MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje dietetyczne finansowane przez pracodawcę, to nowy trend w świadczeniach pozapłacowych. Zyska na popularności? [7.05.2022 r.]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Coraz ważniejsze staje się dbanie pracodawcy zarówno o zdrowie, jak i samopoczucie pracowników w przekonaniu jak duży wpływ mają one na efektywność w pracy.
Coraz ważniejsze staje się dbanie pracodawcy zarówno o zdrowie, jak i samopoczucie pracowników w przekonaniu jak duży wpływ mają one na efektywność w pracy. Tomasz Hołod / Polska Press
Pandemia skłoniła nas do zmian w wielu sferach życia, ale najwięcej dynamiki mają one w środowisku pracy. Poza zupełnie nowym spojrzeniem na pracę z domu kojarzoną dotychczas tylko z wybranymi zawodami jako telepraca, mamy skorygowane spojrzenie na biuro i jego wyposażenie, drogę do miejsca pracy - w tym sposób docierania tam i z powrotem. Zmieniły się też oczekiwania pracowników wobec pracodawcy. W tym kontekście ważną rolę odgrywają zmiany w rankingu najbardziej upragnionych świadczeń pozapłacowych.

Najbardziej wymagający w tym względzie specjaliści oraz członkowie kadry zarządzającej rozważają dziś co lepsze: gwarantowany czterodniowy tydzień pracy czy urlop bez ograniczeń. Pracownicy niżsi rangą gotowi są zadowolić się rozszerzeniem pakietów medycznych - zwłaszcza o wsparcie psychologa i psychiatry, a dotychczasowe karnety na siłownię chcieliby zamienić na bon na mobilne dojazdy do pracy: samochodem elektrycznym, elektrycznym skuterem lub hulajnogą a w ostateczności rowerem z napędem elektrycznym.

W większości polskich firm dużą wagę przywiązuje się do posiłków w pracy. Bardzo pozytywnie zarówno pracownicy jak i pracodawcy przyjęli wprowadzoną od 1 marca br. podwyżkę limitów dopłat do posiłków nieobarczonych PIT i ZUS. A teraz coraz większą popularność zyskuje aspekt zdrowotny tych posiłków, w tym finansowanie przez pracodawców konsultacji dietetycznych.

Nowy trend w świadczeniach pozapłacowych: jeszcze więcej dla zdrowia

Badanie „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” Dailyfruits pokazało, że co trzeci zapytany pracownik chciałby szerzej korzystać z benefitów oferowanych przez pracodawcę wspierających jego zdrowie.

Jednym z preferowanych rozwiązań wskazywanych często przez pracujących poza opieką medyczną w szerokim zakresie są także konsultacje dietetyczne. Pracownicy nie tylko chętnie skorzystaliby z takich spotkań ze specjalistą zaoferowanych przez pracodawcę, ale także dostrzegają potrzebę wprowadzania do firm programów edukacji żywieniowej. Według 29% pracujących Polaków byłaby ona pomocna przede wszystkim w zmianie nawyków żywieniowych spowodowanych zajadaniem stresu.

Nikogo pewnie nie dziwi fakt, że większość zapytanych pracowników za najbardziej wartościowe benefity postrzega od momentu, w którym zaczęliśmy funkcjonować w pandemii, te związane z kategorią zdrowia. Wśród benefitów wspierających zdrowie i budujących odporność respondenci badania Dailyfruits wymieniali zarówno opiekę medyczną w szerokim zakresie, jak i również:

  • spotkania ze specjalistami m.in. dietetykiem czy trenerem personalnym,
  • zdrowe przekąski w biurze,
  • dni zdrowia,
  • czy cykliczny program edukacji żywieniowej.

Na liście znalazła się także możliwość realizacji w firmie ćwiczeń czy gier zespołowych, a nawet dostęp do firmowych rowerów. Jak pokazało wiele badań zrealizowanych w okresie i po pandemii, m.in. badania Dailyfruits, sami pracownicy zaczęli sygnalizować coraz większe potrzeby związane z ich pogarszającą się kondycją fizyczną i psychiczną oraz chęć otrzymania od pracodawcy wsparcia w tym zakresie.

Benefity pracownicze w nowej normalności: kurs na dobrostan

Zmiany, jakie zaszły w okresie ostatnich 2 lat na rynku pracy pod wpływem pandemii i jej skutków, wciąż wymagają od pracodawców tworzenia miejsc pracy mocniej wspierających dobrostan pracownika.

- Dlatego coraz więcej organizacji wprowadza kulturę prozdrowotną, która umożliwia holistyczne spojrzenie na potrzeby i zadbanie o dobrostan zarówno fizyczny, jak i psychiczny zatrudnionych osób. Coraz ważniejsze staje się dbanie pracodawcy zarówno o zdrowie, jak i samopoczucie pracowników w przekonaniu jak duży wpływ mają one na efektywność w pracy – komentuje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Ostatnie dwa lata funkcjonowania w pandemicznej rzeczywistości dodały wielu z nas kilogramów, osłabiły stan zdrowia, rozregulowały rutynę dnia oraz pogorszyły nawyki żywieniowe.

Firma 2022: jeszcze więcej dla zdrowia pracowników

Rok 2022 z dynamicznie zmieniającą się na rynku pracy sytuacją i z wojną, która wybuchła pod koniec lutego br. za naszą wschodnią granicą wytyczył pracodawcom kolejne wyzwania w obszarze inwestowania w zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników.

Coraz więcej firm zrozumiało, że dbałość o profilaktykę zdrowotną pracowników przestała sprowadzać się do modnego wellbeingu, a wymaga kompleksowych programów prozdrowotnych w firmach. Jednym z jego istotnych elementów stają się programy edukacji żywieniowej realizowane dla pracowników w różnych formach.

Pracownicy zauważają korzyści wynikające z ich wdrożenia w swojej organizacji. Dla 29% zapytanych pracujących Polaków jest to szansa na zmianę nawyków żywieniowych spowodowanych zajadaniem stresu. Z kolei 26% osób deklaruje, że choruje i napotyka sprzeczne informacje na temat diet, a 23% ankietowanych ma za sobą wiele nieudanych prób odchudzania na własną rękę. Spośród respondentów badania „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” 17% przyznaje, że zmaga się z nadwagą lub otyłością i chętnie skorzysta z pomocy specjalistów ds. żywienia.

Konsultacje z dietetykiem: mile widziane przez co trzeciego badanego pracownika

Jedną z form wsparcia ze strony pracodawców, które spotykają się z pozytywną opinią pracowników, są na przykład cykliczne wizyty dietetyka w firmie. Wynika to zarówno z potrzeb sygnalizowanych w wielu organizacjach przez samych pracowników, jak również z rosnącej świadomości pracodawców, którzy zaczynają dostrzegać potrzebę wprowadzenia firmowych programów żywieniowych.

W efekcie pracodawcy sięgają po konkretne rozwiązania dla pracowników, jak webinaria z dietetykami, konsultacje z analizą składu ciała, firmowe eventy z edukacją żywieniową.

Niezawodny sprzęt do pracy

Materiały promocyjne partnera

Badanie Dailyfruits pokazało, że aż co trzeci zapytany Polak chciałaby zostać objęty długotrwałą opieką dietetyczną przez pracodawcę. Wpływ na rosnące potrzeby pracowników w tym zakresie miała zapewne również pandemia i skutki związanej z nią pracy zdalnej, jak na przykład gorsze samopoczucie, rozregulowana rutyna dnia i dodatkowe kilogramy.

Co raz więcej pracodawców obserwuje konsekwencje tych problemów, przekładających się na efektywność biznesową i zdaje sobie sprawę, że pracownicy potrzebują kompleksowego wsparcia i programów prozdrowotnych, a jednym z jego elementów jest coraz częściej także współpraca z dietetykiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński