MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konwencje wyborcze zdominowane przez temat pedofilii w Kościele. Padły obietnice

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
- To my podjęliśmy walkę z pedofilią. Wprowadziliśmy rejestr pedofilów. A kto wtedy krzyczał, że to zamach na wolność? Platforma Obywatelska - mówił dzisiaj Jarosław Kaczyński. - Ten człowiek niczego nie rozumie - odpowiada Grzegorz Schetyna, lider Koalicji Obywatelskiej.

Obaj politycy byli dzisiaj w Szczecinie, bo PiS i Koalicja Europejska zorganizowały tu swoje konwencje przed majowymi wyborami do europarlamentu.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Na konwencję PiS do auli Uniwersytetu Szczecińskiego przyjechało tylu chętnych, że zabrakło wejściówek. Część osób musiała się zadowolić oglądaniem wystąpień na telebimie w sąsiedniej sali. Według organizatorów w spotkaniu uczestniczyło ponad tysiąc osób. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego był m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz kandydaci na europarla-mentarzystów, na czele ze szczecińskim posłem Joachimem Brudzińskim, ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Kaczyński oficjalnie poparł go jako najlepszego z kandydatów i poprosił o głosy na niego.

- Jest ostry, ale trzeba być ostrym - mówił Kaczyński.

Według niego, dopiero dzięki rządom PiS zachodniopomorskie zaczęło się rozwijać w dobrym kierunku. Lider PiS jednak sporo uwagi poświęcił problemowi pedofilii.

- To my pierwsi zaczęliśmy walkę z pedofilią. Nie ma przyzwolenia na to ohydne przestępstwo. Także w Kościele. Ale przestępstwa niektórych, nielicznych księży nie mogą być podstawą do obrażania katolików, ataku na Kościół - mówił.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Jego zdaniem to właśnie tradycyjne wartości są podstawą dobrej polityki, która służy obywatelom. Zapowiedział zaostrzenie przepisów karnych dotyczących pedofilii (nawet 30 lat więzienia) i podniesienie granicy wieku kontaktów seksualnych z nieletnimi, które są karalne (teraz to 15 lat).

- Dość seksualizacji dzieci - powiedział.

Premier Morawiecki przedstawił listę obietnic dla naszego regionu, m.in. rozbudowa lotniska w Goleniowie, inwestycje w drogi lokalne i ekspresowe, pogłębienie toru wodnego.

- Niedługo będziemy suwerenni pod względem dostaw gazu - mówił.

Schetyna odpowiada

Dwie godziny przed konwencję PiS, swoją miała Koalicja Europejska. O godzinie 10 w Operze na Zamku zgromadziło się kilkuset sympatyków KE. Oprócz Schetyny przyjechali liderzy partii wchodzących w skład Koalicji Europejskiej: Władysław Kosiniak -Kamysz (PSL), Włodzimierz Czarzasty (SLD), Marek Kossakowski (Zieloni) i kandydaci na europarla- mentarzystów. Jednym z głównych tematów konwencji stała się sprawa pedofilii w Kościele. Schetyna zaatakował Jarosława Kaczyńskiego, że ucieka przed problemem.

- Dlatego tak fałszywe są słowa faktycznego władcy dzisiejszego państwa partyjnego w Polsce. Słowa pana Kaczyńskiego o seksualizacji dzieci. Panie Kaczyński! Nic pan nie rozumie! Nic! Nie wie pan, skąd naprawdę płynie zagrożenie dla polskich dzieci. Dlaczego ucieka pan od problemu pedofilii? Widać, że pan i pana rządy nie rozwiążą tego problemu - mówił zapewniając, że PO rozprawi się z problemem, bo to „już sprawa państwa”.

Według Schetyny przez polityczne decyzje, policjantom nie pozwala się skutecznie walczyć z krzywdzeniem dzieci, bo nad pedofilami został rozpostarty parasol ochrony.

Kosiniak-Kamysz nawiązał do filmu Tomasza Sekielskiego o pedofilii w Kościele, który miał premierę w sobotę.

- Dobrze, że padły słowa przepraszam od biskupów, ale musimy pójść o krok dalej. Mówię to z najgłębszą troską o mój Kościół - mówił.

Podczas obu konwencji zaprezentowali się kandydaci na europarlamentarzystów.

Listę PiS otwiera Joachim Brudziński. Listę KE - Bogusław Liberadzki.

Konwencja Koalicji Europejskiej w Szczecinie [ZDJĘCIA]

Konwencja PiS w auli Uniwersytetu Szczecińskiego [ZDJĘCIA]

PKW rozlosowała numery list w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński