Kopiec Napoleona w Szczecinie. Czy doczekamy się rewitalizacji? Obywatelski pomysł w sąsiedztwie wielkiej inwestycji PUM w Szczecinie

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Udostępnij:
Na tym charakterystycznym wzniesieniu na pograniczu Pogodna i osiedla Klonowica-Zawadzkiego przed ponad dwustu laty znajdowało się popiersie Napoleona. Kopiec i kolumna zachowały się do dziś, lecz teren wokół zabytku jest mocno zaniedbany. Pojawił się pomysł, aby obszar wokół "wzgórza Napoleona" zrewitalizować.

Taki wniosek został złożony do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Zakłada on zagospodarowane bezpośredniego sąsiedztwa wzgórza jak i samego zabytku.

"Przewidziane prace obejmują utwardzenie nawierzchnią mineralną aktualnego "przedeptu" przechodzącego przez wzgórze, oświetlenie ciągu pieszego, ustawienie elementów małej architektury tj. ławki, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery, utwardzenie podstawy oraz punktowe doświetlenie kolumny wieńczącej wzgórze oraz ustawienie tablicy informacyjnej o historii miejsca oraz roli Napoleona I w historii Polski" - czytamy w opisie projektu. Przewidywany koszt to 271 tys. zł.

- Napoleon, choć jest postacią kontrowersyjną, ma jednak znaczenie w historii Polski, nawet wymieniany jest w hymnie narodowym. Szczecin ma bardzo bogatą historię, dlatego należy o niej przypominać. Wspomniane miejsce jest terenem ogólnodostępnym, zabytkowym, a zdegradowanym, warto o nie zadbać - mówi Patryk Jaskulski, radny miasta, lider i współautor wniosku.

ZOBACZ TEŻ:

Pomysły do SBO 2022 można było składać do 14 maja. Drogą internetową wpłynęło 158 projektów (24 ogólnomiejskie, 134 lokalne). Teraz będą one weryfikowane pod względem formalnym, a następnie pod kątem możliwości realizacji. W tym roku pula SBO to 16 700 000 zł.

Kopiec znajdujący się dziś przy szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie został usypany w 1808 roku przez żołnierzy francuskich, którzy postanowili uczcić w ten sposób trzydzieste dziewiąte urodziny Napoleona I. Ustawiono tu też popiersie cesarza.

W 1814 roku Prusacy, którzy ponownie odzyskali kontrolę nad Szczecinem, zmienili nazwę wzniesienia na Deutscher Berg i usunęli popiersie, zastąpiono je krzyżem pamięci niemieckich żołnierzy poległych w latach 1813–15. Do dziś na szczycie kopca zachowała się jedynie żeliwna kolumna z czasów pruskich.

Omawiany teren stanowi własność Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, ale jak mówi Patryk Jaskulski, władze uczelni wyraziły zainteresowanie projektem. Co ciekawe, PUM właśnie prowadzi inwestycję, która w niewielkim stopniu ingerować będzie w zabytkową przestrzeń "Wzgórza Napoleona", na co zgodę wyraził miejski konserwator zabytków.

Przy ul. Kolonowica powstaje właśnie Międzywydziałowe Centrum Dydaktyki Nr 3 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Gmach będzie stanowić siedzibę nowego kierunku uczelni - farmacji. Na obu jego kondygnacjach znajdą się: Zakład Technologii Postaci Leku oraz zakłady:

  • Technologii Środków Leczniczych,
  • Chemii Leków,
  • Farmakognozji,
  • Farmakologii z Farmadynamiką
  • i Farmakologii Społecznej.

ZOBACZ TEŻ:

Szczecin. Przy Wzgórzu Napoleona powstaje nowoczesny budynek...

Budynek będzie miał blisko 3000 m kw. powierzchni użytkowej 9009 m3 kubatury i 5 m wysokości. Bryła obiektu złożona zostanie z modułów 8 na 13 m. Elewację budynku zaplanowano w dwóch kolorach: białym i głęboko granitowym.

Ingerencja w kopiec dotyczy ułożenia nawierzchni dojazdu i planowane jest do czasu zakończenia eksploatacji istniejących nieopodal budynków gospodarczych, nieposiadających walorów zabytkowych oraz przewidzianych do rozbiórki w późniejszym terminie. Zakłada też nowe ukształtowanie tej części skarpy kopca, zgodnie z zaleceniami konserwatora.

Inwestycja PUM powinna być gotowa pod koniec roku. Wykonawcą jest firma FHU Multiprojekt ze Szczecina, która w przetargu zaproponowała 27 978 988,50 zł.

ZOBACZ TEŻ:

Gigantyczne spadki wpływów ze sprzedaży biletów komunikacji ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Super że remontujecie wszystko wokół.

A co z ul.Zimowskiego,druty z płyt wystaja,dziura na dziurze,ale nikogo to nie interesuje.....DZIEKUJEMY!

B
Borsq

Lokalne pijaczki będą zachwycone, że ktoś im miejscówkę wyremontuje.

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie