Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja branży turystyki medycznej. Ściągnąć tych, którzy chcą się u nas leczyć

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Pierwsza konferencja branży turystyki medycznej oraz medycyny komercyjnej odbyła się w Szczecinie. Branża łączy szeregi. Utworzy pierwszy tego branżowy Klaster Turystyki Medycyny Komercyjnej przy Północnej Izbie Gospodarczej.

- Celem tego spotkania jest zaprezentowanie naszych możliwości w tej branży oraz znalezienie rozwiązań, które pozwolą nam na rozszerzenie tej działalności w Zachodniopomorskiem - mówiła Hanna Mojsiuk, sekretarz Północnej Izby Gospodarczej.

Na konferencji zwrócono uwagę, że województwo zachodniopomorskie było swego czasu pionierem turystyki medycznej w Polsce. Wiązano z nią wiele nadziei, ale obecnie straciliśmy ten prym na rzecz takich miast, jak Wrocław, Warszawa czy Kraków.

Wprawdzie nadal Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowej i Wschodniej dostrzegana w turystyce medycznej na świecie i utrzymuje się w rankingu 30 najbardziej atrakcyjnych państw, to Szczecin znika z mapy.

- W ogólnej klasyfikacji czołowe miejsca zajmują kraje UE, ostatnie zaś Albania and Mołdawia - mówił w bardzo dobrym wykładzie na ten temat Adrian Lubowiecki (Vikuk z SGH w Warszawie). - Polska lokuje się na 8-10 pozycji.

W programie konferencji znalazły się różne zagadnienia związane z turystyką medyczną. W tym dotyczące m.in. trendów i cech charakterystycznych dla zagranicznej turystyki medycznej w Szczecinie oraz w pasie nadmorskim. Rozważano sposoby pozyskiwanie pacjenta zagranicznego, mówiono o jego potrzebach i oczekiwaniach co do jakości i kompleksowości realizowanych usług, a także o szansach na uzyskanie pomocy unijnej na taką działalność.

Wśród prelegentów wielu uznanych ekspertów i praktyków. W tym Nina Manduk-Czyżyk działająca w branży od 15 lat, Katarzyna Opiekulska z LSJ, Monika Chomiuk z Beauty Group Kliniki Chirurgii Plastycznej i wielu innych.

- Od dawna już otrzymywaliśmy sygnały od członków Izby, że to silna branża i traktowana w naszym regionie trochę po macoszemu. To ważny problem, dlatego musimy się na niego otworzyć. Stąd też pomysł utworzenia klastra turystyki medycznej przy Północnej Izbie Gospodarczej, który będzie zrzeszać i reprezentować interesy naszych lokalnych firm w tej specjalności - tłumaczył Krzysztof Osiński, skarbnik Północnej Izby Gospodarczej.

Zdaniem uczestników konferencji - teoretyków i praktyków turystyka medyczna jest ważnym elementem gospodarek wielu krajów. I rozwija się coraz prężniej.

- Z inicjatywy przedsiębiorców przy Północnej Izbie Gospodarczej powstaje Klaster, którego misją będzie zbudowanie ekosystemu wspierającego rozwój branży medycznej - informował Wojciech Brażuk, dyr, biura PIG. - A także działalności satelickich, które mogą być beneficjentami faktu, że w regionie pojawia się większa ilość pacjentów zainteresowanych takimi zabiegami.

- Szczecin i region musi się pod tym względem szybciej rozwijać. Konkurencja nie śpi. Trzeba ją obserwować, jakie są trendy, w którą stronę ta branża podąża. Polska jest pierwszym krajem z obszaru Europy Środkowo - Wschodniej dostrzeżonym na świecie pod względem turystyki medycznej. Ma ona różne oblicza. Ale to jest biznes, i jak pokazują badania, coraz bardziej opłacalny. Klienci zagraniczni mają duże zaufanie do naszych lekarzy, do jakości usług, opieki nad pacjentem. W innych krajach pewnego rodzaju zabiegów nie ma. A i jakość nie jest ta sama. Dbanie o wygląd staje się wyznacznikiem stylu życie. I nasi lekarze bardzo dobrze o tym wiedzą. Poza tym nasze usługi są w niektórych przypadkach tańsze nawet o 65 procent niż np. na Zachodzie Europy - przekonywał dr Adrian Lubowiecki - Vikuk z SGH w Warszawie i wyjaśniał: - Pacjent medyczny zazwyczaj nie przyjeżdża sam. Zazwyczaj z osobą towarzyszącą. O nią też trzeba zadbać - także trzeba zapewnić pobyt, atrakcje i dobre wykorzystanie czasu.

Najczęściej do Szczecina i regionu przyjeżdżają turyści medyczni ze Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rosji oraz Polonia. To osoby po 30 roku życia, reprezentujący średnią klasę społeczną, nie oczekujący atrakcji turystycznych, stawiają raczej na zakupy i chcą spędzić w mieście jak najmniej czasu.

- Turystyka medyczna w Szczecinie i regionie ma się bardzo dobrze. Zwiększyła się ilość podmiotów świadczących takie usługi, poszerzyły swoją ofertę, zwiększyły jakość. W Szczecinie największą popularnością cieszą się usługi stomatologiczne - implantologia, ortodoncja, protetyka. Ale Szczecin jest też prawdziwym zagłębiem chirurgii plastycznej i kosmetycznej np. operacje piersi, korekty nosa, liposukcje, ginekologia estetyczna. Choć trzeba dodać, że zainteresowani operacjami piersi jest mniejsze. Jeszcze kilka lat temu dominowały w mieście i regionie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także gabinety diagnostyczne, laboratoria wykonujący np. badania krwi i RTG. Trudnym orzechem do zgryzienia jest ortopedia i fizjoterapia. Bo zazwyczaj wiąże się z osobami z zaburzeniami czynności ruchu - wyjaśnia Nina Manduk - Czyżyk

Jej zdaniem Szczecin ma kilka zalet dzięki którym może mocniej przyciągać zagranicznych turystów medycznych.

- Lokalizacja, największa ilość jednostek medycznych w regionie, bliskość kilku lotnisk, wieloletnie doświadczenie w świadczeniu usług,, renoma lokalnych lekarzy i ich umiejętności", dobra opieka nad pacjentem i komunikacja z nim oraz bezpieczeństwo placówek oraz zabiegów medycznych - zapewnia Manduk - Czyżyk

Ale mamy też słabe strony.

- Nasz region konkuruje z całą Europą i światem - ludzie podróżują za usługą medyczną. Ceny u nas nie zawsze są konkurencyjne, do tego dochodzi słaba kooperacja w działalności z innymi specjalizacjami turystycznymi np. hotelarstwem oraz słaba promocja miasta jako mocnego ośrodka turystyki medycznej - dodaje Manduk - Czyżyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński