MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konwencja programowa PiS. Kaczyński: Musimy być kontynuatorami dzieła i myśli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Konwencja programowa PiS. Kaczyński: Musimy być kontynuatorami dzieła i myśli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Konwencja programowa PiS. Kaczyński: Musimy być kontynuatorami dzieła i myśli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Fot. Adam Jankowski
Ogłaszam mobilizację Prawa i Sprawiedliwości i całej Zjednoczonej Prawicy! Ale to nie hasło. To objazd kraju, bardzo wypróbowana metoda. (...) Naprzód i jeszcze raz naprzód. Do zwycięstwa – powiedział na zakończenie konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości w podwarszawskich Markach prezes Jarosław Kaczyński.

Sobotnia konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości była pierwszym tego rodzaju wydarzeniem od dłuższego czasu. Wzięli w niej udział najważniejsi politycy partii. Oprócz Jarosława Kaczyńskiego obecni są m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Ryszard Terlecki czy była premier Beata Szydło. Przemówienie wygłosił jednak tylko prezes partii.

Jarosław Kaczyński rozpoczął swoje wystąpienie od przeproszenia tych, dla których nie wystarczyło miejsca na dzisiejszym wydarzeniu. – Przepraszam, zawiedliśmy. Nie spodziewaliśmy się, że będzie nas tak dużo – powiedział, obiecując że następnym razem partia przygotuje się odpowiednio na dużą frekwencję. – Mam nadzieję, że inne rzeczy się udadzą – dodał.

W tym momencie uczestnicy wydarzenia zaczęli skandować "zwyciężymy". Wtedy prezes PiS zażartował: "Ale zanim zwyciężymy, to jeszcze przez chwilę mnie posłuchajcie".

"Musimy być kontynuatorami jego dzieła i myśli"

– Mój świętej pamięci brat mówił o nowoczesnym patriotyzmie. W tym krótkim przemówieniu (które zostało wyemitowane na początku konwencji - red.) nie mógł powiedzieć wszystkiego, ale my powinniśmy pamiętać (...), że to on miał rację, że to jego wskazania są właściwie dla Polski. My musimy być kontynuatorami jego dzieła i jego myśli. Musimy iść tą drogą którą wskazał. Ku celowi - Polsce, o którą chodzi – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"Patriotyzm to nie tylko emocja..."

Następnie wicepremier nawiązał do okoliczności, w których odbywa się dzisiejsze wydarzenie. Wspomniał, o bohaterskiej walce narodu ukraińskiego, która trwa już 101 dni. Jak mówił, walka ta jest m.in. o prawo do istnienia. – Bo nawet tego prawa najeźdźcy Ukrainie odmawiają – podkreślił.

– Te 101 dni chwały budzi nadzieję, jest wielką inspiracją. Budzi też refleksję o naszym patriotyzmie. Patriotyzm to nie tylko emocja, ale zobowiązanie do działania, do szczególnej bliskości, do wspólnoty narodowej zorganizowanej w państwo. Dla nas ta wspólnota musi być wspólnota demokratyczna w której obywatele wyłaniają władzę – kontynuował wicepremier. Jak podkreślił, najważniejszą ze wspólnot jest rodzina, to ona zapewnia trwałość narodu, następstwo pokoleń, przekazywanie wartości.

– Gdy w 2015 roku zdobywaliśmy władzę, to mieliśmy przygotowany (...) wielki program, program, który wywodził się właśnie z tego patriotyzmu, a także z tych jego elementów, których tu nie wymieniłem, z przekonania, że naród jest połączony solidarnością, że solidarność łączy się ze sprawiedliwością, a z kolei sprawiedliwość z równością praw i obowiązków, a wreszcie, że takim lepiszczem narodu dobrze funkcjonującego narodu jest także empatia, szczególnie wobec najsłabszych i to były założenia naszego programu, ale musimy postawić dzisiaj pytanie, jak potrafimy służyć ojczyźnie, jak potrafimy ten program zrealizować – mówił dalej lider PiS.

"Niespotykany w świecie charakter opozycji"

Jarosław Kaczyński zwracał uwagę na trudności, jakie jego partia napotykała na swojej drodze. – Mieliśmy opozycję, która była przeciwnikiem, często radykalnym, naszego sposobu myślenia – wskazał i dodał: "Wobec tego, że opozycja przybrała niespotykany w świecie charakter opozycji totalnej i zaczęła się odwoływać do sił zewnętrznych, musieliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy można podjąć próbę. Podjęliśmy ją".

Lider PiS wymieniał osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy. Mówił, że w roku 2021 dochody budżetowe państwa są większe o 205,7 mld zł niż w roku 2015, a dochody całej sfery finansów publicznych - o 406 mld zł. – To ogromna różnica – ocenił.

