Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a wybory prezydenckie. W Szczecinie przygotowania do wyborów idą dawno ustalonym rytmem

Oskar Masternak
Oskar Masternak
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Sebastian Wołosz/archiwum
Dyskusja o terminie wyborów prezydenckich trwa. Ich przełożenia domaga się opozycja i część samorządowców, którzy już mają problemy z organizacją wyborów. Wszystko przez trwającą pandemię koronawirusa. W regionie może być duży problem m.in. ze skompletowaniem komisji wyborczych. Dodatkowo nie ma żadnych informacji, jak zabezpieczyć lokale wyborcze.

Obowiązującym terminem przeprowadzenia wyborów jest 10 maja, ale coraz głośniej mówi się o konieczności przełożenia plebiscytu, bo w warunkach panującej pandemii koronawirusa będzie on trudny (albo wręcz niemożliwy) do przeprowadzenia.

ZOBACZ TEŻ:

- Wybory nie zostały ani odwołane, ani zawieszone, więc wszystko toczy się zgodnie z kalendarzem wyborczym. Natomiast, ze względu na ograniczenie funkcjonowania urzędu miasta i w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zgłoszenia do Obwodowych Komisji Wyborczych w ramach rezerwy wyborczej należy przesyłać listownie - informuje Paulina Łątka ze szczecińskiego magistratu.

ZOBACZ TEŻ:

O członków komisji martwią się też sztaby wyborcze poszczególnych kandydatów.

- Nasze biuro, tak jak pozostałe biura Szymona w całej Polsce, jest zamknięte. Nie wiemy, w jaki sposób ludzie, którzy zgłosili chęć zasiadania w komisjach wyborczych z naszym poparciem, mają potwierdzić swoją gotowość. Nie mamy też informacji, czy deklaracje składane przed pandemią są w dalszym ciągu aktualne - mówi Agnieszka Kosińska ze sztabu wyborczego Szymona Hołowni.

Również Unia Metropolii Polskich widzi sporo niebezpieczeństw związanych z poprawnym i bezpiecznym przeprowadzeniem wyborów prezydenckich.

Tadeusz Truskolaski, prezes UMP skierował w tej sprawie pismo do Jarosława Pinkasa, Szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym prosi o niezbędne wytyczne, nie tylko w celu bezpiecznego przeprowadzania szkoleń i obligatoryjnych pierwszych posiedzeń obwodowych komisji wyborczych, podczas których wybierani są przewodniczący.

Drugim ważnym problemem, na które Unia próbuje znaleźć rozwiązanie jest sposób przeprowadzenia samego procesu głosowania.

Według kalendarza wyborczego, kandydatury do zasiadania w komisjach wyborczych są przyjmowane do 10 kwietnia.


ZOBACZ TEŻ:

Infolinia dla pacjentów

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński