MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Uczniowie uczą się zdalnie, ale weryfikacja ich wiedzy jest trudna

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Co najmniej do 10 kwietnia uczniowie będą się uczyli zdalnie. Czy to skuteczna metoda? Wątpliwości mają i uczniowie, i rodzice.

Minister edukacji narodowej podjął decyzję, że w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Tak ma być co najmniej do 10 kwietnia.

Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany do tego, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób będzie zorganizowana nauka.

Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość. Dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną oraz ich dostępności w domu. Musi brać pod uwagę wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.

ZOBACZ TEŻ:

Jednak w praktyce nie jest to takie proste, co potwierdzają rodzice i uczniowie.

- Nauczyciele przeprowadzili ankiety, w których pytali o nasze wyposażenie - kamerka, mikrofon. Okazało się, że część uczniów ich nie posiada, dlatego z tego zrezygnowano - mówi uczeń Zespołu Szkół. im. Ignacego. Łukasiewicza w Policach. - Dostajemy zadania domowe przesyłane przez librus (dziennik elektroniczny), dostaliśmy też dostęp do Office 365, platformy, na której prawdopodobnie będziemy realizować program. Natomiast lekcji przez Skype jeszcze nie miałem. Póki co, uczymy się w dużej mierze na własną rękę. Czy to jest wygodne? Pewnie zależy to od indywidualnych upodobań. Z nauką historii nie mam problemu, bo to właściwie sama teoria i wystarczy nauczyć się z danego tematu i zrobić zadania, ale nie ukrywam, że z matematyki wolałbym uczyć się ze wsparciem nauczyciela.

O efekty nauki zdalnej martwią się także rodzice, którzy widzą, że jest tylko bierne odrabianie zadań, a co z tego zostanie w głowie, nie wiadomo.

- Przez dziennik elektroniczny nauczyciele z każdego przedmiotu zadają zadania z ćwiczeń z podręcznika i córka to odrabia - mówi pani Iwona, mama uczennicy szkoły podstawowej. - Wszystko pisze w zeszycie. Tylko z informatyki mają coś do zrobienia w komputerze. Nauczyciele mają wszystko sprawdzić, jak wszyscy wrócą do szkoły. Wtedy też będą klasówki. Na razie tak to wygląda.

ZOBACZ TEŻ:

Dyrektor szkoły ma obowiązek ustalić w uzgodnieniu z nauczycielami w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce. Na razie to dla wszystkich wielka niewiadoma.

- Z naszych informacji wynika, że prawie 100% szkół już realizuje zdalne nauczanie, korzystając z rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej różnych form i technik stosowanych w kształceniu na odległość - informuje Małgorzata Duras, rzecznik Kuratorium Oświaty w Szczecinie. - W tej chwili szkoły przygotowują się do nowej formy edukacji. Polega to między innymi na analizowaniu stosowanych metod, ocenie, które z nich sprawdzają się najbardziej, usprawnianiu i dostosowywaniu ich do możliwości szkół i uczniów. Wszyscy, zarówno Ministerstwo, organy prowadzące, dyrektorzy szkół i nauczyciele we współpracy z rodzicami, pracujemy nad jak najlepszymi rozwiązaniami w zaistniałej sytuacji. Jak ten proces będzie przebiegał już finalnie, po wejściu w życie przygotowywanego Rozporządzenia, będziemy monitorować na bieżąco.

Uczniowie technikum i szkoły policealnej będą mieli możliwość realizacji praktyk zawodowych do końca roku szkolnego 2019/2020. Młodociani pracownicy z branżowych szkół I stopnia będą mogli, w uzgodnieniu z pracodawcą, zrealizować zajęcia praktyczne do końca bieżącego roku szkolnego albo w następnych latach szkolnych. Pracodawcy nie utracą dofinansowania kosztów kształcenia.


ZOBACZ TEŻ:

Infolinia dla pacjentów

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński