Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a służba zdrowia w województwie zachodniopomorskim. Odpowiedzi na pytania Internautów. Część XII

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Arkadiusz Wojtasiewicz/polskapress
Jak przyjmowani są teraz pacjenci do szpitali? Jak działają poradnie i jak uzyskać zwolnienie lekarskie w dobie koronawirusa? To tylko niektóre pytania, jakie zadają nam nasi Internauci i Czytelnicy. Odpowiada na nie Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa zachodniopomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak działa służba zdrowia w dobie koronawirusa? Część XII

  • Jeśli masz pytania dotyczące funkcjonowania służby zdrowia w dobie koronawirusa prześlij je na adres: [email protected]

- Czy to prawda, że znowu można chodzić na rehabilitację? Czy dostaniemy nowe terminy, według kolejności?

Od 4 maja może zostać wznowiona działalność lecznicza w zakresie rehabilitacji leczniczej realizowanej w warunkach ambulatoryjnych (fizjoterapia), w ośrodku lub oddziale dziennym, a także w warunkach stacjonarnych. Nowe terminy udzielania świadczeń powinny być wyznaczone zgodnie z kolejnością zgłoszeń, a pacjenci o nich poinformowani. Przywracanie rehabilitacji w okresie epidemii COVID-19 może potrwać, gdyż świadczeniodawcy muszą mieć czas na wdrożenie procedur zapewniających bezpieczeństwo personelowi i pacjentom.

CZYTAJ TEŻ:

Skąd te kolejki przed szpitalami w Szczecinie? Każdy pacjent...

- Czy Ukrainiec, który pracuje w Polsce, może być ubezpieczony w NFZ? A jeśli tak, to co mu się bezpłatnie należy?

Obcokrajowiec pracujący w Polsce będzie ubezpieczony w NFZ, jeśli pracodawca dopełni obowiązku i zgłosi go, jak każdego innego pracownika, do ubezpieczenia zdrowotnego. Zgłoszenia dokonuje się na specjalnym formularzu ZUS-owskim, wpisując tam również członków rodziny pracownika, o ile mu towarzyszą podczas pobytu w naszym kraju. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafia zarówno formularz zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, jak i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Stanowią one podstawę do bycia ubezpieczonym/ uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak ubezpieczony/ uprawniony Polak. Wszyscy mogą (i powinni) wybrać lekarza rodzinnego, mogą korzystać z opieki specjalistycznej, otrzymywać recepty na refundowane leki, leczyć się w szpitalu, jeśli zajdzie taka konieczność. Na deklaracji do POZ (lekarz rodzinny/ pielęgniarka/położna), zamiast PESEL wpisuje się NIP pracodawcy. Na recepcie wpisuje się numer paszportu albo innego dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającego tożsamość ubezpieczonego w Polsce obcokrajowca.

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE:

- Jak obcokrajowiec ma udowodnić, że jest ubezpieczony w NFZ?

Ponieważ obcokrajowcy nie mają numeru PESEL, ich prawa do świadczeń nie można zweryfikować w eWUŚ - systemie elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, który bazuje na PESEL-ach. Dlatego dokumentem potwierdzającym ich prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej jest ZUS-owski formularz zgłoszenia do ubezpieczenia. W przychodni czy szpitalu okazuje go zarówno ubezpieczony obcokrajowiec, jak i zgłoszony do ubezpieczenia członek jego rodziny.

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ TEŻ:

raport codziennie aktualizowany:

Koronawirus. Liczba zakażeń w Polsce:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

warto wiedzieć

warto wiedzieć

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński