Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. Część XX

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej. To pytania jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.
  • Jeśli masz pytanie dotyczące służby zdrowia w dobie koronawirusa - napisz do nas maila na adres: [email protected]

NOWE SKIEROWANIE DO SANATORIUM

- W grudniu byłem w sanatorium. Poprosiłem lekarza, żeby znowu wystawił mi skierowanie, bo i tak poczekam na wyjazd pewnie ze dwa lata, ale powiedział, że nie może, bo zmieniły się przepisy. O co chodzi?

- Rzeczywiście, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego może wystawić skierowanie, w przypadku dorosłych, nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od okresu, jaki upłynął od dnia zakończenia przez pacjenta ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej.

Nie dotyczy to leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym, leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.

Przepis ten obowiązuje od 19 lipca 2019 roku, gdy weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

ZOBACZ TAKŻE:

SANATORIUM A CIĄŻA

- Chciałbym pojechać do sanatorium, ale lekarz twierdzi, że z powodu ciąży się nie kwalifikuję. Czy są jakieś ogólne zasady, kto nie może jechać do uzdrowiska?

- Ciąża jest jednym z przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego. Wszystkie przeciwskazania, ogólne i szczegółowe, wymienione są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. 2012, poz. 14). Rozporządzenie jest dostępne na stronie internetowej www.nfz-szczecin.pl w zakładce Jak się leczyć.

JAK CZĘSTO DO UZDROWISKA?

- Czy to prawda, że do uzdrowiska można pojechać tylko raz na półtora roku? Ale ja mam takie choroby, że powinienem jeździć częściej.

-Przepisy zalecają częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Nie dotyczy to leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym, leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz uzdrowiskowego leczenia ambulatoryjnego.

WIĘCEJ PYTAŃ I ODPOWIEDZI: NFZ Szczecin

zobacz też:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki. Otwa...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński