MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec testów na COVID-19. Bezpłatny test tylko na zlecenie lekarza. COVID-19 traktowany jest jak grypa

Monika Góralska
Monika Góralska
Nie trzeba już wykonywać testów przed przyjęciem do szpitala czy wyjazdem do sanatorium.
Nie trzeba już wykonywać testów przed przyjęciem do szpitala czy wyjazdem do sanatorium. gettyimages.com
Od 1 kwietnia br. zmieniły się zasady testowania w kierunku COVID-19. Bezpłatne testy PCR i antygenowe są wykonywane tylko na zlecenie lekarza. Nie można już samodzielnie zapisać się na test przez formularz dostępny do tej pory online lub przez konsultanta infolinii telefonicznie. Za darmo testu nie można też wykonać w aptece czy punkcie wymazowym.

Spis treści

Nowe zasady testowania na koronawirusa – co się zmieniło?

Od 1 kwietnia br. możliwości testowania na COVID-19 zostały drastycznie ograniczone. Testy w kierunku koronawirusa przestały być finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Obecnie nie ma już możliwości przeprowadzenia bezpłatnego testu w aptece, laboratorium czy punkcie wymazowym oraz mobilnych punktach typu drive-thru. Zlecenie na darmowy test może wystawić tylko lekarz POZ. W przypadku chęci wykonania testu samodzielnie trzeba za niego zapłacić z własnej kieszeni.

Już 30 marca od godziny 12:00 została wyłączona również usługa zapisywania na test online oraz przez konsultanta infolinii telefonicznie. W przypadku zlecenia na wykonanie takiego testu trzeba było zgłosić się do punktu pobrań do 31 marca. Obecnie zrealizowanie zlecenia jest już niemożliwe.

Bez testu przy infekcji oraz przy przyjęciu do szpitala

Nowe zasady zwalniają lekarzy z obowiązku rutynowego testowania w kierunku COVID-19 każdego pacjenta z gorączką i/lub objawami infekcji dróg oddechowych. Jak czytamy na stronie NFZ:

W aktualnej sytuacji, znacznego spadku zachorowań na COVID-19, nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w POZ, gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu przed planowym zabiegiem.

Nie ma więc także konieczności wykonywania testu w kierunku SARS-CoV-2 przed wyjazdem do sanatorium, a nawet przed przyjęciem do szpitala.

W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem – podaje NFZ.

Bezpłatny test na koronawirusa tylko u lekarza POZ

Po ocenie stanu zdrowia pacjenta, jeśli objawy wskazują na zakażenie koronawirusem lekarz POZ od razu w gabinecie może przeprowadzić test antygenowy, którego wynik jest dostępny już po kilku minutach.

W przypadku braku takiego testu w gabinecie lub jeśli wynik będzie niejednoznaczny lekarz może skierować pacjenta na bezpłatny test PCR wykonywany w punkcie pobrań i analizowany w laboratorium, którego wynik jest dostępny w ciągu 24 godzin. Wyniki testów zostają umieszczone w systemie EWP i są widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Mam pozytywny wynik testu. Co dalej?

Jeśli wynik testu w kierunku infekcji SARS-CoV-2 jest dodatni, a pacjent nie wymaga hospitalizacji, lekarz zaleca samoizolację do czasu ustąpienia objawów oraz wystawia zwolnienie lekarskie ZUS e-ZLA na minimum 7 dni.

Długość zwolnienia zależy od lekarza (zalecane minimum 7 dni) – czytamy na stronie NFZ – w zależności od stanu pacjenta, czynników ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 (np. brak szczepienia przeciw COVID-19, zaawansowany wiek, choroby przewlekłe m.in. cukrzyca) oraz wysokiego zagrożenia wystąpienia powikłań.

Przypominamy, że od 28 marca został zniesiony obowiązek izolacji i kwarantanny dla osób z zakażeniem, podejrzanych o zakażenie lub mających kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

Leczenie w przypadku zakażenia koronawirusem określono w dokumencie wydanym 28 marca br. przez konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszkę Mastalerz-Migas. Zalecenia nie różnią się niczym od standardowego postępowania w przypadku innych infekcji takich jak przeziębienie czy grypa.

Leczenie objawowe w domu obejmuje więc wypoczynek i intensywne nawadnianie. Pacjent w przypadku wystąpienia gorączki lub bólu mięśni czy głowy powinien zażywać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Przy nasilonym kaszlu lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwkaszlowych, a w razie duszności sterydowy lek wziewny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec testów na COVID-19. Bezpłatny test tylko na zlecenie lekarza. COVID-19 traktowany jest jak grypa - Strona Zdrowia

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński