Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Wieniawskiego - We wtorek zagrał najmłodszy z Polaków

Marek Zaradniak
Podczas wtorkowych przesłuchań słuchaliśmy m.in. Amerykanina Luke Hsu. Przy fortepianie towarzyszyła mu Hanna Holeksa
Podczas wtorkowych przesłuchań słuchaliśmy m.in. Amerykanina Luke Hsu. Przy fortepianie towarzyszyła mu Hanna Holeksa Waldemar Wylegalski
We wtorek podczas kolejnych przesłuchań I etapu XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zaprezentowało się dziesięcioro uczestników. Był wśród nich najmłodszy z Polaków, poznaniak Robert Łaguniak, jeszcze niedawno uczeń Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, a w tej chwili już student Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dr Kariny Gidaszewskiej.

Tymczasem dziś ostatnia seria przesłuchań I etapu. Wieczorem jury ogłosi kto zakwalifikował się do II etapu, którego przesłuchania rozpoczynają się w czwartek rano. Wśród kandydatów, którzy dziś zagrają będą m.in. Polki Anna Orlik i Maria Włoszczowskaoraz aż czworo skrzypków z Japonii.

Skrzypkowie z Kraju Kwitnącej Wiśni obecni są na Konkursach Wieniawskiego od roku 1972. Wówczas drugą nagrodę zdobyła Shizuka Ishikawa. Od tego czasu zawsze zaznaczali oni wyraźnie swoją obecność na Wieniawskim. W roku 1977 VI nagrodę otrzymał Kazuhiko Sawa. W roku 1981 zwyciężczynią Konkursu była jego najmłodsza uczestniczka 18-letnia Keiko Urushihara. Wymieńmy tylko niektórych. W tym roku Japończycy stanowią drugą co do liczebności ekipę. Jest ich ośmioro.

Zapytany o aktywność Japończyków na Konkursie Wieniawskiego i innych konkursach w Europie przewodniczący jury Maxim Vengerov powiedział: - To co się tyczy Japończyków odnosi się także do Chińczyków i Koreańczyków ponieważ Azjaci wciąż są na skrzypcowym dorobku. Nadal się uczą i usiłują czerpać z jak najlepszych wzorców. A tymi wzorcami są wzory europejskie. Czerpią z dorobku szkoły polskiej, która kształtwała się przez wiele lat jak i z innych szkół i stąad tak wielka liczba młodych uzdolnionych skrzypków na konkursach. Relacje kulturowe pomiędzy Europą a Azją to zresztą temat na odrębną dyskusję.

Dość powiedzieć, że Chiny które mają liczącą kilka tysicy lat kulturę intensywnie wprowadzają intensywnie elementy kultury zachodniej. Ocenia się, że w Chinach jest milion skrzypków i 20 milionów pianistów. Mówiąc o różnicach i podobieństwach pomiędzy kulturami Europy i Azji i popularności wiolinistyki w Azji musimy pamiętać o jednej rzeczy. Często pojawia się pytanie czy Azjaci są w stanie odczuwać i interpretować muzykę europejską tak jak Europejczycy.

Proszę sobie zadać pytanie - co by było gdybym jutro chciał zagrać chiński koncert albo wystąpić w chińskiej operze. W związku z tym należy docenić wysiłek jaki oni wkładają, a niektórzy z nich potrafią odczuć i zinterpretować utwór w sposób jaki my uważamy za europejski. Dlatego tak bardzo powinniśmy docenić połączenie jakie powstało pomiędzy Azją a Europą na poziomie ogólnoludzkim. To co wyróżnia konkursy to fakt, że muzyka stała się uniwersalnym językiem, który pozwala na doświadczanie tych samych rzeczy na całym świecie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konkurs Wieniawskiego - We wtorek zagrał najmłodszy z Polaków - Głos Wielkopolski

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński