Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół e-papierosa. Wprowadzić zakaz palenia w komunikacji miejskiej?

Marek Jaszczyński [email protected]
– Ludzie nie wiedzą, że "dymek” totylko nieszkodliwa para wodna – uważaPaweł Weręgowski, fotograf (na zdjęciu).
– Ludzie nie wiedzą, że "dymek” totylko nieszkodliwa para wodna – uważaPaweł Weręgowski, fotograf (na zdjęciu). Sebastian Wołosz
Coraz bardziej modny papieros elektroniczny wzbudza skrajne emocje wśród pasażerów.

- Nieraz spotkała mnie niemiła sytuacja, gdy paliłem e-papierosa - mówi Paweł Weręgowski, fotograf. - Kierowca autobusu linii 75 próbował mnie wyrzucić z pojazdu. Drugi raz, gdy jechałem w tramwaju pewna staruszka powiedziała motorniczemu, że ćpam. Znowu awantura.

Co to jest e-papieros

To inhalator mieszaniny wody, często gliceryny i przede wszystkim glikolu propylenowego. Ten ostatni związek jest ponadto masowo dodawany do leków, żywności i kosmetyków. Substancją szkodliwą w e-papierosach jest jedynie nikotyna, ale w niewielkiej ilości. Mgła z e-papierosa może zawierać maksimum 2 procent nikotyny. Ale zdania odnośnie szkodliwości nałogu są podzielone.

- Nie chcę jeździć i wdychać dymu - mówi pani Jolanta, która zgłosiła się do redakcji. - Skoro jest zakaz palenia to dotyczy także tych fajek.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego potwierdza, że uchwałą nr XII/268/11 Rady Miasta Szczecin z dn. 24.10.2011 roku & 12 pkt. 7 cyt: "Palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu jest zabronione", w wykazie czynności zabronionych nie wymienia używania e-papierosa.

- Należy uznać, iż czynność taka nie jest zabroniona - mówi Irena Starosta ze ZDiTM. - Obecnie nie odnotowuje się przypadków palenia e-papierosów w pojazdach komunikacji miejskiej, nie odnotowano również skarg od pasażerów w tej sprawie.

Jednak ZDiTM zwraca uwagę, że jazda pasażera lub prowadzącego pojazd z przedmiotem w ustach, w sytuacji nagłego hamowania pojazdu może stanowić zagrożenie dla jego zdrowia lub zdrowia współpasażerów.

- Dlatego też pracownicy służb nadzoru ruchu ZDiTM mając na uwadze bezpieczeństwo w przypadku ujawnienia takich przypadków, zobowiązani zostali do przeprowadzania rozmowy z każdym pasażerem i prowadzącym, którzy palą epapierosy podczas jazdy środkami komunikacji miejskiej - dodaje Starosta.

W Poznaniu zakaz

Inaczej jest w Poznaniu, gdzie zgodnie z regulaminem przewozów taki zakaz obowiązuje.

- Zgodnie z naszymi ekspertyzami prawnymi zakaz palenia dotyczy nie tylko tytoniu, ale również papierosów elektronicznych - mówi Wojciech Kordys, kierownik w Zarządzie Transportu Miejskiego w Poznaniu. - Nie mieliśmy poza jednym przypadkiem problemów z jego egzekwowaniem. Zdarzył się jeden pan - bardzo przywiązany do nałogu, który powoływał się na własne interpretacje.

Podobne prawo chce wprowadzić także stolica, po skargach od pasażerów.

E-papieros szkodzi? Podyskutuj na forum!

Opinia eksperta: Nie palić w tramwaju

prof. Tomasz Grodzki, dyrektor szpitala w Zdunowie

- E-papierosy mają nikotynę. Tak czy owak zawierają czynniki rakotwórcze. Przypomnę, że dym tytoniowy zawiera około 4 tysięcy substancji, z czego 55 ma udowodnione działanie rakotwórcze. Nie jest do końca zbadane jakie działanie ma palenie e-papierosa, ale moim zdaniem w miejscach publicznych należy się powstrzymać od palenia. Niezależnie czy to tradycyjny papieros czy elektroniczny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński