Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a służba zdrowia w województwie zachodniopomorskim. Część XI

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Na pytania dotyczące funkcjonowania służby zdrowia w dobie koronawirusa odpowiada Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Koronawirus a służba zdrowia w Zachodniopomorskiem. Pytania Internautów. Cz. XI

  • Jeśli masz pytanie dotyczące funkcjonowania służby zdrowia w dobie koronawirusa, napisz na adres: [email protected]

- W dniu 29 kwietnia br. około godziny 22:00 udałem się na izbę przyjęć do Szpitala Regionalnego w Kołobrzegu. Miałem mocny stan zapalny i ropę, która sączyła mi się z rany pooperacyjnej, po operacji którą miałem 22 kwietnia w Koszalinie. Na izbie odmówiono mi pomocy, powiedziano, że mam jechać do Koszalina, choć podobno SOR jest tam zamknięty. Czy jako mieszkaniec Kołobrzegu muszę jechać do miasta odległego o 50 km, aby udzielono mi pomocy?

- Co do zasady, jeżeli coś się dzieje w pierwszych dniach po operacji, najlepiej udać się do placówki, w której był Pan leczony (takie też najczęściej chory otrzymuje zalecenia w dniu wypisu). Tym niemniej, w Szpitalu Regionalnym w Kołobrzegu nie powinni byli odmówić Panu pierwszej pomocy. Pozostaje bardzo ważna kwestia: od niedzieli 19 kwietnia do chwili obecnej oddział chirurgii koszalińskiego szpitala jest objęty kwarantanną. Jeśli był Pan pacjentem tego oddziału w dniu 22 kwietnia, to zapewne Pan także przebywał na kwarantannie lub ma wynik testów potwierdzających brak zakażenia. Co do SOR-u w Koszalinie. Decyzję o objęciu oddziału szpitalnego kwarantanną podejmuje Powiatowy Inspektor Sanitarny. Szpital w Koszalinie nie zgłaszał takiej decyzji do NFZ, dlatego koszalińskiego SOR-u nie ma w wykazie oddziałów zawieszonych w udzielaniu świadczeń (wykaz publikowany jest na www.nfz-szczecin.pl/ Gdzie się leczyć w czasie Covid-19). A zatem tam także mogli i powinni byli Pana przyjąć.

- Przez kilka lat nie pracowałam zawodowo i byłam zgłaszana do ubezpieczenia przez męża. Teraz nie mam z nim kontaktu, czy mogę się ubezpieczyć dobrowolnie? Jak to załatwić?

- Może Pani zawrzeć z NFZ umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, mimo posiadania tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, tj. mimo posiadania statusu członka rodziny (członek rodziny jest uprawniony do świadczeń jako osoba zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego przez osobę opłacającą składkę). Osoba, która się na to zdecyduje, składa pisemne oświadczenie, iż znana jest jej możliwość korzystania z opieki zdrowotnej jako członek rodziny, ale z tego rezygnuje na korzyść własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego - jako osoba ubezpieczająca się dobrowolnie. Wniosek o zawarcie umowy dostępny jest na stronie internetowej ZOW NFZ w zakładce Nasz Oddział/ Formularze. Należy go wypełnić i wysłać tradycyjną pocztą do ZOW NFZ. W razie niejasności, pytania należy kierować pod adres [email protected]

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ TAKŻE:

- Ile kosztuje miesięczna składka na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

- Miesięczna składka naliczana jest od zadeklarowanego miesięcznego dochodu, jednak nie może być mniejsza niż obowiązująca miesięcznie w danym kwartale. Podstawą naliczenia wysokości składki jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, jakie było uzyskiwane w poprzednim kwartale. Wysokość podstawy ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Np. w i kwartale br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, wynosiło 5367,68 zł. Składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: kwiecień, maj, czerwiec 2020 r. wynosi miesięcznie nie mniej niż 483,09 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

- Mam dwoje dzieci, 15 i 19 lat. Czy wysokość mojej składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne zależy od liczby dzieci?

- Liczba uprawnionych członków rodziny zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego, nie ma wpływu na wysokość płaconej składki. Należy jednak wiedzieć, że nie każdy, kto jest naszym dzieckiem lub z nami mieszka, jest członkiem rodziny w rozumieniu ustawy. Ustawowo członkiem rodziny jest dziecko do ukończenia 18 lat lub dziecko do ukończenia 26 lat, jeżeli uczy się dalej w szkole lub studiuje, lub dziecko bez ograniczenia wieku, jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi. Członkiem rodziny jest także małżonek. Nie jest nim natomiast dziecko własne lub przysposobione, które ukończyło 18 lat i nie pobiera już nauki – taka osoba musi mieć własny tytuł do ubezpieczenia, co oznacza, że nie może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny.

ZOBACZ TAKŻE:

raport codziennie aktualizowany:

Koronawirus. Liczba zakażeń w Polsce:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

warto wiedzieć

warto wiedzieć

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński