Konwencja Magdaleny Ogórek. "Duda niech się schowa, a...

  Konwencja Magdaleny Ogórek. "Duda niech się schowa, a Komorowski niech jedzie na polowanie" [wideo]

  AIP

  Głos Szczeciński

  Głos Szczeciński

  W Ożarowie Mazowieckim odbyła się Konwencja kandydatki SLD na prezydenta RP, Magdaleny Ogórek. - Państwo polskie powinno być nowoczesne, bezpieczne i przyjazne dla obywateli - podkreślała Ogórek. - To rewolucyjne wystąpienie lewicowego polityka pierwszy raz od lat - ocenił dr Rafał Chwedoruk, politolog UW.

  Na miejsce konwencji Magdalena Ogórek wybrała Ożarów Mazowiecki by pokazać, że jest kandydatką niezależną, dbającą o interesy zwykłych ludzi. - Jestem spoza układu politycznego. Nie należę do warszawskich salonów - mówiła kandydatka SLD na prezydenta RP. - Polacy powinni być społeczeństwem obywatelskim, a nie tylko martwym kranem, przez który płynie ciepła woda. Wierzę, że Polska to wy, a nie oni - podkreśliła.

  Na sali zgromadziło się kilkaset osób, a zainteresowanie mediów było podobne do Konwencji Andrzeja Dudy. Zgromadzeni wymachiwali balonikami, chorągiewkami i plakatami z Magdaleną Ogórek. Gdy kandydatka SLD stanęła na mównicy, co kilka zdań przerywały jej brawa i okrzyki "Magda!".

  Zanim jednak Ogórek pojawiła się na scenie, przemówili samorządowcy: Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świnoujścia, Dariusza Ejchart, burmistrz Sulęcina, Karolina Pawlicak, w-ce prezydent Kalisza i Patryk Lewicki, najmłodszy starosta Polski. To przykłady ludzi lewicy, na których przed wyborami samorządowymi nikt nie stawiał, podobnie jak teraz na Magdalenę Ogórek. - Nie wierzę w sondaże - mówiła Beata Moskal-Słaniewska. - Na mnie też nikt nie stawiał, a historia lubi się powtarzać - wtórował Dariusz Ejchart. Ogórek ma pójść śladem partyjnych kolegów i wbrew sondażom osiągnąć dobry wynik w wyborach prezydenckich. - Jesteśmy pewni, że dostanie się do II tury. Pytanie tylko czy spotka się w niej z Bronisławem Komorowskim czy Andrzejem Dudą? - zastanawiał się Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD.

  O tak dobry wynik nie będzie łatwo, bo lewica nie jest już tak mocna jak kiedyś. - Potencjał SLD to bycie partią numer trzy w Polsce. Musiałoby stać się coś bardzo dziwnego, żeby Ogórek wyprzedziła kandydatów PO i PiS - ocenił dr Rafał Chwedoruk, politolog Uniwersytetu Warszawskiego.

  Ogórek do szerszego elektoratu mogła trafić właśnie swoją Konwencją. - Państwo polskie powinno być nowoczesne, bezpieczne i przyjazne dla obywateli - podkreśliła kandydatka SLD w przemówieniu. - Mandat prezydenta jest najważniejszą służbą dla państwa i nie może być traktowany jak luksusowy wypoczynek. Prezydent nie może chować się przed najważniejszymi sprawami w obawie o spadek poparcia wyborców - mówiła.

  Te najważniejsze sprawy dotyczą zwykłych ludzi. Między innymi poruszony został wątek wieku emerytalnego. - Tę decyzję powinni podjąć wszyscy Polacy, a nie posłowie w parlamencie - przekonywała. - Jestem również przeciwko uciskowi fiskalnemu i skarbowemu. Najubożsi powinni być zwolnieni z podatków - dodała Ogórek. Kandydatka SLD na prezydenta RP poparła również przyjęcie ustawy o in vitro. - Nie wyobrażam sobie, żeby państwo zabraniało szczęścia tym obywatelom, którzy chcą mieć dzieci - podkreśliła.

  Znacznie szerszym echem odbiły się jednak wypowiedzi Ogórek odnośnie polityki zagranicznej. - Zdecydowanie potępiając rosyjską agresję na Ukrainę, ja nie wahałabym się odpowiedzieć na depeszę Władimira Putina i podniosłabym słuchawkę, by do prezydenta Federacji Rosyjskiej zadzwonić - powiedziała. - Będę dążyć do normalizacji stosunków z Rosją. Nie stać nas, by rosyjskie media określały Polskę jako wroga Rosji numer jeden - wyjaśniła kandydatka SLD.

  Wcześniej odniosła się też do zarzutów pod swoim adresem odnośnie młodego wieku i braku doświadczenia. - Na szczęście to nie media, a konstytucja stanowi, kto może być prezydentem w naszym kraju. Słyszę zarzuty, że nie byłam ministrem, że nie byłam marszałkiem Sejmu. To prawda. Jestem spoza jakiegokolwiek układu politycznego - wyjaśniła.

  Magdalena Ogórek nie wstydzi się też bezpłatnego stażu, jaki swego czasu odbyła w kancelarii prezydenta. - Pracowałam w administracji publicznej przez wiele lat. Tak, również na bezpłatnym stażu, który tak bezlitośnie wytykają mi krytycy. Chcę zwrócić się w tym miejscu do tysięcy młodych ludzi na stażach i praktykach, bo dobrze ich rozumiem. Wiem, że oni marzą, jak ja kiedyś marzyłam, by te bezpłatne staże w końcu zmieniły się w umowy o pracę, czyli dobro w naszym kraju nieosiągalne - powiedziała Ogórek.

  Kandydatka SLD ostro skrytykowała też Platformę Obywatelską i Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. - Swój urząd w pałacu zaczęłabym od audytu, bo szanuję każdą złotówkę z publicznej kasy. Kancelaria prezydenta jest na czwartym miejscu najdroższych w Europie. Tańszy w utrzymaniu jest dwór króla Norwegii - wytknęła swojemu kontrkandydatowi Ogórek.

  Pojawiły się też postulaty z pierwszego wystąpienia kandydatki SLD z 18 stycznia, a więc konieczność spisania prawa od nowa, modernizacja armii i powołanie gwardii narodowej. I podobnie jak miesiąc temu, także i teraz Magdalena Ogórek nie odpowiedziała na żadne pytania dziennikarzy.

  - Czy to jest lalka Barbie, czy kandydatka na prezydenta? - zastanawiał się Jan Tomaszewski z PO w rozmowie z dziennikarzem Agencji Informacyjnej Polskapresse. - Pani Ogórek powinna odpowiedzieć na pytania dziennikarzy, na pytania ludzi, którzy reprezentują opinię publiczną. Są przecież niewyjaśnione sprawy z jej mężem. A do męża cezarowej nie powinno być żadnych wątpliwości i ta sprawa musi zostać wyjaśniona - podkreślił Tomaszewski.

  Sensu unikania mediów nie widzi też dr Rafał Chwedoruk. - Specjaliści od marketingu znaleźliby jakieś zalety takiego postępowania. Jednak wyborcy cierpią na deficyt wiedzy o Magdalenie Ogórek, więc dla niej unikanie mediów nie jest korzystne. Powinna raczej wyskakiwać z każdej lodówki. W końcu ma doświadczenie medialne i potrafiłaby odpowiedzieć na kilka pytań. SLD zawsze narzekało na brak sympatii mediów, więc taka taktyka tym bardziej jest błędna - ocenił politolog UW.

  Lewica jest jednak pewna swego. Politycy SLD byli zachwyceni wystąpieniem Magdaleny Ogórek i przewidują duży sukces. - To było świetne, energetyczne i żywe przemówienie, uwzględniające problemy, o których rządzący z PO i PSL zapominają od lat. Na taką kandydatkę czekaliśmy. Inteligentna, mądra, na dodatek szlachetnej urody. To może być świetna prezydent - przekonywał Dariusz Joński, rzecznik prasowy SLD w rozmowie z dziennikarzem AIP.

  Bardziej dosadny był przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej na Mazowszu. - To było najlepsze z dotychczasowych przemówień. Niech się Duda schowa, a Komorowski niech jedzie na polowanie. Najlepsze przemówienie, zawierające dużo konkretów, poruszające kontrowersyjne sprawy. Każdy kandydat powinien się teraz do nich odnieść - ocenił Włodzimierz Czarzasty pytany przez dziennikarza AIP.

  Konwencja Magdaleny Ogórek przypadła do gustu nawet niektórym politykom opozycji. - To wystąpienie było zdecydowanie lepsze niż Bronisława Komorowskiego - stwierdził Ryszard Czarnecki z PiS w rozmowie z dziennikarzem AIP. - Jednak do Andrzeja Dudy jeszcze sporo brakuje. Plusem niewątpliwie było inteligentne odbicie piłeczki dotyczącej bezpłatnych stażów i stanięcie tym samym w obronie wielu młodych ludzi - dodał. - Pani Ogórek niepotrzebnie jednak wypowiadała się na temat polityki zagranicznej, o której powinna więcej poczytać. To były mało rozważne zdania - ocenił Czarnecki.

  Choć według Tadeusza Iwińskiego lepiej powiedzieć cokolwiek, niż temat przemilczeć. - Pani Ogórek chyba jako jedna mówiła o sprawach międzynarodowych - powiedział poseł SLD dziennikarzowi AIP. - Na przykład na konwencji PiS-u w ogóle nie było o tym mowy. Dokonała jednoznacznej i krytycznej oceny polityki rosyjskiej, mówiąc o potrzebie dialogu i partnerstwa z Rosją - dodał.

  Warto się jednak zastanowić, na ile poruszane przez Magdalenę Ogórek kwestie leżą w kompetencjach prezydenta. - Zarówno pani Ogórek jak i pan Duda wypowiadają się w wielu tematach, ale zapominają o jednym. U nas prezydent jest pierwszą osobą w państwie, ale nie jest najważniejszy. Jego funkcja jest reprezentatywna, a głównym zadaniem jest wspieranie rządu - powiedział Jan Tomaszewski dziennikarzowi AIP. - W Anglii kto rządzi, premier czy królowa? A w Niemczech kanclerz Merkel czy prezydent? A u nas jak jest? - wyliczał poseł PO. - Pani Ogórek i pan Duda uprawiają populizm, bo wygrywając wybory nie będą mogli niczego zrobić. Realne zmiany przeprowadza rząd i parlament - podkreślił Tomaszewski.

  Czy możemy więc powiedzieć, że ta konwencja to przerost formy nad treścią? - Jeśli chodzi o formę to zdecydowanie był jej przerost - ocenił dr Rafał Chwedoruk w rozmowie z dziennikarzem AIP. - Za dużo reżyserii. Należy pamiętać, że odbiorcami są nie tylko młodzi wyborcy, ale też tradycyjny elektorat SLD, ceniący sobie pokorę i merytoryczność - dodał politolog UW. - Jeśli chodzi o treść, jest to najbardziej rewolucyjne wystąpienie lewicowego polityka od lat. Dużo mocnej krytyki wymierzonej w Platformę Obywatelską, podanie konkretnych przykładów, jak porównanie kosztów prowadzenia kancelarii Bronisława Komorowskiego i dworu króla Norwegii na niekorzyść polskiego prezydenta. Usłyszeliśmy też daleko idące wypowiedzi odnośnie polityki wschodniej - powiedział Chwedoruk.

  Konwencja miała na celu jedno. Przekonać do Magdaleny Ogórek elektorat SLD oraz zapewnić głosy innych wyborców. - Mówiła z serca, od siebie, bez kartki i promptera. Gratuluję jej i trzymam kciuki, żebyśmy 10 maja mieli pierwszą kobietę prezydent w Polsce - podkreślił Dariusz Joński z SLD.

  Jednak opozycja nie daje Magdalenie Ogórek zbyt wielkich szans. - Widzę ją w II turze tylko w wypadku nagłej zmiany ordynacji wyborczej i kwalifikacji do II tury trzech kandydatów. Ale tak na poważnie, jak osiągnie 10 procent poparcia to się uśmiechnie i powie, że to świetny wynik - przewidywał Ryszard Czarnecki z PiS.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.gs24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Głosuj na najlepszych nauczycieli i szkoły

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  Nasze Dobre z Pomorza 2018 | Głosowanie zakończone

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!

  SPORTOWIEC ROKU | Zgłoś najlepszego sportowca!