Kaczyński wskazał ponadto, że w 2022 roku wydatki na dzieci wzrosły o 200 mld zł. – W ciągu jednego roku będzie to już przeszło 62 mld zł – mówił. Polityk zapewniał, że rządzący nie zapomnieli również o seniorach. – Mamy niebywały wzrost środków na emerytury do 44 mld zł w 2022r. Patrząc na 13. emeryturę to przekazaliśmy na ten cel 43 mld zł. Dostarczyliśmy darmowe lekarstwa dla 3,5 mln seniorów – podkreślał. Prezes PiS przypominał też o obniżeniu wieku emerytalnego, przy zachowaniu prawa pracy do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn. Stwierdził, że są to "bardzo poważne osiągnięcia".

Kolejnym punktem były wydatki na obronę, które - jak mówił - wzrosły z 33 do 57 mld złotych, czyli o prawie 70 procent. – Ale to tylko ten rok. W przyszłym będzie to już przeszło 96 mld złotych – podkreślił i dodał: "Wyciągamy wnioski z tego, co się dzieje".

"Nasi przeciwnicy zwijali Polskę regionalną"

– Nasi przeciwnicy zwijali Polskę regionalną, likwidowali urzędy, komisariaty, poczty. Odbudujemy to: 150 komisariatów nowych, 627 nowych urzędów pocztowych, 4900 połączeń autobusowych finansowanych z tego nowego funduszu – mówił.

Wśród osiągnięć rządu prezes PiS wymienił także Centralny Port Komunikacyjny, który określił jako "naprawdę olbrzymią inwestycję". – W całych dziejach PRL żadna nie była tak wielka jak ta, ona zmieni charakter naszego kraju, ustawi go w centrum Europy i odpowie na pytanie: czy w Berlinie, czy w Warszawie – przekonywał. W wystąpieniu wicepremiera pojawił się też wątek
przedsięwzięć PKN Orlen z Arabią Saudyjską na paliwa płynne. – Dzięki temu do naszej części Europy będą płynęły dziesiątki milionów ton. Tu także jesteśmy zabezpieczeni – wskazał.

"W wymiarze gospodarczym daliśmy radę w 100 procentach"

Jarosław Kaczyński wspomniał też o niezwykle trudnego momentu ostatnich czasów - pandemii koronawirusa. – Rządzimy w trudnych czasach. Najpierw pandemia COVID. Tu stanęliśmy przed czymś niespodziewanym, co opanowało cały świat. Jeśli zadać pytanie, czy daliśmy radę, można powiedzieć, że w wymiarze gospodarczym, całkowicie, w 100 procentach – oświadczył.

Podkreślił tu, że o COVID-zie nie możemy mówić w czasie przeszłym. – Daj Boże żeby tak było, ale dzisiaj jeszcze nie możemy. On może wrócić, nawet najbliższej jesieni, także później – powiedział. Jak jednak dodawał, mimo pandemii udało się obronić miejsca pracy i przedsiębiorstwa. Dalej podkreślił: "Nasza gospodarka ciągle wzrasta i, choć trzeba sobie zdawać sprawę, że będzie to z trudnościami w najbliższych kwartałach, to ten wzrost jest bardzo poważny".

W dalszej części swojego wystąpienia prezes PiS ponownie odniósł się do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Stwierdził, że polskie społeczeństwo dokonało tu rzeczy niebywałej, przyjmując ponad 3 miliony ukraińskich uchodźców. Dodał, że dla uciekinierów nie stworzono obozów, a 2 miliony z nich nadal przebywa w naszym kraju.

Inflacja

– Na pewno będą nowe pomysły i nowe działania – powiedział prezes PiS. Odniósł się tu do jednego z najpoważniejszych aktualnych problemów. – Musimy opanować inflację. Nie będę tutaj przedstawiał żadnych scenariuszy, terminów. Bo naprawdę nikt odpowiedzialny, nawet wśród najlepszych ekonomistów, nawet wśród noblistów, nawet oni tego nie potrafią, a cóż dopiero prosty polityk – mówił. Podkreślił jednak, że inflacja zostanie opanowana. Wyraził przy tym nadzieję, że nie będzie to termin odległy. – Nie chcę powiedzieć, że w tym przypadku daliśmy radę, ale damy radę – zapewnił.

Kończąc swoje wystąpienie lider PiS ogłosił mobilizację swojej partii i całej Zjednoczonej Prawicy. – Ale to nie jest hasło. To objazd po kraju, stara bardzo wypróbowana metoda – podkreślił. Zapowiedział, że już jutro w pierwszą taką podróż wyruszy premier Mateusz Morawiecki. – Ale i ja w przyszłym tygodniu będę w drodze i ruszymy w tą drogę z tą opowieścią, którą tutaj starałem się państwu przedstawić i z wieloma innymi faktami – dodał.– Naprzód i jeszcze raz naprzód, do zwycięstwa – zakończył.

[/polecane]23129237, 23128859[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konwencja programowa PiS. Kaczyński: Musimy być kontynuatorami dzieła i myśli śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński