MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: Kwarantanna? Odizolują cię w domu? Jakie przysługuje ci prawo? Co z pracą? Sprawdź! - 9.03.2020

Maciej Janiak
Maciej Janiak
- Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby - poinformował ZUS.

Kwarantanna i izolacja? A co z pracą?

Zasady są takie same, jak w przypadku zwolnienia od pracy w przypadku choroby, czyli popularnego L4 i osoba poddana kwarantannie lub izolacji z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem czy też nań chora ma prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby.

- Podstawą do ich wypłacenia jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego - mówi Karol Jagielski z zachodniopomorskiego ZUS. - Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje na ogólnych zasadach wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, wypłacany przez płatnika składek (np. pracodawcę) lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy trafisz na kwarantannę lub na oddział zakaźny szpitala w związku z groźnym wirusem, to nie martw się - nie musisz natychmiast powiadamiać pracodawcy lub ZUS.

- Decyzję można dostarczyć płatnikowi składek bądź do placówki ZUS po zakończeniu kwarantanny lub izolacji - uspokaja Karol Jagielki. - A jeżeli lekarz uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny ze względu na stan zdrowia osoby poddanej tym obowiązkom uzasadnione jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to wystawiając zwolnienie lekarskie, jest ono dokumentem do ustalenia prawa i wypłaty świadczeń z tytułu choroby.

Oczywiście pracownikowi, który z obawy przed koronawirusem - "na wszelki wypadek, żeby się nie zarazić" - nie pójdzie do pracy, nie przysługuje prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby.

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus a opieka na dzieckiem

Jak informuje Karol Jagielski rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jeżeli powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wydał decyzję o konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka.

- Konieczność izolacji lub kwarantanny dziecka jest traktowana analogicznie jak choroba dziecka - wyjaśnia ZUS. - Oznacza przecież, że jeden z rodziców nie może chodzić do pracy, bo musi zająć się dzieckiem.

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje również w sytuacji konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia ósmego roku życia w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły.

koronawirus w regionie:

Ważne! Dodatkowy zasiłek

Po wejściu w życie ustawy ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres nie dłuższy niż 14 dni, jeżeli w związku ze zwalczaniem zakażenia wirusem i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej u ludzi, wywołanej tym wirusem nastąpi:

  • zamknięcie żłobka,
  • klubu dziecięcego,
  • przedszkola lub szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie wlicza się do limitu 60 dni pobierania zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Dodatkowy zasiłek przysługuje łącznie obojgu rodzicom w wymiarze do 14 dni, niezależnie od liczby dzieci wymagających opieki w związku z zamknięciem placówki z powodu wirusa.

ZOBACZ TEŻ:

Można cię odizolować, nawet jeśli nie chcesz

Zgodnie z przepisami państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli:

  • jest ona zakażona,
  • chora na chorobę zakaźną,
  • podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną,
  • miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.

koronawirusw regionie:

Ćwiczenia na terenie szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Masowe zagrożenie koronawirusem? Ćwiczenia na terenie szpita...

ZOBACZ TEŻ:

Koronawirus w Polsce. Puste półki w sklepach

Koronawirus w Polsce. Puste półki sklepowe w Szczecinie i re...

Zachodniopomorscy przedsiębiorcy już odczuwają skutki koronawirusa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński