Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus – danse macabre XXI wieku? KOMENTARZ POLITYCZNY

Dr hab. Piotr Chrobak
Do tej pory z każdym tygodniem kampania wyborcza ulegała coraz większemu zaostrzeniu. Prezydent Andrzej Duda w tych wyborach występujący w roli obrońcy tytułu, z jednej strony próbował studzić emocje, a z drugiej także wygłosił kilka przemówień nacechowanych dużą dawką emocji.

Teraz to on występuje w roli Bronisława Komorowskiego, który mimo dużego poparcia w sondażach musiał się bronić przed atakami pozostałych kandydatów. A jak powszechnie wiadomo zawsze łatwiej jest atakować i wytykać błędy, niż wykazać się realnymi dokonaniami. Przecież zawsze znajdzie się ktoś kto powie, że można było coś zrobić lepiej, szybciej lub sprawniej. Faktycznie, w zdecydowanej większości swoich przemówień pretendenci opozycji nie oszczędzali obecnego prezydenta. Podobnie jak pięć lat temu Andrzej Duda wytykał błędy Bronisławowi Komorowskiemu.

Dotychczasowa walka trwała zarówno miedzy sześciorgiem kandydatów, jak i ich zapleczem politycznym. Innymi słowy nic nie wskazywało, że w tej walce pojawi się ktoś nowy. Aż tu nagle na ring wkroczył zawodnik wagi ciężkiej, którego absolutnie nikt się nie spodziewał. To koronawirus. Niespodziewany gracz, który może wywrócić naszą scenę wyborczą do góry nogami. Czy zdominuje kampanię wyborczą? W chwili obecnej wszystko wskazuje na to że tak.

Jednak mimo całej powagi sytuacji, to nasze życie społeczno-polityczne na koronawirusie się nie zaczęło i nie skończy. Jest to temat ważny, możliwe, że najważniejszy, ale trzeba zwrócić uwagę, na kilka innych istotnych spraw.

Po tym jak Turcja otworzyła granice, to w Europie ponownie pojawił się problem uchodźców. Należy go jak najszybciej rozwiązać, gdyż dantejskie sceny jakie dzieją się na granicy z Grecją nie napawają optymizmem. Jak się okazało rację mieli Jarosław Kaczyński i Viktor Orban, sprzeciwiając się pięć lat temu niekontrolowanemu napływowi uchodźców do Europy. Teraz już nawet kraje, które tak chętnie i otwarcie opowiadały się za ich wpuszczeniem, wykazują w tym temacie większą wstrzemięźliwość. Może zrozumiano, że wszystkich uchodźców Europa nie pomieści. Zwłaszcza, że ciągle nadchodzą nowi. Ponadto należy cały czas pamiętać, już nie tylko o możliwym zagrożeniu terrorystycznym jakie niosą uchodźcy, ale w tej sytuacji również – a może przede wszystkim – o zagrożeniu epidemiologicznym. W dobie koronawirusa, niekontrolowany przepływ tylu milionów ludzi może się okazać katastrofalny w skutkach.

Jednak uchodźcy to nie jedyny temat. Przecież nadal nie wiemy co dalej z reformą sądownictwa. Czy Rząd zamierza ją kontynuować, a jeżeli tak, to kiedy zamierza ją skończyć. Przecież ten temat ciągnie się już prawie od pięciu lat.

Ważne jest m.in. to, żebyśmy poznali zdanie kandydatów na prezydenta nie tylko w sprawie koronawirusa, ale także w kwestii uchodźców oraz reformy sądownictwa. Jakie działania zamierzają podjąć, gdy zdobędą prezydencki fotel. W jakich obszarach zamierzają współpracować z Rządem Mateusza Morawieckiego, a w jakich występować przeciw niemu.

Jeżeli nie poznamy konkretnych odpowiedzi na te pytania, to głosując na któregokolwiek z kandydatów, zachowamy się jakbyśmy kupowali kota w worku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński