Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Kolejki w aptekach. Spokojnie, leków nie powinno zabraknąć [ROZMOWA]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Naszym rozmówcą była Jolanta Dahlke - Miś ze Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej
Naszym rozmówcą była Jolanta Dahlke - Miś ze Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Radek Koleśnik
W aptekach kolejki. Wykupujemy zapasy leków, także tych bez recepty. Boimy się, że ich zabraknie. Czy te środki ostrożności są potrzebne? Rozmawiamy z Jolantą Dahlke-Miś ze Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Mam wrażenie, że robimy zapasy, kupujemy rzeczy, które raczej nam się nie przydadzą.

To prawda, ostatnie dni to dla nas czas bardzo trudny. Ludzie rzeczywiście kupują leki na zapas, te przepisane przez lekarza i te bez recepty. Ale trudno im się dziwić. Boimy się, bo nie wiemy jak sytuacja się rozwinie. Wolimy być przygotowani na różne sytuacje. Mam nadzieję, że to taki etap przejściowy, że ci, którzy potrzebowali zaopatrzyć się w leki, to zrobią, że przekonamy się, że jest pewna ciągłość dostaw. I sytuacja się uspokoi. Naprawdę nie ma sensu robienia wielkich zapasów.

Maseczki, płyny do dezynfekcji, leki antywirusowe - podobno dostać ich w aptekach nie można?

Rzeczywiście z maseczkami i płynami do dezynfekcji jest problem, brakuje nam go nie tylko dla naszych klientów, ale i na nasze potrzeby, tymczasem my, podobnie jak pracownicy służby zdrowia, choć mało kto o tym pamięta, jesteśmy na pierwszej linii zagrożenia epidemiologicznego, dotyczy to też naszych pacjentów, którzy czekają w kolejce. Mamy kontakt z chorymi, nie wiemy, czy nie ma wśród nich osób zarażonych koronawirusem. Oczywiście staramy się wprowadzać środki bezpieczeństwa: szyby między farmaceutą a pacjentem, ograniczenia dotyczą liczby osób, które mogą przebywać w aptece. Czy to jednak wystarczy? Nie wiem. Wiem, że w miejscach takich jak apteki dezynfekcja jest istotna.

Rząd obiecywał, że będą płyny do dezynfekcji.

Tak, mamy mieć takie preparaty. Na razie czekamy. O faktach będziemy mówić jak je fizycznie dostaniemy.

Wróćmy do leków.

Rzeczywiście ludzie kupują sporo leków na wirusy, czy przeziębienie albo odporność. Ale pamiętajmy, że mamy sezon zachorowań na grypę.

Boicie się, że leków zabraknie na półkach?

Cóż, sytuacja jest trudna, jest większe zapotrzebowanie na leki, hurtownie są obciążone. Mamy zapewnienie, że NFZ szybciej zapłaci aptekom za leki refundowane, byśmy mogli szybciej regulować rachunki w hurtowniach, miejmy nadzieję, że im to pomoże. Jeśli chodzi o dostępność do leków na receptę to mnie i moich kolegów martwi coś innego - lekarze apelują do pacjentów, by recepty załatwiali za pośrednictwem telefonu, to oznacza udostępnienie kodu dostępowego do e-recepty. Ten tryb realizacji recepty w aptece jest dużo dłuższy. Pacjent nie widzi co mu lekarz zapisał, ani w jakich ilościach. Na wydruku zawsze można sprawdzić liczbę opakowań, czy nie mamy w zapasach danego leku, więc nie ma sensu go wykupować, oraz sprawdzić, czy w ogóle na realizacje takiej recepty nas stać. Bez wydruku obsługa pacjentów się wydłuża. Już dziś wielu ludzi się irytuje. Możemy tylko prosić o cierpliwość. Oraz o to, by pacjenci, gdy nie mogą w całości zrealizować recepty w jednej aptece, część realizacji odłożyli na później i nie wędrowali z e-recepta między aptekami oraz by nam zaufali, gdy proponujemy im odpowiednik. Nie ma sensu narażać siebie i innych.

Czy na pewno wiesz, jak chronić się przed koronawirusem SARS-CoV-2? Mycie i dezynfekcja dłoni, niedotykanie twarzy, unikanie osób z objawami infekcji, dużych skupisk ludzi i podróży w określone rejony świata mogą nie wystarczyć!Sprawdź, jakie źródła zakażenia można łatwo przeoczyć – w tych 10 sytuacjach proponujemy zmianę zachowania na takie, które zwiększa bezpieczeństwo.

Jak nie zarazić się koronawirusem? Sprawdź, kiedy możesz nie...

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Zobacz także Sergiusz Karżanowski, lekarz z Koszalina o koronawirusie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Kolejki w aptekach. Spokojnie, leków nie powinno zabraknąć [ROZMOWA] - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński