MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. Część XIX

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej? To pytania, jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.
  • Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

- Chciałem się ubezpieczyć dobrowolnie, ale ktoś mi powiedział, że najpierw muszę zapłacić do NFZ kilka tysięcy złotych. Czy to prawda? Jeśli tak, to dlaczego trzeba płacić?

- Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, że w przypadku gdy okres nieskładkowy wynosi 3 miesiące i więcej, objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym uzależnione jest od wniesienia opłaty dodatkowej. Jej wysokość jest różna, także w zależności od kwartału, ponieważ jest powiązana z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku w poprzednim kwartale. To przeciętne wynagrodzenie jest ogłaszane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego i stanowi tzw. podstawę wymiaru. W 1 kwartale 2020 roku podstawa wymiaru wynosiła 5 367,68 zł.

Ustawa dalej stanowi, że jeśli przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie od 3 miesięcy do roku - opłata wynosi nie mniej niż 20% podstawy wymiaru i jest wnoszona w całości. W 2 kwartale br. opłata wynosi 1073,54 zł. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym i opłacaniu składek wynosi nieprzerwanie powyżej roku do 2 lat - opłata wynosi nie mniej niż 2683,84 zł (50% podstawy wymiaru) i możliwe jest rozłożenie jej na 3 raty; powyżej 2 do 5 lat - opłata wynosi nie mniej niż 5367,68 zł (100% podstawy wymiaru) i możliwe jest rozłożenie jej na 6 rat; powyżej 5 do 10 lat - opłata wynosi nie mniej niż 8051,52 zł (150% podstawy wymiaru) i możliwe jest rozłożenie jej na 9 rat; powyżej 10 lat - opłata wynosi nie mniej niż 10 735,36 zł (200% podstawy wymiaru) i możliwe jest rozłożenie jej na 12 rat.
Z wnioskiem o rozłożenie opłaty dodatkowej na raty należy wystąpić do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest odstąpienie od pobrania opłaty dodatkowej.

ZOBACZ TAKŻE:

- Nie pamiętam, kiedy ostatnio byłem ubezpieczony. Mam tylko świadectwo pracy, sprzed kilku lat, potem pracowałem dorywczo, na różne zlecenia. Ale teraz widzę, że to ważne. Co mam zrobić?

- Składając pisemny wniosek o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym należy przedstawić dokument tożsamości i dokument wskazujący datę zakończenia poprzedniego ubezpieczenia. Może nim być świadectwo pracy, ale też zaświadczenie z zakładu pracy, czy też z Urzędu Pracy potwierdzające zakończenie ubezpieczenia. Można też zwrócić się do ZOW NFZ mailowo na adres [email protected] lub tradycyjną pocztą (Zachodniopomorski Oddział NFZ, 71-470 Szczecin, ul. Arkońska 45) z pytaniem o swój status i historię ubezpieczenia widoczne w eWUŚ, czyli systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorcy.

- Ile trzeba płacić miesięcznej składki, jak się ubezpieczę dobrowolnie. Mam żonę, która nie pracuje, bo wychowuje dziecko. Czy będę musiał płacić potrójną składkę?

- Żona i dziecko są członkami rodziny osoby ubezpieczonej, a wysokość składki nie jest związana z liczbą zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny. Wysokość składki zależy natomiast od podstawy wymiaru, jakim jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w poprzednim kwartale. Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale br. wynosiło ono 5 367,68 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec 2020 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 483,09 zł.

zobacz też:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki. Otwa...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński