Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. Część XVIII

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. pixabay.com/pl
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej? To pytania, jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.
  • Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: bogna.skarul@polskapress.pl.

- Co mi się należy, gdy korzystam z pomocy stomatologa nocą? Ukruszył mi się ząb i dentysta tylko go trochę opiłował, ale nie chciał leczyć. Powiedział, że mam się umówić do zwykłego gabinetu, w ciągu dnia. Dlaczego nie mógł od razu zrobić całego zęba?

- Stomatologiczna pomoc doraźna dotyczy przypadków nagłych. Można z niej skorzystać np. w razie bólu zęba, gdy nie ma możliwości skorzystania ze świadczeń udzielanych w ramach umów z NFZ w gabinetach stomatologicznych w godz. 8-18 (pogotowie stomatologiczne jest czynne od 19.00 do 7.00 rano, a w dni wolne od pracy - całodobowo). W katalogu stomatologicznej pomocy doraźnej są tylko świadczenia niezbędne, np. opatrunek leczniczy, czasowe wypełnienie kanału, płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku, założenie opatrunku chirurgicznego; nacięcie ropnia włącznie z drenażem i opatrunkiem, usunięcie zęba jednokorzeniowego, wielokorzeniowego, chirurgiczne usunięcie zęba, chirurgiczne zaopatrzenie małej rany włącznie z założeniem szwu. Są to świadczenia gwarantowane. Należy do nich także znieczulenie. O zakresie niezbędnej pomocy decyduje lekarz.

Wizyta u stomatologa w dobie koronawirusa. Zobacz zdjęcia

- Słyszałam, że osoby uzależnione od alkoholu i ich rodziny mogą iść do lekarza specjalisty bez skierowania. Czy to prawda?

- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej stanowi, że w przypadku uzależnień, korzystanie ze świadczeń lekarza specjalisty bez skierowania dotyczy jedynie samego leczenia uzależnień, a nie wszystkich schorzeń. Z tego prawa mogą korzystać nie tylko osoby uzależnione, ale też osoby zgłaszające się z powodu współuzależnienia – osoby spokrewnione lub niespokrewnione z osobą uzależnioną, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące, oraz osoby, których stan psychiczny powstał na skutek pozostawania w związku emocjonalnym z osobą uzależnioną (obowiązuje od 14.10.2017).

- Czy to prawda, że nie trzeba już dostarczać do gabinetu specjalistycznego oryginału skierowania?

- Rzeczywiście, z powodu epidemii zawieszono obowiązek dostarczenia do placówki medycznej oryginału skierowania w ciągu 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia z tej listy. Teraz mamy na to 21 dni licząc od dnia odwołania stanu epidemii, chyba że wizyta odbędzie wcześniej - wtedy dostarczymy skierowanie w dniu udzielenia świadczenia wykonywanego na podstawie tego skierowania.

zobacz też:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki. Otwa...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie