Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus częściowo ostudził domowych tyranów. Dane dotyczące przemocy domowej w okresie kwarantanny

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Zaskakujące dane dotyczące przemocy domowej w okresie kwarantanny spowodowanej koronawirusem. Wbrew obawom psychologów, w marcu spadła liczba zakładanych przez policję Niebieskich Kart. Mniej jest też zgłoszeń telefonicznych do ośrodków pomocy społecznej.

Pandemia koronawirusa spowodowała m.in. zamknięcie żłobków, przedszkoli, szkół. Część dorosłych straciła pracę lub pracuje zdalnie z domu. Od dwóch miesięcy wiele rodzin przebywa ze sobą przez całą dobę. Część specjalistów obawiała się, że takie sytuacje mogą nasilić problem przemocy domowej. Sprawdziliśmy, czy obawy ekspertów potwierdziły się. Okazuje się, że na razie nie, choć oczywiście problem przemocy w rodzinach nie zniknął.

- W marcu 2020 r. w województwie zachodniopomorskim policjanci założyli 299 Niebieskich Kart, w analogicznym okresie 2019 r. takich kart było 358. Dane za kwiecień będą na początku maja - mówi podkom. Anna Gembala z zachodniopomorskiej policji.
Spadek widać także w Szczecinie. W marcu, do miejskiego ośrodka pomocy rodzinie wpłynęło 114 nowych procedur związanych z Niebieską Kartą. Rok temu o tej porze było ich 133.

- W obecnej sytuacji nie notujemy wzrostu liczby zgłoszeń czy zakładanych Niebieskich Kart. - wyjaśnia Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina do spaw społecznych w odpowiedzi na interpelację radnej Edyty Łongiewskiej -Wijas.
Po otrzymaniu zgłoszenia, pracownicy MOPR kontaktują się z rodziną, rozpoznają potrzeby i sytuację. Udzielają wsparcia telefonicznie, mając na względzie bezpieczeństwo w czasie pandemii. Gdy potwierdzą przemoc, przeprowadzane są interwencje.
- W razie konieczności służby stosują środki zapobiegawcze, jak nakaz opuszczenia mieszkania czy umieszczenia sprawcy w areszcie - dodaje Krzysztof Soska.

Od 13 marca do 7 kwietnia w Sekcji Terapii i Profilaktyki szczecińskiego MOPR, specjaliści odebrali 207 telefonów, z czego 8 dotyczyło zjawiska przemocy. Przeprowadzono jedną interwencję dotyczącą przemocy wobec dziecka. W tym samym czasie całodobowa Sekcja Interwencji Kryzysowej MOPR odebrała 173 telefony. Dwadzieścia dotyczyło przemocy (109 spraw socjalnych, 17 osób poszukiwało pomocy psychologicznej, 27 dzwoniło w poszukiwaniu informacji). W strukturach sekcji prowadzony jest hostel dla osób doznających przemocy w rodzinie.

Z powodu koronawirusa, porady psychologiczne przeprowadzane są telefonicznie. Uruchomiono dodatkowy telefon, pod którym dyżurują psychologowie i terapeuci. Z ich wsparcia można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 20 pod nr telefonu 91 46 46 335. Istnieje też możliwość wideorozmowy poprzez Skype.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński