MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w kraju, a politycy kłócą się o wybory [KOMENTARZ]

Dr hab. Piotr Chrobak
Rząd i NBP ogłosili kolejne pomysły mające ratować życie Polaków i gospodarkę państwa. Premier stwierdził, że wojna toczy się na dwóch frontach. Jeden dotyczy ochrony zdrowia, a drugi bezpieczeństwa gospodarczego, aby utrzymać miejsca pracy. Niestety, równolegle trwa dyskusja dotycząca terminu i sposobu przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP.

Ostatecznie PiS udało się w Sejmie przegłosować projekt ustawy o głosowaniu korespondencyjnym dla wszystkich wyborców jako jedynej formie oddania głosu. Z pewnością nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż zmiany w Kodeksie wyborczym dokonano na mniej niż pół roku przed wyborami. Jednak jeżeli wybory zgodnie z Konstytucją mają się odbyć w maju, to jest to bezpieczniejsza forma od tradycyjnej, co nie oznacza, że w pełni bezpieczna. Ciekawe też, czy Rząd poradzi sobie organizacyjnie i czy zostanie zachowana tajność i powszechność głosowania?

Opozycja domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, żeby przenieść wybory. Brzmi to racjonalnie, tylko nie wiadomo czy w połowie lata pandemię uda się opanować. W takiej sytuacji wybory miałby się odbyć trzy miesiące od zakończenia stanu klęski żywiołowej, czyli jesienią. Chodzi o to, żeby kampania wyborcza odbyła się w bezpiecznych warunkach. Zdania są też podzielone, czy wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych nie będzie się wiązało z wypłatą dużych odszkodowań.

ZOBACZ TAKŻE:

Opozycja ma większość w Senacie, który ma 30 dni na rozpatrzenie projektu ustawy. W tej sytuacji PO może zagrać na czas, co będzie oznaczało, że wybory – jeżeli nie zostanie wprowadzony żaden ze stanów wyjątkowych – odbędą się korespondencyjnie tylko dla osób powyżej 60. roku życia oraz dla osób w kwarantannie. Natomiast pozostali wyborcy chcący oddać głos, będą musieli pójść do lokalu wyborczego.

PiS chce przeprowadzić wybory w maju i tym samym bierze odpowiedzialność za zdrowie wyborców i członków komisji. Za swój sprzeciw Jarosław Gowin zapłacił utratą stanowiska wicepremiera i ministra. Zdaniem PiS głosowanie korespondencyjne ma to ryzyko zminimalizować. Jednak czy opozycja, która może wspomniany projekt ustawy zablokować w Senacie, nie weźmie wówczas na siebie pośrednio odpowiedzialności za narażenie zdrowia wyborców?

ZOBACZ TAKŻE:

Czy tak trudno się porozumieć w tak ważnej sprawie? Czy nie można wybrać takiego terminu, żeby zarówno rządzący jak i opozycja mieli równe szanse? A co z propozycją Gowina, żeby wybory przeprowadzić za dwa lata, z zastrzeżeniem, że obecny prezydent nie mógłby kandydować? Wówczas powinna być już szczepionka, czyli będzie bezpiecznie i będzie można przeprowadzić normalną kampanię wyborczą. Jednak to wymaga zmiany Konstytucji w sposób naginający prawo. I tu jest problem.

W III RP, to co zjednoczyło nasze środowisko polityczne – z niewielkimi wyjątkami – były starania o wejście do Unii Europejskiej, gdyż słusznie uznano je za zgodne z naszą racją stanu. Wówczas stawką były przede wszystkim korzyści ekonomiczne. W przypadku koronawirusa stawką jest życie Polaków, ale jak widać dla części naszych polityków to stawka zbyt niska, skoro nadal wolą zajmować się walką polityczną.

Dr hab. Piotr Chrobak
Politolog
Uniwersytet Szczeciński

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • COMPONENT {"params":{"text":"Podejrzewasz, że masz koronawiursa? ","id":"podejrzewasz-ze-masz-koronawiursa"},"component":"subheading"}
 • COMPONENT {"params":{"text":"Ilu jest zakażonych? ","id":"ilu-jest-zakazonych"},"component":"subheading"}
 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński