MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. Część XVI

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Arkadiusz Wojtasiewicz/polskapress
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej? To pytania, jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres:

Miejsce w hospicjum

- Mój tata choruje na raka. Teraz leży w domu. Ale jest mi coraz trudniej, by się nim zajmować. Chciałabym pomocy. Czy tata może dostać miejsce w hospicjum?

- Do hospicjum kierowani są pacjenci głównie z chorobami nowotworowymi, które nie rokują nadziei na wyleczenie. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, tj. pracujący w ramach umowy z NFZ, w tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Bezpłatna opieka hospicyjna w warunkach stacjonarnych obejmuje całodobowy dostęp do lekarza i pielęgniarki, przez 7 dni w tygodniu. Pacjent ma tu zapewnione także leczenie farmakologiczne, leczenie bólu oraz leczenie innych objawów somatycznych. Gwarantowana jest opieka psychologiczna nad pacjentem i jego rodziną, rehabilitacja i niezbędne badania diagnostyczne, zlecone przez lekarza zatrudnionego w hospicjum, a także zaopatrzenie w wyroby medyczne. Świadczenia hospicjum stacjonarnego obejmują również opiekę wyręczającą: polega ona na przyjęciu do hospicjum lub do oddziału medycyny paliatywnej pacjenta na okres nie dłuższy niż 10 dni. Wykaz placówek prowadzących leczenie bólu i hospicja znajduje się na stronie internetowej ZOW NFZ w zakładce dla pacjenta Gdzie się leczyć.

ZOBACZ TEŻ:

Skierowanie na rehabilitację

- Mam skierowanie na rehabilitację na NFZ. Ale powiedziano mi, że mam za to leczenie zapłacić. Jak to możliwe?

- W zakresie rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych najważniejsze jest rozróżnienie między zakładem a oddziałem szpitalnym. W zakładzie rehabilitacji leczniczej, w którym świadczenia udzielane są całodobowo, samo leczenie jest bezpłatne, ale za wyżywienie i zakwaterowania płaci pacjent. Przepisy stanowią, że miesięczna opłata odpowiada 2,5 krotności najniższej emerytury, z tym, że nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70% miesięcznego dochodu pacjenta. W zakresie rehabilitacji stacjonarnej ogólnoustrojowej świadczeń w zakładach udzielają: Uzdrowisko Połczyn Grupa PGU Spółka Akcyjna oraz Uzdrowisko Świnoujście Spółka Akcyjna, natomiast w zakresie rehabilitacja stacjonarnej kardiologicznej zakładami są: "Uzdrowisko Kamień Pomorski" Spółka Akcyjna oraz "Uzdrowisko Świnoujście" Spółka Akcyjna. Natomiast w oddziałach szpitalnych rehabilitacja ogólnoustrojowa i kardiologiczna są w całości bezpłatne. Wykaz wszystkich podmiotów udzielających świadczeń rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych znajduje się na stronie internetowej w zakładce dla pacjenta Gdzie się leczyć/ Rehabilitacja lecznicza.

Porady lekarskie przez internet

- Czytałam, że teraz można korzystać z porad lekarskich przez Internet. Taką możliwość uruchomiło Ministerstwo Zdrowia. Czy to się jakoś różni od teleporady na NFZ?

- Rzeczywiście, Ministerstwo Zdrowia zapewnia porady przez Internet. Nazywane są one e-wizytami, aby odróżnić je od teleporad, których udzielają nam nasi lekarze rodzinni czy lekarze w poradniach specjalistycznych, z którymi umowy podpisał NFZ. E-wizytę można zamówić na portalu pacjent.gov.pl. Trzeba tylko wypełnić formularz i poczekać na kontakt z pracownikiem medycznym. Jest to wygodne wtedy, gdy nasza przychodnia POZ jest zamknięta lub nie można się dodzwonić do swojego lekarza. E-wizyta jest dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, także w niedziele i święta. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy źle się czują, a chcą uniknąć wychodzenia z domu i wizyty w przychodni oraz kontaktu z innymi chorymi. E-wizyta odbywa się przez Internet, np. czat, wideorozmowę lub telefon. Dzięki niej można m.in.: omówić wyniki badań, np. poziomu cukru czy ciśnienia, poprosić o e-receptę w przewlekłej chorobie, zapytać o dawkowanie leku, skonsultować objawy kiepskiego samopoczucia, otrzymać poradę medyczną na temat dalszego postępowania. Podczas e-wizyty lekarz zdecyduje, czy pacjent potrzebuje e-recepty, e-zwolnienia czy też osobistej wizyty w przychodni. E-wizyt mogą udzielać wszystkie osoby uprawnione do wykonywania zawodu medycznego, także te, które nie pracują w ramach umowy z NFZ. E-wizyty, podobnie jak teleporady, są dla osób, które z nich korzystają, bezpłatne.

raport codziennie aktualizowany:

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński