Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjne Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Boją się co będzie zimą

arciwum
Nie cichnie dyskusja na temat wyglądu placu Solidarności, pod którym uruchomione zostanie Centrum Dialogu Przełomy.
Nie cichnie dyskusja na temat wyglądu placu Solidarności, pod którym uruchomione zostanie Centrum Dialogu Przełomy. arciwum
Nie cichnie dyskusja na temat wyglądu placu Solidarności, pod którym uruchomione zostanie Centrum Dialogu Przełomy. Pojawiły się obawy, że zimą nie będzie można tu zorganizować żadnej oficjalnej uroczystości.

Kontrowersje wokół Centrum Dialogu Przełomy pojawiły się po tym, jak na jego dachu - czyli placu Solidarności zaczęli jeździć deskorolkarze.

- To, co zobaczyliśmy w miejscu pamięci szczecińskich ofiar, którzy walczyli o wolność, przypomina raczej skatepark i budzi nasz oczywisty sprzeciw - mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności. - Na dodatek dotarły do nas informacje, że tuż po za-braniu płotu odgradzającego plac budowy, na miejscu pojawiła się młodzież z deskorolkami. Obawiamy się nasilenia takiej aktywności w miejscu, którą w tym miejscu uważamy za naganną.

Deskorolkarze zapewniają, że nie chcą placu zniszczyć czy zniweczyć historię.

- To fajny teren do jazdy na desce, jest betonowy, ciekawie wygięty, można tu ćwiczyć różne triki - napisał na naszym forum Michał. - Nie widzę w tym nic złego, żeby w tym miejscu spotykali się młodzi ludzie, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Po opisaniu tematu w "Głosie Szczecina" naszym forum zawrzało.

- Deskorolkarze są ok i fajnie, że jeżdżą, ale czy po-winni jeździć tam? - pyta Internauta lukas. - To przecież pomnik pamięci tych, do których strzelano i którzy zginęli w tamtych czasach. W Berlinie też jest ciekawa bryła pomnik Holokaustu i głupia młodzież zaczęła robić sobie wyścigi i zabawy pomiędzy bryłami labiryntu. Jest tam codziennie straż i pilnuje, żeby nie robić sobie jaj z miejsca, które ma upamiętniać tragedie ludzi.

- Dajmy młodym żyć! - napisał Wojtek. - Pozwólmy młodzieży odnajdować się w mieście, w przestrzeni. Dajmy w końcu młodym ludziom prawo do bytu i przebywania, do realizacji własnych planów i pasji. Bez względu na styl, język, wykształcenie. Tylko otwartość jest twórcza. Etap Solidarności dał nam dużo ale to już przeszłość. Jesteśmy Im wdzięczni i chętnie teraz oddamy im fotele i piloty do telewizorów. Niech jadą na grzyby i do sanatorium. My chcemy Szczecina, w którym można żyć, oddychać, egzystować.

Pojawiły się też obawy co do samego kształtu placu Solidarności. Z powodu nierównej nawierzchni orkiestra i wojsko nie chcą się tu pojawiać na uroczystościach, ponieważ oddziały służb mundurowych nie wykonują musztry na powierzchniach innych niż płaskie.

- Nasuwa się pytanie, co będzie w grudniu kiedy będzie śnieg i lód? - pisze w liście do redakcji Juliusz Słowacki, prezes Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 70'/Styczeń 71'. - Czy starsi i schorowani kombatanci ruchów niepodległościowych i zwykli mieszkańcy będą w stanie godnie uczcić pamięć ofiar grudnia 70. roku? Czy właśnie o to chodziło twórcom Centrum Dialogu Przełomy? Zniszczenie placu, na którego zagospodarowanie miasto wyłożyło ponad dwa miliony złotych naszych publicznych pieniędzy, wywiezienie ziemi przesiąkniętej krwią ofiar, zmarginalizowanie funkcji pomnika Anioła Wolności i skonfliktowanie społeczeństwa w dyskusjach na tle szczecińskiej historii i jej interpretacji przez różne środowiska społeczne.

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pełnomocniczka marszałka ds. Centrum Dialogu Przełomy uspokaja i zaprasza wszystkich zainteresowanych do dyskusji.

- Na placu będzie można organizować wszelkie uroczystości także zimą - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. - Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i zakończyć niepotrzebny konflikt organizujemy debatę na temat wykorzystania powierzchni publicznej jaką jest plac Solidarności. Serdecznie zapraszamy przedstawicieli Solidarności, Stowarzyszenia Grudzień 70'/Styczeń 71', deskorolkowców i wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

Spotkanie odbędzie się 24 września o godzinie 16 w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński