Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. Część XXI

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej. To pytania jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

- Niektórzy jadą do uzdrowiska na 21 dni, inni na 28. Skąd wiadomo, ile czasu trwa turnus? Czy decyduje o tym lekarz?

- Czas trwania leczenia uzdrowiskowego wskazany jest w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 23 lipca 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U.2013, poz. 931). Najpopularniejsza forma, tj. turnus w sanatorium dla dorosłych, trwa 21 dni. Tyle samo trwa leczenie uzdrowiskowe dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym, a także turnus sanatoryjny dla dzieci w wieku od 7 do 18 lat oraz dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką dorosłych. Natomiast uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat obejmuje 27 dni. Najdłuższe są turnusy uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym oraz w sanatorium uzdrowiskowym - trwają po 28 dni. Jest jeszcze uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci – ono może trwać od 6 do 18 dni.

Lekarz kierujący może wybrać świadczenie gwarantowane i związany z tym czas trwania leczenia, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta oraz wskazania i przeciwwskazania. Jednak ostateczna decyzja należy do zatrudnionego w NFZ lekarza specjalisty w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który na podstawie danych zawartych w skierowaniu i dołączonej aktualnej dokumentacji medycznej dokonuje nie tylko oceny celowości skierowania na leczenie uzdrowiskowe, ale przysługuje mu również prawo dokonania zmiany kwalifikacji skierowania i związanego z tym czasu trwania leczenia.

- Otrzymałam skierowanie do sanatorium w styczniu tego roku. Powiedziałem lekarce rodzinnej, że sam je wyślę, ale jeszcze tego nie zrobiłem. Czy to skierowanie jest nadal ważne?

- Nie. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe należy przesłać do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w terminie 30 dni od dnia jego wystawienia przez lekarza, inaczej traci ono ważność. Stanowi o tym rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 4 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U.2019, poz. 1136).

- Miałem jechać do uzdrowiska pod koniec marca, ale z powodu epidemii nie pojechałem. Mógłbym jechać teraz, bo dostałem z NFZ nowy termin turnusu, na czerwiec, ale trochę się obawiam. Czy mogę odmówić teraz wyjazdu i prosić o inny termin, np. za pół roku?

- Nie. Pacjent może otrzymać nowy termin leczenia uzdrowiskowego tylko w przypadku uzasadnionym, za jaki uznaje się wypadek losowy lub chorobę ubezpieczonego (np. pobyt w szpitalu), potwierdzone odpowiednim dokumentem. Fundusz może wyznaczyć wtedy nowy termin realizacji skierowania, biorąc pod uwagę pierwotną datą wpływu tego skierowania. Natomiast odesłanie skierowania bez ważnego powodu, traktuje się jako rezygnację z leczenia uzdrowiskowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński