kontaktów osobistych ze stronami.

- Prokuratura Okręgowa wprowadziła wszelkie procedury celem zapewnienia bezpieczeństwa interesantów i pracowników, a nadto realizuje wytyczne Prokuratora Krajowego i właściwych służb sanitarnych - zapewnia prok. Obarek.


ZOBACZ TEŻ:

Infolinia dla pacjentów

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński