Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontynuowali prace pomimo zakazu

Celina Wojda
Celina Wojda
W budynkach przy ulicy Grodzkiej inwestor prowadził prace termoizolacyjne, chociaż wiedział, że jest to niezgodne z prawem.

- Wezwaliśmy przedstawicielkę wspólnoty mieszkaniowej i poinformowaliśmy o tym, że w budynku są gniazda jerzyków - mówi Anna Ołów-Wachowicz, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. - Wyjaśniliśmy, że grozi za to kara grzywny lub aresztu. Nakazaliśmy przerwanie prac i sporządzenie ekspertyzy ornitologicznej.

Ekspertyza RDOŚ potwierdziła obecność jerzyków w modernizowanych budynkach. Cała sprawa została zgłoszona do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (PINB), bo tylko ta organizacja może wydać polecenie o niezwłocznym demontażu rusztowań, które uniemożliwiają powrót ptaków do siedlisk.

Niestety, wspólnota nie dostosowała się do zaleceń RDOŚ. Prace termoizolacyjne trwały dalej, a opinia nie dotarła. Na miejsce została wezwana straż miejska, która także pouczyła przedstawicieli wspólnoty o konsekwencjach, jakie niesie za sobą dalsze kontynuowanie prac.

- Decyzja PINB jest jednoznaczna - bezzwłoczny demontaż rusztowań oraz przerwanie prac - mówi Anna Wachowicz. - Decyzja ta może zostać zmieniona tylko wtedy, gdy RDOŚ wyda zgodę na niszczenie siedlisk. Takie pozwolenia możemy wydać na wniosek, jaki do nas wpłynie i tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zostanie udowodnione, że nie ma rozwiązań alternatywnych i nie jest to szkodliwe dla bytowania ptaków. Jeżeli zostaną wybudowane np.: budki i ekspertyza wykaże, że spełniają one wymogi to też takie pozwolenie może być wydane.

Sytuacja z ulicy Grodzkiej nie jest pierwszą taką sprawą. Lato jest okresem lęgowym jerzyków, dlatego zanim zaczniemy jakiekolwiek prace budowlane powinniśmy się upewnić, czy w budynku nie ma gniazd gatunków chronionych.

- Przed rozpoczęciem prac remontowych zarządca powinien wykonać ekspertyzę przyrodniczą stwierdzającą obecność lub brak chronionych gatunków ptaków i nietoperzy w danym obiekcie budowlanym - mówi rzeczniczka RDOŚ. - Ekspertyzę może wykonać osoba fizyczna, merytorycznie związana z ornitologią i chiropterologią, lub też pracownik naukowy placówki, zajmującej się ochroną gatunkową zwierząt, absolwent kierunków przyrodniczych uczelni wyższych. W przypadku konieczności zniszczenia podczas prac budowlanych siedlisk ptaków i nietoperzy objętych ochroną, należy uzyskać wymienione powyżej zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, przy jednoczesnym zapewnieniu zastępczych miejsc lęgowych np. poprzez zawieszenie budek lęgowych dla ptaków i budek lub schronów dla nietoperzy - jeżeli nie wpłynie to negatywnie na populację tego gatunku w mieście.

Zobacz też:
Wideo: Pałac w Stolcu - przygotowania do wielkiej renowacji

2. PZU Maraton Szczeciński za nami. Wygrali Paweł Kosek i Ew...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński