MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrolerzy w domach Polaków! Mija termin opłacenia abonamentu RTV. Kto nie musi go płacić? 13.07.2024

MS
Wideo
od 16 lat
Abonament RTV jest obowiązkowy, a za kilka dni misja termin jego opłacenia. Kontrolerzy mogą zapukać do Twoich drzwi. Kary za nieopłacanie abonamentu są dotkliwe, a Poczta Polska chce uregulować tę kwestię. Wysłała już wiele listów z wezwaniem wpłaty. Jest też grupa osób, która jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV!

Kontrolerzy w domach Polaków. Kto nie musi płacić abonamentu?

Jeżeli posiadasz w domu odbiornik radiowy lub telewizyjny, musisz opłacać abonament RTV. Są jednak wyjątki od tej reguły. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała listę osób, które są zwolnione z płacenia abonamentu RTV. Szczegóły w naszej galerii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kto musi opłacać abonament RTV?

Konieczność uiszczania opłat abonamentowych dotyczy każdego gospodarstwa domowego, w którym znajduje się minimum jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Jednak niezależnie od ilości posiadanych odbiorników w domu czy samochodzie stanowiącym ich własność, osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową.

Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym budynku bądź zespole budynków wnoszą również publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

Należy pamiętać, że opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów!

Wysokość abonamentu RTV w 2024 roku

Podobnie jak w tym roku, będzie to 8,70 złotych, a zatem w skali roku abonent zapłaci 104,40 złotych. Opłata za miesiąc użytkowania odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego będzie wynosiła 27,30 zł. Rocznie odbiorca poniesie koszt 327,60 zł.

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.

Kara za nieopłacanie abonamentu RTV

W przypadku ujawnienia unikania regulowania obowiązkowej daniny pada wezwanie do zapłaty 30-krotności miesięcznej stawki abonamentu RTV. Dodatkowo wymagane jest uregulowanie zaległych wpłat.

Jeśli nie zapłaciłeś abonamentu RTV z góry na cały rok, to termin wpłaty kolejnych transz upływa 25. dnia każdego miesiąca.

Sprawą kontroli zajmuje się Poczta Polska. To właśnie specjalni pracownicy państwowego giganta zajmują się sprawdzaniem opłat za abonament. Jak przyznaje sama poczta, na celowniku kontrolerów są jednak najczęściej firmy i instytucje.

Portal Wirtualnemedia.pl poinformował, że w pierwszej połowie 2023 roku łącznie przeprowadzono 5958 egzekucji z tytułu niepłacenia abonamentu RTV. W całym 2022 roku było ich w sumie aż 46 255.

W liście od Poczty Polskiej jasno wskazane będzie, iż dana osoba ma tylko 7 dni na to, aby opłacić abonament RTV. W przypadku zignorowania wezwania wystawiony zostanie tytuł wykonawczy, a skarbówka otrzyma specjalne pismo, gdzie wskazane będzie, iż dany płatnik nie uregulował należnego abonamentu RTV.

Nieopłacenie abonamentu RTV ostatecznie skończyć się może zajęciem należnych pieniędzy z rachunku bankowego, emerytury, pensji, nadpłaty podatku, czy nawet nieruchomości oraz akcji i obligacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński