MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. Część XVIII

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. pixabay.com/pl
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej? To pytania, jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.
  • Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

- Co mi się należy, gdy korzystam z pomocy stomatologa nocą? Ukruszył mi się ząb i dentysta tylko go trochę opiłował, ale nie chciał leczyć. Powiedział, że mam się umówić do zwykłego gabinetu, w ciągu dnia. Dlaczego nie mógł od razu zrobić całego zęba?

- Stomatologiczna pomoc doraźna dotyczy przypadków nagłych. Można z niej skorzystać np. w razie bólu zęba, gdy nie ma możliwości skorzystania ze świadczeń udzielanych w ramach umów z NFZ w gabinetach stomatologicznych w godz. 8-18 (pogotowie stomatologiczne jest czynne od 19.00 do 7.00 rano, a w dni wolne od pracy - całodobowo). W katalogu stomatologicznej pomocy doraźnej są tylko świadczenia niezbędne, np. opatrunek leczniczy, czasowe wypełnienie kanału, płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku, założenie opatrunku chirurgicznego; nacięcie ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem, usunięcie zęba jednokorzeniowego, wielokorzeniowego, chirurgiczne usunięcie zęba, chirurgiczne zaopatrzenie małej rany włącznie z założeniem szwu. Są to świadczenia gwarantowane. Należy do nich także znieczulenie. O zakresie niezbędnej pomocy decyduje lekarz.

Wizyta u stomatologa w dobie koronawirusa. Zobacz zdjęcia

- Słyszałam, że osoby uzależnione od alkoholu i ich rodziny mogą iść do lekarza specjalisty bez skierowania. Czy to prawda?

- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej stanowi, że w przypadku uzależnień, korzystanie ze świadczeń lekarza specjalisty bez skierowania dotyczy jedynie samego leczenia uzależnień, a nie wszystkich schorzeń. Z tego prawa mogą korzystać nie tylko osoby uzależnione, ale też osoby zgłaszające się z powodu współuzależnienia – osoby spokrewnione lub niespokrewnione z osobą uzależnioną, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące, oraz osoby, których stan psychiczny powstał na skutek pozostawania w związku emocjonalnym z osobą uzależnioną (obowiązuje od 14.10.2017).

- Czy to prawda, że nie trzeba już dostarczać do gabinetu specjalistycznego oryginału skierowania?

- Rzeczywiście, z powodu epidemii zawieszono obowiązek dostarczenia do placówki medycznej oryginału skierowania w ciągu 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia z tej listy. Teraz mamy na to 21 dni licząc od dnia odwołania stanu epidemii, chyba że wizyta odbędzie wcześniej - wtedy dostarczymy skierowanie w dniu udzielenia świadczenia wykonywanego na podstawie tego skierowania.

zobacz też:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki. Otwa...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński