Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a zmiany w służbie zdrowia. Na pytania Internautów odpowiada przedstawicielka NFZ. Część XIV

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Łukasz Gdak
W dobie epidemii koronawirusa zmieniło się wszystko. Inne są też procedury dotyczące opieki zdrowotnej i to nie tylko te, jakie bezpośrednio dotyczą walki z wirusem. Jak teraz działa służba zdrowia, co się zmieniło, jak teraz korzystać z opieki zdrowotnej? To pytania, jakie nurtują naszych Czytelników. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego NFZ.

Jak działa służba zdrowia w dobie koronawirusa? Część XIV

  • Jeśli macie jakieś pytania związane z opieką zdrowotną, prześlijcie je na adres: [email protected].

- Wróciliśmy z żoną z zagranicy i jesteśmy na obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Słyszałem, że w 12. dniu możemy podjechać do jakiegoś szpitala i zrobią nam test. Jak to szczegółowo wygląda? Dodam, że mieszkamy w Szczecinie.

- Rzeczywiście, z myślą o osobach przebywających na kwarantannie uruchomiono w całej Polsce, w tym w województwie zachodniopomorskim, punkty pobrań wymazów do wykonywania bezpłatnych testów na obecność koronawirusa. W 11. dniu kwarantanny osoby skierowane na nią otrzymają SMS-a informującego o możliwości wykonania w 12 dobie kwarantanny bezpłatnego testu. Na pobranie wymazu należy się umówić! W SMS-ie jest link do wykazu wszystkich punktów pobrań, można też zadzwonić na bezpłatną, całodobową infolinię NFZ, tel. 800 190 590. Wykaz adresów i telefonów jest również na stronie internetowej www.nfz-szczecin.pl w aktualnościach dla pacjentów. W Szczecinie punkty pobrań są w Szpitalu Klinicznym nr 2 na Pomorzanach oraz w Szpitalu Klinicznym nr 1 przy Unii Lubelskiej.

CZYTAJ TEŻ:

- W 12. dniu kwarantanny mogę pojechać do szpitala na bezpłatny test na obecność koronawirusa. Ale kwarantanna jest obowiązkowa i nie można opuszczać mieszkania. Co będzie, jak mnie zatrzyma policja? Nie każą mi zapłacić mandatu?

- Na czas wykonania testu oraz na czas niezbędny, by dojechać do punktu pobrań i z powrotem, przepisy przewidują zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny. Nie wolno jednak jechać na badanie publiczną komunikacją. Do punktu pobrań można pojechać wyłącznie własnym samochodem, lub samochodem innej osoby, z którą się mieszka lub gospodaruje. Policja ma wykaz osób znajdujących się na kwarantannie. W razie kontroli można również okazać SMS, który potwierdza, że opuszczenie kwarantanny jest zgodne z przepisami.

ZOBACZ TEŻ:

- O czym warto pamiętać korzystając z tzw. cyklików, czyli wyrobów medycznych chłonnych - do długoterminowej opieki nad pacjentem?

- Jeśli wyroby chłonne (pieluchomajtki, podkłady chłonne) będą używane przez dłuższy czas, Oddział NFZ już przy pierwszym zleceniu może wydać kartę zaopatrzenia miesięcznego na 12 miesięcy. Oznacza to, że przy otrzymaniu kolejnych zleceń od lekarza, chory bądź opiekun nie muszą potwierdzać ich przez kolejny rok. Np. karta zaopatrzenia miesięcznego wystawiona w kwietniu 2020 roku, ważna będzie do marca 2021 r. Zlecenie ważne jest tylko w miesiącach, na które zostało wystawione. Jeśli miesiąc upłynął, zlecenie na miniony miesiąc traci ważność. Na przykład.: jeśli zlecenie wystawione w kwietniu na trzy miesiące nie zostało w kwietniu zrealizowane, to w maju otrzymamy wyroby na miesiące maj i czerwiec. Wyroby medyczne nie muszą być odbierane osobiście przez pacjenta, na którego zlecenie zostało wypisane. Może je potwierdzić opiekun, wpisując swoje imię, nazwisko i numer PESEL oraz składając podpis.

Co istotne – zlecenie upoważnia do odebrania różnego typu wyrobów chłonnych. Najlepiej poprosić lekarza o to, by w miejscu określenia wyrobu wpisał „pieluchomajtki lub zamiennie”. Przykładowo: w ramach zlecenia można odebrać 60 pieluchomajtek i 30 podkładów chłonnych. Najważniejsze, by zmieścić się w limicie. Limit może zostać niewykorzystany, jednak nie może być przekroczony. Chory nie ma możliwości skorzystania z większej ilości wyrobów, niż zostało to napisane na zleceniu.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

raport codziennie aktualizowany:

Koronawirus. Liczba zakażeń w Polsce:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

ZOBACZ TEŻ:

warto wiedzieć

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński