Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. Część XVI

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Arkadiusz Wojtasiewicz/polskapress
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej? To pytania, jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres:

Miejsce w hospicjum

- Mój tata choruje na raka. Teraz leży w domu. Ale jest mi coraz trudniej, by się nim zajmować. Chciałabym pomocy. Czy tata może dostać miejsce w hospicjum?

- Do hospicjum kierowani są pacjenci głównie z chorobami nowotworowymi, które nie rokują nadziei na wyleczenie. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, tj. pracujący w ramach umowy z NFZ, w tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Bezpłatna opieka hospicyjna w warunkach stacjonarnych obejmuje całodobowy dostęp do lekarza i pielęgniarki, przez 7 dni w tygodniu. Pacjent ma tu zapewnione także leczenie farmakologiczne, leczenie bólu oraz leczenie innych objawów somatycznych. Gwarantowana jest opieka psychologiczna nad pacjentem i jego rodziną, rehabilitacja i niezbędne badania diagnostyczne, zlecone przez lekarza zatrudnionego w hospicjum, a także zaopatrzenie w wyroby medyczne. Świadczenia hospicjum stacjonarnego obejmują również opiekę wyręczającą: polega ona na przyjęciu do hospicjum lub do oddziału medycyny paliatywnej pacjenta na okres nie dłuższy niż 10 dni. Wykaz placówek prowadzących leczenie bólu i hospicja znajduje się na stronie internetowej ZOW NFZ w zakładce dla pacjenta Gdzie się leczyć.

ZOBACZ TEŻ:

Skierowanie na rehabilitację

- Mam skierowanie na rehabilitację na NFZ. Ale powiedziano mi, że mam za to leczenie zapłacić. Jak to możliwe?

- W zakresie rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych najważniejsze jest rozróżnienie między zakładem a oddziałem szpitalnym. W zakładzie rehabilitacji leczniczej, w którym świadczenia udzielane są całodobowo, samo leczenie jest bezpłatne, ale za wyżywienie i zakwaterowania płaci pacjent. Przepisy stanowią, że miesięczna opłata odpowiada 2,5 krotności najniższej emerytury, z tym, że nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu pacjenta. W zakresie rehabilitacji stacjonarnej ogólnoustrojowej świadczeń w zakładach udzielają: Uzdrowisko Połczyn Grupa PGU Spółka Akcyjna oraz Uzdrowisko Świnoujście Spółka Akcyjna, natomiast w zakresie rehabilitacja stacjonarnej kardiologicznej zakładami są: "Uzdrowisko Kamień Pomorski" Spółka Akcyjna oraz "Uzdrowisko Świnoujście" Spółka Akcyjna. Natomiast w oddziałach szpitalnych rehabilitacja ogólnoustrojowa i kardiologiczna są w całości bezpłatne. Wykaz wszystkich podmiotów udzielających świadczeń rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych znajduje się na stronie internetowej w zakładce dla pacjenta Gdzie się leczyć/ Rehabilitacja lecznicza.

Porady lekarskie przez internet

- Czytałam, że teraz można korzystać z porad lekarskich przez Internet. Taką możliwość uruchomiło Ministerstwo Zdrowia. Czy to się jakoś różni od teleporady na NFZ?

- Rzeczywiście, Ministerstwo Zdrowia zapewnia porady przez Internet. Nazywane są one e-wizytami, aby odróżnić je od teleporad, których udzielają nam nasi lekarze rodzinni czy lekarze w poradniach specjalistycznych, z którymi umowy podpisał NFZ. E-wizytę można zamówić na portalu pacjent.gov.pl. Trzeba tylko wypełnić formularz i poczekać na kontakt z pracownikiem medycznym. Jest to wygodne wtedy, gdy nasza przychodnia POZ jest zamknięta lub nie można się dodzwonić do swojego lekarza. E-wizyta jest dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, także w niedziele i święta. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy źle się czują, a chcą uniknąć wychodzenia z domu i wizyty w przychodni oraz kontaktu z innymi chorymi. E-wizyta odbywa się przez Internet, np. czat, wideorozmowę lub telefon. Dzięki niej można m.in.: omówić wyniki badań, np. poziomu cukru czy ciśnienia, poprosić o e-receptę w przewlekłej chorobie, zapytać o dawkowanie leku, skonsultować objawy kiepskiego samopoczucia, otrzymać poradę medyczną na temat dalszego postępowania. Podczas e-wizyty lekarz zdecyduje, czy pacjent potrzebuje e-recepty, e-zwolnienia czy też osobistej wizyty w przychodni. E-wizyt mogą udzielać wszystkie osoby uprawnione do wykonywania zawodu medycznego, także te, które nie pracują w ramach umowy z NFZ. E-wizyty, podobnie jak teleporady, są dla osób, które z nich korzystają, bezpłatne.

raport codziennie aktualizowany:

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński